پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بیستمین سالگرد حضور مداوم انسان در ایستگاه فضایی بین المللی

تاریخ خبر: // کد خبر: 344892 // // // //


بیستمین سالگرد حضور مداوم انسان در ایستگاه فضایی بین المللی

فضانوردان ناسا فردا (دوشنبه دوم نوامبر ۱۲ آبان) بیستمین سالگرد حضور مداوم انسان را در ایستگاه بین المللی فضایی جشن می‌گیرند.


بیستمین سالگرد حضور مداوم انسان در ایستگاه فضایی بین المللی

به گزارش پایگاه اینترنتی wcnc، دوم نوامبر (۱۲ آبان) روز مهمی برای ایستگاه بین المللی فضایی است چرا که ۲۰ سال از زمان پهلو گرفتن خدمه فضاپیمای «اکسپدیشن ۱» در این آزمایشگاه در حال گردش می گذرد.در آن زمان ویلیام شفرد(William McMichael Shepherd) فضانورد ناسا و یوری گیدزنکو(Yuri Pavlovich Gidzenko) و سرگئی کریکالف(Sergei Krikalev) دو فضانورد سازمان فضایی فدرال روسیه برای نخستین بار به این ایستگاه وارد شدند و از آنجا بازدید کرده و برای مدتی در آنجا مستقر شدند.

در آن زمان، ایستگاه فضایی فقط سه ماژول داشت، درحالی که این مجموعه تحقیقاتی امروزی به بزرگی یک خانه پنج خوابه با یک سالن ورزشی، دو حمام و دستشویی، و یک پنجره با دید ۳۶۰ درجه به زمین است.

در این ایستگاه که با سرعت هشت کیلومتر در ثانیه حرکت می کند و تقریبا هر ۹۰ دقیقه یک بار به دور مدار زمین می چرخد،  یک خدمه بین المللی شش نفره زندگی و کار می کنند.

بیش از  دو هزار و ٧٠٠ آزمایش توسط خدمه ۱۰۸ کشور مختلف در ایستگاه فضایی انجام شده اند. این آزمایشات فناوری های نوآورانه مانند بازیافت ضایعات پلاستیکی و فیلتر کردن دی اکسید کربن که هر دو گام های حیاتی برای مأموریت های دراز مدت روی سطح ماه محسوب می شوند را مورد بررسی قرار داده اند.

به گفته ناسا در سال ۲۰۰۰ ، ایستگاه فضایی یک سازه کوچک بود که فقط شامل سه ماژول بود و ساختارش همانند اکنون که بسیار مجهز و پیشرفته است، نبود. حال ساختار این ایستگاه تغییرات شگرفی کرده و در ابعاد یک خانه پنج خوابه با یک سالن ورزشی و دو حمام است. بعلاوه دارای یک پنجره با دید ۳۶۰ درجه است که به سرنشینینان اجازه می‌دهد به زمین نگاه کنند. ایستگاه فضایی بین‌المللی یک ایستگاه فضایی است که با مشارکت بیش از ۱۵ کشور ساخته شده است اما هنوز هم همچنان در حال پیشرفته‌تر شدن است. ساخت این سازه  ۱۱ سال به طول انجامید و حال با گذشت دهه‌ها هنوز هم در حال بروز رسانی است. گرچه ایستگاه فضایی در ارتفاع ۲۵۰ مایل بالاتر از سطح زمین در حال حرکت است اما آزمایشات در آنجا به شکلی صورت می‌گیرد که در هیچ جای دیگر انجام نشده است و ما می‌توانیم از داده‌های حاصل از این تحقیقات برای درک بهتر چیزهایی که زندگی روزمره ما را تحت تأثیر قرار می‌دهند مانند سیستم‌های تصفیه آب، تولید دارو، تحقیقات اساسی درباره بیماری‌ها و پرورش مواد غذایی استفاده کنیم.

این ایستگاه فضایی همچنین به دانشمندان در جلو بردن و ترقی در برنامه آرتمیس ناسا که قصد آن ارسال اولین زن و یک مرد بر روی ماه در سال ۲۰۲۴ است نیز کمک می‌کند.

حال قصد داریم چند نکته جالب درباره این ایستگاه فضایی و کارهایی که فضانوردان طی فعالیت در آنجا انجام داده‌اند بگوییم:

۱. ۲۲۱ راهپیمایی فضایی برای مونتاژ ، تعمیر و به روز رسانی ایستگاه فضایی بین‌المللی انجام شده است.

۲. بیش از ۲۷۰۰ تحقیق توسط خدمه ۱۰۸ کشور مختلف در ایستگاه فضایی انجام شده‌ است.

۳. “اسکات کلی” فضانورد نامی ناسا با ثبت ۳۴۲ روز اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی طی یک پرواز، رکورد طولانی‌ترین پرواز فضایی توسط یک فضانورد ناسا را به خود اختصاص داده است.

۴. “پگی ویتسون” فضانورد آمریکایی صاحب رکورد بیشترین مدت اقامت در خارج از جو زمین است. ویتسون با ۶۶۵ روز در فضا، با سابقه‌ترین فضانورد ناسا در فضا است.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا/ خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو