پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برگی از تاریخ؛ ایران برنامه خرید مدرن‌ترین رادار هوایی از امریکا را لغو کرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 341133 // // // //


برگی از تاریخ؛ ایران برنامه خرید مدرن‌ترین رادار هوایی از امریکا را لغو کرد

بدنبال تصمیم دولت امریکا در به تأخیر انداختن فروش 7 هواپیمای رادار«آواکس» به ایران، دولت ایران پیشنهاد مربوط به خرید سیستم هوابرد هشدار و کنترل از امریکا را لغو کرد.


برگی از تاریخ؛ ایران برنامه خرید مدرن‌ترین رادار هوایی از امریکا را لغو کرد

بدنبال تصمیم دولت امریکا در به تأخیر انداختن فروش 7 هواپیمای رادار«آواکس» به ایران، دولت ایران پیشنهاد مربوط به خرید سیستم هوابرد هشدار و کنترل از امریکا را لغو کرد. پیش از این قرار بود ایران هفت فروند هواپیمای مجهز به رادار آو اکس را از امریکا خریداری کند ولی دولت ایران طی یک بیانیه رسمی در روز شنبه 8 مرداد 1356اعلام کرد که از این کار منصرف شده است. طبق گزارش خبرگزاری‌های رویتر، آسوشیتدپرس و یونایتدپرس «جیمی کارتر» رئیس جمهوری امریکا موافقت کرد طرح فروش ۷ هواپیمای مذکور به ایران را موقتاً به تعویق اندازد تا از مقابله و درگیری احتمالی با کنگره اجتناب شود. برخی از اعضای کنگره خواستار تعویق فروش این هواپیماها به ایران بودند.
چندروز پیش کمیته روابط بین‌المللی مجلس نمایندگان امریکا درباره فروش هفت هواپیمای ردیابی به ایران که دارای مدرنترین و پیچیده‌ترین دستگاه‌های الکترونیکی هستند مخالفت خود را ابراز کرد. مخالفت کنگره امریکا با این معامله 2/1 میلیارد دلاری بیشتر از آن جهت بود که فرصت بیشتری برای مطالعه جوانب مختلف فروش این هواپیما به ایران می‌خواست. کمیته روابط بین‌المللی در یک جلسه محرمانه با ۱۹ رأی مخالف در برابر ۱۷رأی موافق مخالفت خود را با فروش هواپیما‌ها به ایران اعلام داشت، مخالفت نمایندگان بیشتر به‌خاطر ترس از این است که مبادا این هواپیماهای فوق مدرن به‌دست شوروی‌ها بیفتد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه ایران


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو