پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | خطری که با سفر هوایی به جان خود می‌خرید

تاریخ خبر: // کد خبر: 339091 // // //


خطری که با سفر هوایی به جان خود می‌خرید

خطری که با سفر هوایی به جان خود می‌خرید


خطری که با سفر هوایی به جان خود می‌خرید

اگر قصد مسافرت کاری یا تفریحی در داخل کشور خود یا سایر کشورها از طریق هواپیما را دارید ممکن است این سوال در ذهن‌تان ایجاد شود که آیا در داخل هواپیما احتمال ابتلا به کووید۱۹ وجود دارد یا خیر؟ پاسخ این است که بله،‌ امکان دارد. اما اینکه این احتمال چقدر است، هنوز نمی دانیم. این مساله نیز همانند سایر موضوعات مربوط به کرونا، در دست بررسی است و با گذشت زمان و پیشرفت علم، جواب دقیق آن مشخص می شود.
اول از همه باید خیلی روشن اعلام کنیم که در روزهای کرونایی انجام هر نوع سفری، احتمال ابتلا به ویروس کووید۱۹ را افزایش می دهد. البته طبیعی است که نگرانی ما در مورد سفر با هواپیما بیشتر باشد چرا که فضای هواپیما یک محیط بسته و در تماس با سایر مسافران است؛ افرادی که ممکن است بیمار یا ناقل باشند و حتی کسانی که خود نیز از بیماری خود خبر ندارند.
 اما بسیاری از کارشناسان معتقدند خطر کلی ابتلا به ویروس کرونا در هواپیما “نسبتاً ناچیز” است و به نظر می رسد مطالعه ای که اخیراً نتایج آن منتشر شده نیز از این نظریه پشتیبانی می کند. کم خطر بودن سفر با هواپیما تا حدی به سیستم چرخش هوایی مربوط است که در اکثر هواپیماها وجود داشته و هر 2 تا 3 دقیقه هوای اتاق را با هوای تازه جایگزین می کند. بعلاوه اینکه، اکثر هواپیماها مجهز به فیلترهای ذرات معلق با کارایی بالا (HEPA) هستند؛‌ مشابه فیلترهای مورد استفاده در بخشهای مراقبت ویژه بیمارستان که 99.9٪ ذرات را فیلتر می کنند.
این در حالی است که هنوز اطلاعات زیادی در مورد این ویروس نمی دانیم. دو مطالعه که اخیرا انجام شده نشان می دهد که حضور در محفظه بسته هواپیما کاملاً بدون خطر نیست. گزارش شده که در یک مورد ، مسافری که از  لندن به هانوی ویتنام در هواپیما حضور داشته، باعث آلودگی 15 همسفر خود شده است.در مورد دیگر ، چهار مسافر هواپیما در پرواز بوستون به هنگ کنگ ، پس از پایان سفر به COVID-19 مبتلا شدند.
از آنجا که آزمایش هریک از این افراد بیمار، دقیقاً از همان سویه SARS-CoV-2 مثبت است ، محققان کاملاً معتقدند که حتماً در جریان پرواز مسافران یکدیگر را آلوده کرده اند.اما  ذکر این نکته مهم است که هر دو این پروازها در اوایل ماه مارس انجام شده، قبل از اینکه ماسکها مرتباً استفاده شوند  و هر دو پرواز نیز طولانی بوده اند، یکی بیش از 10 ساعت و دیگری بیش از 15 ساعت.

احتمالاً مدتی طول خواهد کشید تا محققان به ما بگویند دقیقاً چه شرایط و رفتاری احتمال انتقال COVID-19 را هنگام پرواز (و در حالی که پروتکل های بهداشتی رعایت می شود) افزایش می دهد.اگر تصمیم دارید با هواپیما سفر کنید ، با دقت برنامه ریزی کنید تا خطر قرار گرفتن در معرض ویروس SARS-CoV-2 را کاهش دهید. سعی کنید خطوط هوایی یا پروازهایی با ظرفیت نشستن کمتری را برای به حداکثر رساندن فضای بین مسافران انتخاب کنید.

حتما پروازی را انتخاب کنید که استفادهاز ماسک را الزامی کرده است. سعی کنید از دسشتشویی هواپیما استفاده نکنید زیرا فضای بسته ممکن است میکروب های بیشتری را در هوا و روی سطح داشته باشد. تا آنجا که ممکن است بین خود و دیگران فاصله را رعایت کنید.
هر نوع مسافرتی این خطر را افزایش می دهد که  ممکن است ندانسته COVID-19 را به افراد شهر مقصد خود منتقل کنید یا ویروس را به خانه و برای عزیزان خود سوغات بیاورید! قبل از انتخاب سفر ، از خود بپرسید که آیا این سفر ارزش خطرات همراه با آن را دارد؟ و اگر تصمیم دارید با هواپیما سفر کنید ، به قرنطینه شدن پس از پرواز به مدت 14 روز نیز فکر کنید تا دیگران و اطرافیان شما از خطر ابتلای احتمالی در امان باشند.
منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از بهداشت نیوز

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو