پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پایان نهمین رزمایش فدائیان حریم ولایت / گزارش روز دوم

تاریخ خبر: // کد خبر: 345381 // // // // خبر مهم


پایان نهمین رزمایش فدائیان حریم ولایت / گزارش روز دوم

امیر سرتیپ دوم خلبان فرهاد گودرزی، با اشاره به اینکه نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش که فاز عملیاتی آن طی دو روز انجام شد، عصر امروز با دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده پایان یافت، گفت: این رزمایش که در واقع سومین رزمایش نیروی هوایی ارتش در سال جاری بود از روز شنبه با گسترش هواپیماها و جنگنده‌های این نیرو از کلیه پایگاه‌های نهاجا به پایگاه شهید بابائی اصفهان آغاز شده و مرحله عملیاتی آن در دو روز دوشنبه و سه شنبه ۱۲ و ۱۳ آبان برگزار شد.


پایان نهمین رزمایش فدائیان حریم ولایت / گزارش روز دوم

امیر سرتیپ دوم خلبان فرهاد گودرزی، با اشاره به اینکه نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش که فاز عملیاتی آن طی دو روز انجام شد، عصر امروز با دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده پایان یافت، گفت: این رزمایش که در واقع سومین رزمایش نیروی هوایی ارتش در سال جاری بود از روز شنبه با گسترش هواپیماها و جنگنده‌های این نیرو از کلیه پایگاه‌های نهاجا به پایگاه شهید بابائی اصفهان آغاز شده و مرحله عملیاتی آن در دو روز دوشنبه و سه شنبه ۱۲ و ۱۳ آبان برگزار شد.

وی افزود: در این مرحله ده‌ها فروند از انواع هواپیماهای شکاری، شکاری بمب افکن، ترابری سنگین و نیمه سنگین، سوخت رسان، شکاری رهگیر و شناسایی، گشت هوایی و هواپیماهای بدون سرنشین به مدت ۲ روز به انجام مرحله اصلی و فاز عملیاتی رزمایش پرداختند و خلبانان و کارکنان جوان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توانستند به خوبی به اهداف از پیش تعیین شده دست بیابند و به بهترین شکل ممکن تاکتیک‌ها و سناریوهای عملیاتی را اجرا و مواضع دشمن فرضی را به بهترین شکل و با کمترین مهمات منهدم کنند.

سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی تصریح کرد: در این رزمایش دو روزه که در منطقه عمومی اصفهان برگزار شد، هواپیماهای بمب افکن سنگین راهبردی سوخو ۲۴، اف ۴، اف ۵، اف ۷، میگ ۲۹، اف ۱۴، صاعقه، هواپیماهای سوخت رسان بوئینگ ۷۰۷ و ۷۴۷، هواپیماهای ترابری و پشتیبانی c۱۳۰ به همراه انواع هواپیماهای بدون سرنشین کرار، آرش و کمان ۹۹ مجهز به موشک‌های نقطه زن، بمب‌های هوشمند برد بلند و اخلال گر راداری که از روزها قبل به پایگاه شهید بابایی گسترش پیدا کرده بودند حضور داشتند. این رزمایش به منظور ارتقای توان رزم، تمرین اجرای طرح‌های عملیاتی و کسب الگوی مناسب جهت نبرد در شرایط واقعی و با بهره گیری از انواع هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین به صورت دو سویه برنامه ریزی و اجرا شد.

امیر گودرزی گفت: اجرای عملیات جنگ الکترونیک و آزمایش انواع سامانه‌های پیشرفته ارتباطی نیروی هوایی ارتش با استفاده از بسترهای امن شبکه‌های بی سیم و باسیم، انواع سامانه‌های تسهیلات پروازی و انواع سامانه‌های تاکتیکی مأموریت‌های ابلاغ شده در جنگ الکترونیک یکی از ویژگی‌های نهمین رزمایش نیروی هوایی ارتش بود. همچنین هواپیماهای شناسایی آر اف ۴ با استفاده از دوربین‌های پیشرفته «سمات» که برای نخستین بار توسط متخصصان نیروی هوایی ارتش ساخته و تولید شده است به همراه پرنده‌های بدون سرنشین «کمان ۱۲»، با پرواز بر روی مواضع دشمن فرضی به جمع آوری اطلاعات سیگنالی و شنود الکترونیکی و رصد، شناسایی و عکسبرداری از اهداف از پیش تعیین شده پرداختند و اطلاعات و تصاویر مراحل مختلف رزمایش به صورت بر خط به قرارگاه فرماندهی مخابره می‌شد.

سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت، گفت: در دومین روز از مرحله اصلی و فاز عملیاتی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت، جنگنده‌های اف ۴ و هواپیمای رهگیر میگ ۲۹ با استفاده از موشک‌های بهینه شده و ارتقا یافته در محیط واقعی جنگ الکترونیک، اهداف زمینی و هوایی را با موفقیت منهدم کردند.

وی بیان کرد: در این مرحله از رزمایش، هواپیمای بمب افکن اف ۴ با شلیک بمب‌های نقطه‌زن، هوشمند، هدایت شونده و دورایستای یاسین اهداف از پیش تعیین شده را با موفقیت منهدم کرد.

سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت اظهار داشت: همچنین هواپیمای میگ ۲۹ با شلیک موشک‌های بهینه شده هوا به هوا، موشک شلیک شده از سوی هواپیمای دشمن فرضی را با موفقیت رهگیری و منهدم کرد.

 

به کارگیری بمب‌های هوشمند و دور ایستای قاصد

در دومین روز از مرحله اصلی و فاز عملیاتی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت، جنگنده بمب افکن‌های سنگین اف ۴ با استفاده از موشک‌های هوا به زمین ماوریک و بمب‌های هوشمند قاصد اهداف فرضی را منهدم کردند.
امیر سرتیپ دوم خلبان فرهاد گودرزی، سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت با اعلام این خبر گفت: امروز جنگنده بمب افکن‌های اف ۴ با شلیک موشک‌های ارتقاء یافته و بهینه شده ماوریک و استفاده از بمب‌های هوشمند، نقطه زن و دور ایستای قاصد اهداف زمینی را مورد اصابت قرار دادند.

وی اظهار کرد: پرنده‌های بدون سرنشین آرش، مجهز به سر جنگی برای نخستین بار با طی ۱۰۰ کیلومتر، اقدام به عملیات انتحاری بر علیه استحکامات دشمن پرداخته و این اهداف را با موفقیت منهدم کردند.

سخنگوی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان حریم ولایت خاطرنشان کرد: همچنین هواپیما‌های بمب افکن فانتوم با استفاده از غافلگیری و در ارتفاع پست اقدام به بمباران سنگین هوا به زمین (Carpet Bombing) به سمت اهداف از پیش تعین شده کردند.

دیروز و در نخستین روز این رزمایش، هواپیما‌های شکاری بمب افکن اف ۵ و صاعقه، اهداف دشمن فرضی را با موفقیت منهدم کردند.در این رزمایش همچنین جنگنده‌های اف ۱۴، عملیات سوختگیری هوایی را از تانکر سوخت رسان بویینگ ۷۰۷، با موفقیت انجام دادند.

حضور خلبانان و کارکنان فنی جوان در نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان ولایت

امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در حاشیه نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان ولایت که در منطقه عمومی اصفهان در حال برگزاری است با بیان اینکه «این رزمایش حسب برنامه ریزی قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیا (ص) و متناسب با دکترین نظامی نیروهای مسلح که مبتنی بر دفاع است، طرح ریزی شده است» اظهار کرد: در این رزمایش می‌خواهیم نشان دهیم که نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در دفاع از حریم کشور عزیزمان سرپا و آماده است و این را به تمام جهان اعلام کنیم که متناسب با دکترین دفاعی نیروهای مسلح، هیچ چشم‌داشتی به خاک کشوری نداریم؛ در عین حال نیز اعلام می‌کنیم در مقابل هرگونه تعارض و حمله، با اقتدار کامل می‌ایستم.

وی خاطر نشان کرد: به لطف خدا در این رزمایش جوانان نیروی هوایی ارتش و کارکنان پروازی و فنی نشان دادند که با تمام وجود آماده دفاع از سرزمین‌شان هستند و سربازی ولایت خود را ثابت کرده‌اند؛ ما اعلام می‌کنیم که سربازان ولایتی هستیم که هر روزشان باید با تلاش و کوشش مضاعف، بهتر از قبل باشد.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش حضور خلبانان و کارکنان فنی جوان در نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان ولایت را یکی از افتخارات نهاجا عنوان کرد و گفت: بزرگترین نقطه عطف ما در این رزمایش عمل به فرمایشات فرماندهی معظم کل قوا در زمینه لزوم میدان دادن به جوانان است؛ در این رزمایش در حوزه‌های پروازی و فنی از جوانان استفاده کردیم. نقطه عطف دوم استفاده از تجهیزات و مهمات بومی ساخته شده توسط دانشمندان توانمند کشورمان است؛ گرچه امروز تحریم‌های تسلیحاتی را پشت سر گذاشتیم، اما همانطور که در جریان هستید، اولین تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران در حوزه نیروی‌های مسلح به ویژه نیروی هوایی صورت گرفت؛ در چنین شرایطی امروز تجهیزات مورد استفاده در نهاجا به دست عزیزان و نخبگان ما در وزارت دفاع، نیروی هوایی و دانشگاه‌های کشور ساخته شده‌ و باعث افتخار و غرور هر ایرانی است.

امیر سرتیپ خلبان واحدی با اشاره به پیام‌های نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان ولایت برای کشورهای دوست و غیر دوست، تصریح کرد: پیام ما به کشورهای دوست، دوستی، مهربانی، رفاقت و یاری است. عدم وابستگی به کشورهای جهان نیز از دیگر پیام‌های بزرگ این رزمایش است.

وی همچنین به ارائه توضیحاتی درباره جزئیات سناریوهای نظامی اجرا شده در رزمایش اقتدار هوایی فدائیان ولایت پرداخت و گفت: تا کنون و بر اساس طرح ریزی انجام شده رزمایش، گسترش جنگنده‌ها و پرنده‌های مورد نیاز از تعدادی پایگاه‌های هوایی انجام شده و رزمایش با اقتدار کامل آغاز شده است.

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در پایان با تاکید بر اینکه در نهمین رزمایش اقتدار هوایی فدائیان ولایت نهاجا تنها از گوشه‌ای از توان این نیرو استفاده می‌شود، اظهار کرد: خدا را شاکریم که توانستیم تا امروز به اهداف از پیش تعیین شده، دست یابیم.

سرتیپ نصیرزاده :تحریم و رفع تحریم برای ما تفاوتی ندارد/ نیازی به بیگانگان نداریم

امیر سرتیپ خلبان عزیز نصیرزاده فرمانده نیروی هوایی ارتش در پایان نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نهاجا، اظهار داشت: ما یک رزمایش بسیار پرفشار را طراحی کرده بودیم تا در یک مدت زمان کوتاهی تعداد زیادی از جنگنده‌ها و هواپیماهای بدون سرنشین و با سرنشین با قدرت آتش بالا به اهداف مشخص شده حمله کنند.

وی ادامه داد: این رزمایش از لحاظ کنترل فرماندهی و تأمین ایمنی دارای پیچیدگی‌های خاصی است، امروز شاهد بودیم انواع متنوعی از هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین در این رزمایش حضور داشتند و کنترل و پایش همزمان رزمایش با هواپیمای بدون سرنشین که ساخت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران انجام شد که یک طرح‌ریزی جدید بود.

فرمانده نیروی هوایی ارتش با اشاره به استفاده از خلبانان و کارکنان جوان در نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نهاجا، گفت: رزمایش یک نوع آموزش و کسب آمادگی برای صحنه واقعی است و احتمال عدم موفقیت نیز در آن وجود دارد اما خلبانان و کارکنان جوان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، رزمایش را با یک شرایط بسیار خوب و با اقتدار برگزار کردند.

امیر سرتیپ نصیرزاده با بیان اینکه نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت «نهاجا» موفقیت‌آمیز بود و به تمام اهداف از پیش تعیین شده دست یافتیم یادآور شد: این گونه رزمایش‌ها به ما این امکان را می‌دهد که نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی و با اصلاح آموزش‌ها توان و کیفیت کار خود را ارتقا دهیم، این رزمایش بسیار موفقیت‌آمیز بود و یک نکته بارز و قابل توجه آن این است که دوستان و دشمنان بدانند که این رزمایش با این کیفیت در شرایطی برگزار می‌شود که دشمنان ما سالهاست تحریم حداکثری را بر نیروهای مسلح ایران اعمال کرده‌اند.

وی افزود: رزمایش یعنی مصرف قطعات و به‌کارگیری تجهیزات بسیار پیشرفته و نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نهاجا در شرایطی که دشمن فکر می‌کند تحریم حداکثری داشته است برگزار شده و نشان می‌دهد که تحریم و رفع تحریم برای ما تفاوتی ندارد و ما به توان و پتانسیل داخلی متکی هستیم و نیازی به بیگانگان نداریم.

امیر سرتیپ نصیرزاده در ادامه ضمن تشریح دستاوردهای این رزمایش گفت: استفاده از خلبانان جوان در کنار خلبانان مجرب، آماده سازی انواع هواپیماهای با سرنشین و بدون سرنشین توسط تکنسین‌های فنی در زمان کوتاه، اجرای روش‌های نوین رزم هوایی بر اساس نیازهای امروز، استفاده مطلوب و موفقیت‌آمیز از هواپیمای صاعقه در بخش‌های مختلف از نقاط قوت این رزمایش بود.

وی افزود: طراحی و اجرای چند طرح جدید عملیاتی، بر اساس نیازهای دفاع، حمله و حملات هوایی، استفاده موفق از پرنده‌های دور ایستا برای بمباران در ارتفاع بالا و در فاصله دور، استفاده موفق از راکتها و بمب‌های ساخت داخل، تعامل خوب در استفاده از تجهیزات طراحی و ساخته شده توسط وزارت دفاع، ارتقای قدرت فرماندهی کنترل پایگاه‌های مختلف نیروی هوایی در اجرای یک عملیات مشترک و نقش آفرینی موفق جنگنده بمب افکن‌های نهاجا در نقش نیروی‌های مهاجم و خودی از دیگر اهداف این رزمایش بود که با موفقیت به آن دست یافتیم.

سرتیپ قرائی آشتیانی:نیروهای مسلح آماده مقابله با هر تهدیدی هستند

امیر سرتیپ قرایی آشتیانی، جانشین رئیس ستادکل نیروهای مسلح در جریان نظارت بر مراحل اصلی و فاز عملیاتی نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نهاجا در منطقه عمومی اصفهان و در جمع خبرنگاران گفت: اساساً برگزاری این رزمایش یعنی تبلور اقتدار ملی و خلبانان نیروی هوایی ارتش در این رزمایش همانطور که همه مشاهده کردید روش‌های تلفیقی را به خوبی تمرین کردند و نشان دادند که نیروی هوایی از هواپیما و پهپادهایی که در اختیار دارد به صورت تلفیقی در رزمایش‌های مختلف می‌تواند استفاده کنند.

وی ادامه داد: در این رزمایش تجهیزات نوینی که وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طراحی و تولید کرده اند توسط خلبانان مجرب و جوان در یک تمرین عملی به کار گرفته شد و دیدید که بمب‌های رها شده و راکت‌های شلیک شده به اهداف از پیش تعیین شده اصابت کرد.

جانشین رئیس ستاد کل نیروهای مسلح نمایش آمادگی نیروهای مسلح را مهمترین پیام نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان حریم ولایت نیروی هوایی ارتش دانست و گفت: همه دشمنان ما می‌دادند که نیروهای مسلح آمادگی ایستادگی در برابر هر تهدیدی را دارند و پادررکاب و به دنبال اجرای فرامین فرماندهی معظم کل قوا هستند و همانگونه که تا کنون به خوبی نشان داده اند در همه صحنه‌های مورد نیاز حضور داشته و با سربلندی مأموریت‌ها و وظایف محوله را به شکل مطلوب اجرا می‌کنند.

 

سرلشکر موسوی:رژیم مستکبر آمریکا، بزرگترین تهدید برای آزادی و حق است

امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش پس از پایان مرحله اصلی رزمایش اقتدار هوایی فداییان ولایت نیروی هوایی ارتش که در میدان تمرین جنگ الکترونیک شهید علی ابوعطا در منطقه انارک برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خبرنگاران حاضر در این رزمایش شاهد بودند که در مرحله اصلی رزمایش، همه‌ی برنامه‌های پیش بینی شده در رزمایش با اقتدار، دقت کامل و مهارت خلبانان عزیز و کارکنان نهاجا با موفقیت به سرانجام رسید.

وی با بیان اینکه «رزمایش اقتدار هوایی فداییان ولایت سومین رزمایش نیروی هوایی در سال جاری است»، خاطر نشان کرد: نیروی هوایی ارتش پیش از این در سال جاری در رزمایش‌های مشترک ذوالفقار ۹۹ و پدافند هوایی مدافعان حریم ولایت نیز حضور داشت اما امروز رزمایش خاص خود را برگزار کرد و این رزمایش طی ۵ روز برگزار شد که امروز روز اصلی آن بود و همه‌ی مأموریت‌ها با موفقیت انجام شد.

فرمانده کل ارتش افزود: به لطف خدا خلبانان جوان و فرماندهان عزیز نیروی هوایی ارتش، قدرت، اقتدار و آمادگی، روحیه و انگیزه بالای خود را نشان دادند و بار دیگر ثابت کردند که نیروی هوایی مثل همیشه برای انجام همه‌ی مأموریت‌ها آماده و پا در رکاب است.

وی با اشاره به پیام‌های نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان ولایت تصریح کرد: پیام رزمایش این است که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از جمله ارتش و بویژه نیروی هوایی با برگزاری رزمایش‌های مختلف بر آمادگی خود برای دفاع از آرمان‌های مقدس جمهوری اسلامی ایران و دفاع از ملت ایران و ایستادگی در برابر هر تهدیدی، با هر بعدی و هر قدرتی تاکید می‌کنند و در این زمینه در برابر هر تهدیدی آماده هستند.

فرمانده کل ارتش با تاکید بر اینکه امروز آمریکا بزرگترین تهدید دنیا است، گفت: امروز نه برای کشور ما بلکه برای همه‌ی دنیا بزرگترین تهدید ملت‌ها و بزرگترین تهدید برای آزادی و حق، رژیم مستکبر آمریکا است؛ لیکن طبیعی است وقتی می‌گوئیم برای هر تهدیدی در هر سطحی آمادگی داریم، اگر سردمداران آمریکایی هم بخواهند مرتکب اشتباه و غلط محاسباتی شوند، ایستادگی در برابر آنها نیز با تمام قوا انجام خواهد شد.

سرلشکر موسوی در ادامه با اشاره به استفاده از تجهیزات و مهمات ساخت ایران در نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان اسلام، اظهار کرد: در این رزمایش برخی از پرنده‌های حاضر ساخته شده در داخل کشور و برخی دیگر ارتقا یافته و کاملاً بهبود یافته هواپیماهای قدیمی بودند که برای شرایط امروز ما متحول شدند و تغییرات زیادی در آنها انجام شده است. همچنین از صفر تا صد کار ساخت بمب‌ها و موشک‌ها و راکت‌های رها شده و شلیک شده و همچنین هواپیماهای بدون سرنشین حاضر و استفاده شده در رزمایش، همه توسط صنایع دفاعی کشور و ساخت نیروی هوایی ارتش و مجتمع اوج این نیرو بوده و خلبانانی که آموزش دیده خودمان هستند با اقتدار در رزمایش شرکت داشتند.

وی با تاکید بر اینکه امروز شاهد به نمایش درآمدن گوشه‌ای از توانمندی‌های نیروی هوایی ارتش بودیم، خاطر نشان کرد: در نهمین رزمایش اقتدار هوایی فداییان ولایت همچون قبل مراحل مختلف رزمایش با استفاده از تجربه دوران دفاع مقدس و عملیات‌های دوران بعد از آن به اجرا در آمده است.

فرمانده کل ارتش در پایان درباره علت برگزاری رزمایش‌های مختلف توسط نیروهای مسلح گفت: رزمایش‌ها معمولاً اهدافی کلی را دنبال می‌کنند و معمولاً هر زمان که در نیروهای مسلح یکسری آموزش‌ها و دوره‌های ارتقای مهارت برگزار می‌شود یا اینکه آن نیرو به سلاح و تجهیزات جدیدی تجهیز می‌شود یا کاربردی جدید از سلاح‌ها و تجهیزات و یک راه‌کنش جدید برای یک نوع تهدید پیدا می‌شود، نیاز به برگزاری رزمایش احساس می‌شود و از سوی دیگر به اقتضای زمان و متناسب با اتفاقی که در منطقه و با نیات کشورهای فرامنطقه ای انجام می‌شود، رزمایش‌ها برگزار و طی آن مستقیماً و گاهی تلویحی پیام‌هایی برای دشمنان ارسال می‌شود که رزمایش اقتدار هوایی فداییان ولایت نیز چنین اهدافی را دنبال می‌کند.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر ( لینک 1 ) ؛ ( لینک2 ) ؛ ( لینک 3 ) ؛ ( لینک4 ) ؛ ( لینک 5 ) / خبرگزاری ایسنا (لینک1 ) ؛ ( لینک 2 ) / سایت شبکه خبر


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو