پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ازسرگیری پروازهای تجاری، نوید تحول در روابط ایران و پاکستان

تاریخ خبر: // کد خبر: 346162 // // // //


ازسرگیری پروازهای تجاری، نوید تحول در روابط ایران و پاکستان

هرچند مراودات بازرگانی ایران و پاکستان در مرزهای زمینی توانست از سد پاندمی کرونا عبور کند اما توقف حمل و نقل هوایی و یا فعالیت محدود پروازها میان دو کشور مانع اصلی برای تجارت و فعالان اقتصادی تلقی می‌شد، در چنین وضعیتی اعلام ازسرگیری مجدد پروازهای تجاری میان دو کشور نوید تحول جدید در مناسبات تجاری ایران و پاکستان را می‌دهد.


ازسرگیری پروازهای تجاری، نوید تحول در روابط ایران و پاکستان

شیوع ویروس کرونا از همان ابتدای این چالش همه‌گیر منجر به توقف پروازهای مستقیم میان ایران و پاکستان شد، موضوعی که نه تنها رفت و آمدهای مردمی را به شدت تحت تاثیر قرار داد بلکه تجارت دوجانبه از جمله فعالیت‌های اقتصادی را نیز نشانه رفت.

در عین حال رایزنی‌های دولت‌های جمهوری اسلامی ایران و پاکستان برای ادامه تجارت به ویژه در مرزهای زمینی دو کشور با رعایت کامل تمهیدات بهداشتی نتیجه داد و مرحله بعدی فراهم کردن زمینه از سر گیری پروازهای تجاری میان دو کشور بود.

بر همین اساس سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر “لاهور” مرکز ایالت پنجاب و قلب فرهنگی پاکستان اعلام کرد که از هفته آینده پرواز هفتگی از تهران به لاهور و بالعکس توسط شرکت هواپیمایی ماهان ایران راه اندازی خواهد شد.

“محمدرضا ناظری” که در جمع مسئولان اتاق بازرگانی و تجارت لاهور سخن می‌گفت، این اقدام را گام تازه‌ای برای کمک به توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و پاکستان به ویژه توسعه مناسبات میان استان‌های مرزی دو کشور دانست.

گفتنی است که اواسط تیرماه امسال نیز با پیگیری‌های سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر “کراچی” قلب اقتصادی پاکستان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران پس از چهار ماه تعطیلی به دلیل شیوع‌ کرونا اقدام به از سرگیری پروازهای هفتگی‌ خود از تهران به کراچی کرد.

راه‌اندازی مجدد این پرواز مورد استقبال هموطنان ایرانی، شهروندان و تجار پاکستانی قرار گرفته و آنان تداوم برقراری پرواز میان دو کشور همسایه را مهم دانستند.

براساس این، سرکنسول ایران طی سخنرانی در نشست ویژه اعضای اتاق بازرگانی لاهور اعلام‌ کرد: همسایگی ایران و پاکستان از جمله زمان کوتاه برای سفر به این دو کشور ویژگی منحصر بفردی است که فرصتی برای تعمیق مناسبات مردمی است و نیز زمینه تقویت همکاری‌های تجاری دوجانبه را فراهم می‌کند.

وی افزود: جامعه بازرگانی ایران و پاکستان از روابط قوی برخوردار است و در همین راستا سرکنسولگری ایران در لاهور و اتاق بازرگانی این شهر برای تقویت هرچه بیشتر این مناسبات با یکدیگر از نزدیک همکاری می‌کنند.

سرکنسول ایران در کراچی ابراز امیدواری کرد که در شرایط کرونایی، برگزاری وبینارها میان اتاق‌های بازرگانی ایران و پاکستان از جمله برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی در اتاق لاهور بتوانند مسیر توسعه روابط تجاری و تسهیل ارتباط میان بازرگانان دو کشور همسایه را هموار کنند.

استقبال از راه‌اندازی پرواز و لزوم گشایش روابط بانکی

اعضای اتاق بازرگانی و تجارت لاهور پاکستان با استقبال از راه‌اندازی مجدد پرواز تجاری ماهان بین تهران و لاهور، آن را فرصتی تازه برای احیای روابط میان سازمان‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور توصیف کردند.

“طارق مصباح” رئیس اتاق لاهور در این خصوص گفت: جمهوری اسلامی ایران و پاکستان از ظرفیت‌های بزرگی برای گسترش مناسبات اقتصادی و تجاری برخوردارند اما به خوبی از این فرصت‌ها بهره‌برداری نشده است.

وی با تاکید بر اهمیت بازار ایران و لزوم افزایش حجم تجارت مشترک، افزود: صنعت تولید دارو در پاکستان یک ظرفیت قوی است که می‌توان از آن برای افزایش صادرات از بازار ایران بهره‌مند شد.

رئیس اتاق بازرگانی و تجارت لاهور افزود: فعالیت نهادهای مالی (بانکی) ایران در پاکستان برای کمک به تعمق همکاری‌ها و بالا بردن سطح فعلی تجارت اجتناب ناپذیر است.

معاون اول رییس اتاق بازرگانی لاهور نیز گفت: فقدان کانال بانکی میان ایران و پاکستان دلیل عمده پایین بودن سطح تجارت دوجانبه است و ما از این واقعیت آگاه هستیم اما برای مرتفع سازی این مسئله می‌بایست سازوکار ویژه‌ای تدوین شود.

“ناصر حمید خان” افزود: ایران و پاکستان باید به دنبال ایجاد سازوکار ویژه‌ای باشند که با اجرای آن بتوان تجارت مشترک را به سطح قابل قبولی رساند و حضور یک موسسه مالی ایران در پاکستان می‌تواند تشکیل این سازوکار را تسهیل کند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو