پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | استارمن و تسلا، نخستین پرواز عبوری خود از مریخ را انجام دادند

تاریخ خبر: // کد خبر: 342784 // // //


استارمن و تسلا، نخستین پرواز عبوری خود از مریخ را انجام دادند

این مانکن با لباس فضایی که در ماه فوریه سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد، در حال «راندن» رودستر ایلان ماسک یعنی مدیرعامل تسلا است.


استارمن و تسلا، نخستین پرواز عبوری خود از مریخ را انجام دادند

شرکت اسپیس‌اکس هفته گذشته در توییتر اعلام کرد استارمن که آخرین بار در حال ترک زمین دیده شده است، برای نخستین‌بار به نزدیکی مریخ رسید؛ یعنی در محدوده ۰٫۰۵ واحد نجومی یا کمتر از ۸ میلیون کیلومتر از سیارهٔ سرخ. (یک واحد نجومی متوسط ​​فاصله میان زمین تا خورشید است که برابر است با ۱۵۰ میلیون کیلومتر.)

بنابر داده‌های تارنمای ردیابی whereisroadster.com، استارمن و رودستر هر ۵۵۷ روز زمینی یک بار دور خورشید می‌چرخند. تاکنون این خودرو و رانندهٔ آن، در فضا تقریباً ۲٫۱ میلیارد کیلومتر طی کرده‌اند و این تارنمای بالا محاسبه کرده است که این مسافت ۵۷ برابر طول تمامی جاده‌های روی زمین است.

احتمالاً قبل از اتمام این سفر دو نفره، آنها مسافت بسیار بیشتری را نیز خواهند پیمود. یک مطالعهٔ مدل‌سازی مدار در سال ۲۰۱۸ مشخص کرد که رودستر سرانجام به زهره یا زمین خواهد رفت و این اتفاق در چند ده میلیون سال آتی رخ خواهد داد. این در حالی است که شانس برخورد با زمین یا زهره در چند میلیون سال آینده به ترتیب تنها ۶ درصد و ۲٫۵ درصد است.

گفته می‌شود پرتاب‌های اولیه موشک‌های بسیار موارد خطرناکی هستند و به همین دلیل است که اسپیس‌اکس تصمیم گرفت استارمن و رودستر را در نخستین بالابری فالکون‌هوی به‌عنوان محموله‌ای ساختگی، بر آن سوار کند. البته شاید بازاریابی هم در این امر دخیل بوده باشد؛ چرا که آقای ماسک شرکت تسلا را هم اداره می‌کند که یکی از شرکت‌های پیشگام در تولید خودروهای برقی است.

گفتنی است فالکون‌هوی از آن زمان تاکنون، دو مأموریت دیگر را هم پرتاب کرده که هر دو، پروازهایی عملیاتی بوده‌اند. این موشک در ماه آوریل سال ۲۰۱۹ ماهواره ارتباطاتی Arabsat-6A را به فضا برد و دو ماه پس از آن نیز چندین محموله را برای مشتریان مختلف به مدار تحویل داد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایتنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو