پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | واکنش تند آمریکا به آزمایش سامانه اس ۴۰۰ ترکیه

تاریخ خبر: // کد خبر: 339173 // // //


واکنش تند آمریکا به آزمایش سامانه اس ۴۰۰ ترکیه

سخنگوی ارشد وزارت دفاع آمریکا گفت در صورت صحت آزمایش سامانه پدافند هوایی اس – ۴۰۰ توسط ترکیه به شدت آنرا محکوم می‌کنیم.


واکنش تند آمریکا به آزمایش سامانه اس ۴۰۰ ترکیه

جاناتان هافمن سخنگوی ارشد وزارت دفاع آمریکا روز جمعه گفت وضع مربوط به سامانه دفاع موشکی اس – ۴۰۰ روسیه، موانعی را در مسیر پیشرفت در روابط دو جانبه آمریکا و ترکیه ایجاد می‌کند.
به گزارش خبرگزاری تاس از واشنگتن، هافمن همچنین درباره این واقعیت صحبت کرد که ترکیه سامانه اس – ۴۰۰ را اولین بار در تمرینات نظامی آزمایش کرده است.
وی افزود: “وزارت دفاع آمریکا از گزارش‌های آزمایش احتمالی سامانه پدافند هوایی اس – ۴۰۰ توسط ترکیه آگاه است. در صورت صحت این خبر، این وزارتخانه آزمایش این سامانه را به شدت محکوم می‌کند. ما به صراحت گفته ایم سامانه عملیاتی اس – ۴۰۰ با تعهدات ترکیه به عنوان متحد آمریکا مغایرت دارد. ما به خرید این سامانه توسط ترکیه معترض هستیم و به شدت نگران گزارش‌هایی هستیم که ترکیه آن را عملیاتی می‌کند. این سامانه نباید فعال شود. با این کار عواقب جدی برای روابط امنیتی ما به وجود می‌آید. ترکیه قبلاً از برنامه هواپیما‌های اف -۳۵ معلق شده است و مسئله سامانه اس – ۴۰۰ همچنان مانعی برای پیشرفت در زمینه‌های دیگر در روابط دو جانبه است. ”
پیش از این، مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به تاس گفته بود اگر آنکارا اس – ۴۰۰ را در سامانه دفاعی خود قرار دهد، با عواقب جدی روبرو می‌شود.
یک منبع نظامی-دیپلماتیک روز جمعه به تاس اطلاع داد ترکیه برای اولین بار در جریان رزمایش‌هایی که در بخش شمالی این کشور در منطقه سینوپ برگزار شد، سامانه اس – ۴۰۰ را آزمایش کرده است.

فروشنده دولتی سلاح در روسیه موسوم به روس آبارون اکسپورت (بخشی از شرکت فناوری پیشرفته روس تک Rostec) از اظهار نظر در مورد این اطلاعات خودداری کرد. دفتر اقیانوس شناسی نیروی دریایی ترکیه ۱۴ اکتبر گزارش داد آنکارا قصد دارد در جریان تمرین‌های ۱۶ تا ۱۷ اکتبر موشک‌هایی شلیک کند. خبرگزاری رویترز روز جمعه گزارش داد پرتاب موشک حین این رزمایش‌ها انجام شده است.
روسیه سپتامبر ۲۰۱۷ اعلام کرد قرارداد ۲.۵ میلیارد دلاری تحویل سامانه‌های موشکی ضد هوایی اس – ۴۰۰ به آنکارا را با ترکیه امضا کرده است. طبق این قرارداد، آنکارا یک مجموعه از سامانه‌های موشکی دفاع هوایی اس -۴۰۰ دریافت کرد. این توافقنامه همچنین انتقال بخشی از فناوری تولید به طرف ترکیه‌ای را پیش بینی می‌کند.
ترکیه اولین کشور عضو ناتو است که چنین سامانه‌های موشکی دفاع هوایی را از روسیه خریداری کرده است. تحویل سامانه‌های اس – ۴۰۰ به ترکیه از ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز شد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو