پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر

تاریخ خبر: // کد خبر: 346115 // // //


جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر

باغملایی در یادداشتی به‌مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل نوشت: جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر؛ مهمترین اقدامات مغفول مانده از منظر پدافند غیرعامل است.


جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر

جلال محمدی باغملایی کارشناس مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در یادداشتی به‌مناسبت گرامیداشت هفته پدافند غیرعامل نوشت: جابه‌جایی فرودگاه و پایگاه‌های نظامی بوشهر؛ مهمترین اقدامات مغفول مانده از منظر پدافند غیرعامل است.

همان‌گونه که می‌دانیم مهمترین هدف از اجرای اصول پدافند غیرعامل، حفاظت از جان مردم و در مراحل بعدی، کاهش آسیب پذیری ها، بازدارندگی های دفاعی، افزایش پایداری، تداوم خدمات ضروری و تسهیل در مدیریت بحران است.

از طرفی، مکان یابی مهمترین اصل از اصول پدافند غیرعامل و مهمترین اقدام پدافند غیرعامل در کاهش آسیب پذیری مراکز حیاتی و حساس کشور و افزایش بازدارندگی دفاعی است، به طوری که اگر این اصل فراموش شده و یا جدی گرفته نشود، هر چقدر بر روی دیگر اصول پدافند غیر عامل نظیر استتار، اختفا، فریب، مقام سازی و … به خوبی کار کرده باشیم، یقینا مشکلات پیچیده دفاعی و هزینه های هنگفتی در انتظار این عدم توجه جدی به اصل مکان یابی مراکز حیاتی و حساس خواهد بود.

متاسفانه وجود فرودگاه بوشهر و پایگاه های نظامی این شهر در دل محیط بافت شهری و مجاورت مجتمع های مسکونی، نه تنها از باب آلاینده ها و ناهنجاریهای صوتی و ریسک های ایمنی مغایر با اصول و ضوابط HSE (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) است بلکه از منظر پدافند غیر عامل نیز حاوی پتانسیل تهدید و خطر برای مردمان محلات مسکونی مجاور است. چرا که در صورت تجاوز و حمله ی دشمن، این بهانه برای دشمن فراهم است که اهداف خود را به جای فرودگاه و پایگاه های نظامی، با درصد خطای هدف گیری قابل قبول، محلات مسکونی مجاور قرارداده و بدین طریق هم تلفات جانی مردم و غیر نظامیان را افزایش داده و هم با ایجاد رعب و وحشت، بر روحیه و اراده ی مردم برای ادامه ی جنگ تاثیر منفی خواهد گذاشت.

بنابراین همانطور که در تعریف ساده ی پدافند غیرعامل اشاره می کنیم که پدافند غیر عامل یعنی دفاع در مقابل تهدید دشمن بدون استفاده از سلاح، ضروری است با یک اقدام منطقی و مهندسی و جابجایی فرودگاه بوشهر و پایگاه های نظامی به خارج از شهر و رعایت اصل مکان یابی صحیح برای این دو مرکز حیاتی و حساس، ضمن کاهش آسیب پذیری و افزایش بازدارندگی دفاعی این دو مرکز، از تلفات زیاد مردمی در صورت حمله ی احتمالی نیز جلوگیری نماییم.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تهران نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو