پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | روایت روزهای آغازین جنگ از زبان خلبانان نیروی هوایی ارتش

تاریخ خبر: // کد خبر: 343953 // // //


روایت روزهای آغازین جنگ از زبان خلبانان نیروی هوایی ارتش

روایت روزهای آغازین جنگ از زبان خلبانان نیروی هوایی ارتش


روایت روزهای آغازین جنگ از زبان خلبانان نیروی هوایی ارتش

مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته»  شرح رشادت های خلبانان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقابله با حملات دشمن بعثی است که کارگردانی آن را سیداحسان نیکبخت برعهده داشته است، این مستند کاری از گروه مستند روایت فتح است.

سیداحسان نیکبخت کارگردان مجموعه مستند «داستان‌های ناگفته» گفت: تاریخ جنگ ایران و عراق پر از اتفاقات و حوادث گوناگونی است که هرکدام از آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است و می تواند سوژه مستند و فیلم باشند. در بررسی هر کدام از رخدادها و وقایع جنگ در بازه زمانی و شرایط مخصوص خود آن رخداد می توان حقایق زیادی درباره تلاش ها و رشادت های سربازان و قهرمانان ما مشخص کند. ما در ۶ قسمت مستند «داستان‌های ناگفته» تلاش می کنیم تا قسمتی از تاریخ پنهان دفاع مقدس و نیروی هوایی ارتش در روزهای آغاز جنگ را بازگو کنیم.

وی بیان کرد: قسمت اول این مجموعه مستند به روز آغاز جنگ تحمیلی و تهاجم اولیه هواپیماهای عراق به پایگاه های ایران می پردازد و عکس العمل نیروی هوایی ارتش ایران را در همان روزِ ۳۱ شهریور ۵۹ نشان می دهد. پس از آن نیروی هوایی ارتش ایران در ۱ مهرماه ۵۹ یک روز بعد از تهاجم عراق، عملیات کمان ۹۹ را طراحی می کند. کمان ۹۹ بزرگترین عملیات هوایی موفق بعد از جنگ جهانی دوم از نظر ابعاد بود.

کارگردان مستند «داستان‌های ناگفته» با اشاره به نقش مهم پایگاه شکاری دزفول در حفظ خوزستان و جلوگیری از سقوط این استان گفت: در قسمت دوم به مقاومت پایگاه هوایی دزفول در ۱۵ روز اول جنگ از یک الی ۱۵ مهرماه پرداخته ایم. از آنجایی که استان خوزستان به صورت یک دشت وسیع گسترده است که در شمال با رشته کوه های زاگرس محاصره می شود و دزفول روی کوهپایه های زاگرس قرار دارد، می توان گفت که حفظ این مناطق به عنوان دروازه های ورودی خوزستان از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

سید احسان نیکبخت با بیان اینکه قسمت سوم مستند به عملیات های نیروی هوایی ارتش ایران در خاک عراق در بازه زمانی  ۱۵ روز نخست جنگ می پردازد گفت: بمباران پایگاه های عراقی توسط نیروهای ایرانی از ۱ مهر و یک روز بعد از حمله عراق به ایران شروع می شود. این حمله در عصر همان روز و در روز دوم نیز تکرار می شود و در هفته اول ادامه پیدا می کند.

این مستندساز ضمن اشاره به پیامد اقدامات نیروی هوایی ایران بر سرنوشت جنگ گفت: در قسمت چهارم به ماه های آینده جنگ می پردازیم و نقاط دیگر استان خوزستان در ماه اول را بررسی می کنیم.

مستند «داستان‌های ناگفته» یک مجموعه ۶ قسمتی از عملیات های نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در روزهای آغازین جنگ تحمیلی است که به بررسی و تحلیل حوادث و اتفاقات ماه های ابتدایی جنگ و مجموعه اقدامات و عملیات های نیروی هوایی ایران می پردازد. این مستند به کارگردانی سید احسان نیکبخت و به تهیه کنندگی گروه مستند روایت فتح است.

این مستند از شبکه مستند سیما روزهای دوشنبه هر هفته ساعت ۱۹:۴۵ پخش خواهد شد و بازپخش آن روز بعد ساعت ۵ صبح و ساعت ۱۵ است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو