پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تغییر رویکرد گردشگری از تعطیلی به تعامل و تشدید پروتکل‌های بهداشتی

تاریخ خبر: // کد خبر: 341498 // // //


تغییر رویکرد گردشگری از تعطیلی به تعامل و تشدید پروتکل‌های بهداشتی

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: رویکرد کشورهای گردشگرپذیر در مواجهه با پذیرش مسافر تغییر کرده و به‌ جای تعطیلی، رویکردهایی نظیر تعامل، مدارا و تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام می‌شود.


تغییر رویکرد گردشگری از تعطیلی به تعامل و تشدید پروتکل‌های بهداشتی

یوسف بیدخوری با بیان این مطلب اظهار کرد: امروزه توصیه سازمان جهانی گردشگری(UNWTO) و سازمان جهانی بهداشت(WHO) رعایت هرچه بیشتر پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری اجتماعی و آزمایش‌های پی سی آر از مسافران است و دیگر برنامه قرنطینه و بستن مسیرهای تردد مردم و تعطیلی کسب‌وکارها کم‌کم به فراموشی سپرده می‌شود.

وی ادامه داد: اگر بخواهیم برای همیشه و تا زمان از بین رفتن کرونا که هنوز مشخص نیست چه زمانی باشد، واحدهای اقامتی و تأسیسات گردشگری را تعطیل کنیم، به این امید که ویروس کرونا از بین برود تا مجددا فعالیت را آغاز کنند، امری نشدنی است و معیشت دست‌اندرکاران صنعت گردشگری دچار چالش و هم‌چنین صدمات جبران‌ناپذیری به سرمایه‌های مالی و انسانی حوزه گردشگری وارد خواهد شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی گفت: اگر بخواهیم اقتصاد کشور را احیا کنیم، قطعاً مسیر گردشگری راحت‌ترین مسیر و پیش‌ران توسعه در دوران پساکرونا خواهد بود.

بیدخوری با بیان این‌که حفظ سلامت مردم در اولویت ما نیز قرار دارد، اظهار کرد: براساس بررسی‌های صورت گرفته از سوی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا در استان، بیشترین رعایت پروتکل‌های بهداشتی بعد از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در واحدهای اقامتی  انجام می‌شود.

وی با اشاره به مطلوب بودن شرایط تأسیسات گردشگری استان از نظر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تأکید کرد: وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی ابلاغی توسط دستگاه‌های نظارتی به‌صورت مستمر مورد کنترل و ارزیابی قرار می‌گیرد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی تصریح کرد: پروازهای داخلی و خارجی دوباره از سر گرفته‌ شده است و در حال حاضر پروازهای ایرانی به مقصد برخی از کشورهای اروپایی خصوصاً آلمان از جمله شهرهای کلن و هامبورگ از  مهرماه جاری انجام می‌شود. هم‌چنین بر اساس اعلام معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی، نحوه ورود گردشگران خارجی به کشور در حال بررسی است و به‌زودی در این زمینه تصمیم‌گیری خواهد شد. به علاوه با توجه به تغییر رویکرد قرنطینه، توافق‌نامه مسافرت گروهی بدون روادید بین ایران و روسیه به‌زودی نهایی خواهد شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی درباره وضعیت پذیرش مسافر در خراسان رضوی اظهار کرد: در سه روز پایانی ماه صفر درصد اشغال واحدهای اقامتی فعال استان به ۳۰ رسید که البته به دلیل مسدود شدن مسیرهای ارتباطی و جلوگیری از ورود وسایل نقلیه شخصی نسبت به‌ پیش‌بینی‌های انجام‌شده برای این ایام ۱۰ درصد کمتر بوده است.

وی درباره جزئیات اشغال در واحدهای اقامتی در این ایام اظهار کرد: میزان اشغال اتاق در هتل‌های فعال ۳۵ درصد، هتل‌آپارتمان‌ها ۳۶ درصد، مهمان‌پذیرها ۴۳ درصد، خانه مسافرها ۲۳ درصد، بوم‌گردی‌ها ۵ درصد بوده است.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی خراسان رضوی یادآور شد: با توجه به تعطیلی حدود ۷۵ درصد از واحدهای اقامتی استان چنانچه بخواهیم درصد اشغال اتاق در واحدهای اقامتی را نسبت به‌ کل واحدها محاسبه کنیم، میانگین درصد اشغال کل واحدها در این روزها حدود ۷.۵ درصد و به تفکیک اشغال در هتل‌ها ۸.۷۵، هتل‌آپارتمان‌ها ۱۱.۵ درصد، مهمان‌پذیران ۱۰.۷۵ درصد، خانه مسافرها ۵.۷۵ درصد و بومگردی‌ها ۱.۲۵ درصد بوده است.

بیدخوری افزود: با توجه به عدم تراکم مهمانان مقیم واحدهای اقامتی و با توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی مربوطه، مشکل خاصی از نظر شیوع بیماری کرونا در تأسیسات گردشگری وجود ندارد.

وی درباره اقدامات انجام‌شده برای جبران خسارت به مصوبات جدید ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا در حمایت از بخش‌های آسیب‌دیده گردشگری و صنایع‌ دستی اشاره کرد و گفت: امهال بازپرداخت تسهیلات بانکی که قبلاً دریافت شده تا پایان سال ۹۹، امهال حق بیمه سهم کارفرمائی تا پایان سال ۹۹، امهال هزینه‌های مالیاتی سررسید ۹۹ تا پایان امسال، امهال هزینه‌های مصارف برق و آب و گاز طی سال ۹۹ تا پایان امسال، موافقت با پرداخت تسهیلات به کسب‌وکارهای آسیب‌دیده گردشگری با محوریت بنگاه‌ها، تصویب‌ شده است که امیدواریم با اجرایی شدن این مصوبات در دستگاه‌های مرتبط، بخشی از مشکلات پیش‌آمده در خصوص تداوم فعالیت‌های تأسیسات گردشگری جبران شود.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو