پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | آغاز نهمین رزمایش فدائیان حریم ولایت / گزارش اول

تاریخ خبر: // کد خبر: 345165 // // // // خبر مهم


آغاز نهمین رزمایش فدائیان حریم ولایت / گزارش اول

مرحله اصلی و فاز عملیاتی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با نام مقدس یا «صادق آل محمد(ع)» در منطقه عمومی اصفهان آغاز شد.


آغاز نهمین رزمایش فدائیان حریم ولایت / گزارش اول

اولین روز از مرحله اصلی و فاز عملیاتی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت، هواپیماهای شکاری بمب افکن اف۵ و صاعقه اهداف مهم و حیاتی دشمن را با استفاده از راکت‌های بومی و ساخت داخل منهدم کردند. همچنین هواپیماهای اف۷ مجهز به بمب های هوشمند، نقطه زن، دور ایستا و راکت های هوا به زمین ساخت داخل، اهداف حیاتی دشمن فرضی را با نوع‌ آوری، تکنیک‌های ابتکاری و خارج از رینگ پدافندی توسط خلبانان جوان در عمق منطقه نبرد مورد هدف قرار دادند.

امیر سرتیپ دوم فرهاد گودرزی سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت، گفت: بعد از گسترش انواع هواپیماهای شکاری و بمب افکن، ترابری سنگین و نیمه سنگین، سوخت رسان، شکاری رهگیر و شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین از روزها قبل از پایگاه‌های نیروی هوایی ارتش به پایگاه شهید بابایی اصفهان، روش‌های مقابله با تهاجم دشمن فرضی با استفاده از تاکتیک‌های نوین، طی این دو روز تمرین خواهد شد.

وی افزود: علاوه بر پایگاه شهید بابایی، پایگاه های شهید لشکری تهران، شهید نوژه همدان، شهید دوران شیراز، شهید یاسینی بوشهر، شهید عبدالکریمی بندرعباس، وحدتی دزفول و شهید فکوری تبریز بصورت مستقیم در این رزمایش شرکت دارند.

سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت ادامه داد: در این رزمایش هواپیماهای بمب افکن سنگین راهبردی سوخو۲۴ و اف۴، اف۵، اف۷، میگ۲۹، اف۱۴، صاعقه، هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ ۷۰۷ و ۷۴۷ که توسط کارکنان فنی متعهد و متخصص نیروی هوایی ارتش بازآماد شده‌ و تغییراتی در برخی سامانه‌های آن‌ها اعمال شده است، به همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین مجهز به موشک‌های نقطه زن و بمب های هوشمند برد بلند که از روز ها قبل به پایگاه شهید بابایی گسترش پیدا کرده اند، حضور دارند.
وی تصریح کرد: انجام تیراندازی های هوا به هوا، تیراندازی علیه اهداف هوایی با سرعت و در ارتفاعات مختلف، تیراندازی و بمباران هوا به زمین در شرایط مختلف و با استفاده از بمب های هوشمند، بومی و ارتقا یافته سنگین و نیمه سنگین و استفاده از انواع موشک های لیزری، تلویزیونی حرارتی، راداری و انواع راکت ها و بمب های تولید شده به دست متخصصان داخل کشور، یکی از بخش های مهم این مرحله از رزمایش است.

سرتیپ دوم گودرزی خاطرنشان کرد: پیش از آغاز فاز عملیاتی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش، هواپیماهای شناسایی و عکسبرداری آر اف ۴، و پهپادهای کمان ۱۲ به جمع آوری اطلاعات سیگنالی و شنود الکترونیکی، رصد، شناسایی و عکسبرداری از اهداف از پیش تعیین شده پرداخته اند.

وی در ادامه با بیان این که ما به دنبال امنیت پایدار در منطقه هستیم، طرح ریزی و هدایت تمرکزی به منظور اجرای انواع عملیات هوایی، افزایش شعاع عملیات با انجام سوخت گیری هوایی در داخل و خارج از مرز، استفاده از هواپیماهای گشت هوایی با هدف کسب برتری هوایی، به کارگیری روش های دستیابی به اهداف زمینی و هوایی در مناطق ناشناخته، کسب و ارتقاء مهارتهای لازم جهت آماده سازی به موقع پرنده های شرکت کننده توسط کارکنان فنی، تمرین پرواز ناوبری ارتفاع پست بدون کمک از سیستم های ناوبری هواپیما و استفاده از اصول پدافند غیر عامل را از اهداف تخصصی این رزمایش برشمرد.

سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت ادامه داد: بمباران با استفاده از مهمات نقطه زن و هوشمند، تمرین رزم هوایی و انهدام اهداف هوایی، انجام عملیات بمباران تاکتیکی منظم و متنوع هوایی، حمله هواپیماهای جنگنده به اهداف زمینی، شناسایی هوایی و شنود الکترونیکی، استفاده از پهپادها برای بمباران اهداف، شناسایی و عکسبرداری، عملیات ترابری هوایی در ابعاد تاکتیکی و ارتقاء سطح آمادگی رزمی با انجام پروازهای برد بلند به منظور دسترسی به مناطق حساس و حیاتی در عمق خاک دشمن از دیگر اهداف این رزمایش است.

وی تصریح کرد: بهره گیری از کارکنان جوان به همراه پیشکسوتان به منظور انتقال تجربیات، نوآوری در اقدامات، افزایش حجم قدرت آتش و دقت در اصابت اهداف متحرک و ثابت زمینی و هوایی، استفاده از مهمات نقطه زن و دور ایستا با قدرت تخریب بسیار بالا توسط هواپیماها و پهپادها، دیگر نقاط قوت این رزمایش است و بخشی از توان رزمی نیروی هوایی ارتش را به معرض نمایش می گذارد.

انهدام اهداف زمینی توسط جنگنده‌های سوخو۲۴/اجرای عملیات رزم هوایی توسط هواپیمای اف۱۴ و میگ ۲۹

سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت گفت: بمب افکن‌های راهبردی سوخو ۲۴ با حمل انواع موشک‌های بهینه شده و نقطه زن نیم تنی ساخت داخل که توسط متخصصان نیروی هوایی ارتش آماده بهره برداری شده است، اهداف زمینی اعم از رادارهای زمینی دشمن فرضی را با موفقیت منهدم کردند.

وی افزود: در این مرحله همچنین جنگنده های اف-۱۴ و میگ-۲۹ با انجام عملیات رزم هوایی شرایط درگیری در صحنه واقعی نبرد را با موفقیت به اجرا گذاشتند.

امیر سرتیپ دوم گودرزی با بیان این که نهمین رزمایش اقتدار فداییان حریم ولایت بر اساس صحنه واقعی جنگ انجام می شود گفت: ناظران و داوران ستاد ارتش جمهوری اسلامی ایران و قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا(ص) در همه مراحل انجام این رزمایش حضور داشته و به ارزیابی اقدامات، دستاوردها و نتایج آن خواهند پرداخت.

انهدام اهداف دشمن توسط F5 و صاعقه ارتش/استفاده از دوربین‌های سمات

امیر سرتیپ دوم خلبان فرهاد گودرزی سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش گفت: در اولین روز از آغاز فاز عملیاتی رزمایش فدائیان حریم ولایت، هواپیماهای اف ۵ و بومی صاعقه با راکت‌های بومی و ساخت داخل اهداف مهم و حیاتی دشمن فرضی را با موفقیت منهدم کردند.

وی افزود: همچنین هواپیماهای اف ۷ مجهز به بمب‌های هوشمند، نقطه زن، دور ایستا و راکت‌های هوا به زمین ساخت داخل، اهداف حیاتی دشمن فرضی را با نوع آوری، تکنیک‌های ابتکاری و خارج از رینگ پدافندی توسط خلبانان شجاع و جوان در عمق منطقه نبرد مورد هدف قرار دادند.

امیر سرتیپ دوم گودرزی بیان داشت: در ادامه اجرای نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش، جنگنده‌های اف ۱۴، عملیات سوخت گیری هوایی را از تانکر سوخت رسان بوئینگ ۷۰۷، به منظور اجرای پوشش هوایی در ارتفاع پست با موفقیت انجام دادند.

سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت اظهار داشت: در بخش دیگری از این رزمایش عملیات جنگ الکترونیک و آزمایش انواع سامانه‌های پیشرفته ارتباطی نیروی هوایی ارتش با استفاده از بسترهای امن شبکه‌های بی سیم و باسیم، انواع سامانه‌های تسهیلات پروازی و انواع سامانه‌های تاکتیکی مأموریت‌های ابلاغ شده در جنگ الکترونیک را با موفقیت انجام دادند.

وی با تاکید بر اینکه هواپیماهای شرکت کننده در این رزمایش توسط کارکنان فنی، متعهد و متخصص نیروی هوایی ارتش و با استفاده از تخصص و تجربه بالای این عزیزان، بازآماد و آماده اجرای عملیات شده است، گفت: قبل از شروع فاز عملیاتی رزمایش، هواپیماهای شناسایی آر اف ۴ با استفاده از دوربین‌های پیشرفته «سمات» که برای نخستین بار توسط متخصصان نیروی هوایی ارتش ساخته و تولید شده است به همراه پرنده‌های بدون سرنشین «کمان ۱۲»، با پرواز بر روی مواضع دشمن فرضی به جمع آوری اطلاعات سیگنالی و شنود الکترونیکی و رصد، شناسایی و عکسبرداری از اهداف از پیش تعیین شده پرداختند.

امیر گودرزی شعار نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت را «آسمان امن در سایه اقتدار نیروی هوایی الهی» عنوان کرد و گفت: نیروی هوایی ارتش در کنار سایر قوای مسلح کشور تحت فرماندهی ولی امر مسلمین و فرماندهی معظم کل قوا، وظیفه تامین امنیت پهنه هوایی کشور را بر عهده دارند.

وی تصریح کرد: این رزمایش حاوی پیام امنیت، ثبات، دوستی و صلح پایدار برای کشورهای منطقه، پیام دلگرمی و اطمینان خاطر برای هموطنان و پیام آمادگی برای دفاع و پاسخ کوبنده در صورت اشتباه و خطای محاسباتی برای دشمنان است.

بیانیه نمایندگان مجلس در تقدیر از برگزاری رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۹

۱۹۹  نماینده مجلس در بیانیه‌ای از فرماندهان نظامی به منظور برگزاری رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۹، تقدیر کردند.علی کریمی فیروزجایی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی بیانیه ۱۹۹ نماینده مجلس مبنی بر تقدیر از فرماندهان نظامی به منظور برگزاری رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۹، را به شرح زیر قرائت کرد:

«رزمایش مشترک تخصصی پدافند هوایی مدافعان آسمان ولایت ۹۹، با رمز یا رسول الله (ص) و با شعار امنیت آسمان در سایه اقتدار حافظان، در گستره‌ای به حدود نیمی از آسمان کشور با شبیه‌سازی منطقه‌ای حساس و در شرایط نزدیک به رزم واقعی انجام پذیرفت. در این رزمایش یگان‌های پدافند هوایی ارتش و سپاه و همچنین یگان‌های پروازی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی هوافضای پاسداران انقلاب اسلامی تحت هدایت و کنترل عملیات قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) در قالب شبکه یکپارچه پدافند هوایی شرکت نمودند.

در رزمایش مدافعان آسمان ولایت ۹۹، انواع رادارها، موشک‌ها و سامانه‌های اطلاعات و شناسایی بصری که همگی آن‌ها کاملا بومی و ساخت دستان توانمند دانشمندان و متخصصان داخلی از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و سازمان‌های جهاد خودکفایی نیروهای عمل کننده بود عملیات خود را علیه اهداف هوایی نیروی متخاصم با موفقیت کامل به انجام رساندند.

در خاتمه با تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نمایندگی از ملت بزرگ ایران اسلامی از تلاش های صادقانه و مجاهدت خستگی ناپذیر فرماندهان، افسران، درجه داران و سربازان نیروی پدافند هوایی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به ویژه فرماندهی محترم قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء (ص) قدردانی نموده و امید داریم با توکل بر خدا و با عنایت خاصه حضرت ولی عصر (عج) و تحت امر فرماندهی معظم کل قوا همواره در انجام وظایف سربازی و خدمتگذاری به میهن اسلامی موفق و منصور باشند.»

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد: به حضور نیروی هوایی ارتش در اصفهان و رزم و رزمایش آنها افتخار می‌کنیم

نماینده ولی فقیه در اصفهان با تاکید بر اینکه بعد از دوران دفاع مقدس اگرچه جنگی نبوده، اما ارتش همواره مشغول تحقیق و تولید در زمینه ساخت تجهیزات مورد نیاز خود بوده است، خاطر نشان کرد: امروز به لطف خدا از زیردریایی و هواپیما گرفته تا موشک در داخل کشور تولید می‌شود و این باعث عصبانیت دشمنان شده است.

 آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد نماینده ولی فقیه در اصفهان و امام جمعه این شهر، با حضور در حاشیه نخستین روز برگزاری نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان ولایت نیروی هوایی ارتش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه «ما به حضور نیروی هوایی ارتش در اصفهان و رزم و رزمایش آنها افتخار می‌کنیم»، اظهار کرد: یکی از افتخارات مردم اصفهان این است که بسیاری از نیروهای مسلح بویژه نیروی هوایی ارتش در این استان مستقر هستند.

وی با اشاره به برگزاری رزمایش اقتدار هوایی فدائیان ولایت گفت: امیدواریم خداوند به کارکنان و فرماندهان نیروی هوایی ارتش توفیق دهد تا تمام تمرینات نظامی خود را که با هدف حفظ و ارتقای آمادگی برای ایستادگی در برابر دشمنان انجام می‌شود، با موفقیت پشت سر بگذارند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان خاطر نشان کرد: بدون شک نیروهای مسلح باید همواره تمرینات رزمی خود را انجام دهند تا آمادگی‌شان حفظ شود؛ اگر این تمرینات نبود، نمی‌توانستیم از داخل خاک خود، محل استقرار داعش در دیرالزور را نشانه بگیریم و مورد اصابت دقیق موشک‌های خود قرار دهیم.

آیت‌الله طباطبایی‌نژاد با اشاره به تجربیات نیروهای مسلح از ۸ سال جنگ تحمیلی، تصریح کرد: به لطف خدا اقتدار امروز نیروهای مسلح از جمله ارتش به هیچ وجه قابل قیاس با جنگ تحمیلی نیست و شاید بتوان گفت که سطح امروز آمادگی نیروهای مسلح در دنیا کم سابقه است؛ این سطح از آمادگی قطعاً به دلیل حضور ارتش و سایر نیروهای مسلح در جنگ تحمیلی و فعالیت در دوران سخت به دست آمده است؛ همانطور که هر انسانی با سختی رشد می‌کند، نیروهای مسلح نیز با کسب تجربه از روزهای سخت، امروز رشد کردند و تقویت شده‌اند.

وی در پایان با تاکید بر اینکه ارتش پس از دوران دفاع مقدس اصلاً توقف نداشته است، خاطر نشان کرد: بعد از دوران دفاع مقدس اگرچه جنگی نبوده، اما ارتش همواره مشغول تحقیق و تولید در زمینه ساخت تجهیزات مورد نیاز خود بوده است. امروز به لطف خدا  از زیر دریایی و هواپیما گرفته تا موشک در داخل کشور تولید می‌شود و این باعث عصبانیت دشمنان شده است؛ پاسخ ما نیز به این دشمنان کلام خدای متعال است که می‌فرمایند «موتوا بِغَیظِکُم (با همین خشمی که دارید بمیرید.)

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا ( لینک 1 ) / ( لینک2 ) / ( لینک3) / ( لینک 4 ) / ( لینک5 ) / ( لینک6 ) / خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو