پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سرنگونی بالگرد روسی در ارمنستان + عذرخواهی جمهوری آذربایجان

تاریخ خبر: // کد خبر: 347010 // ٬ ٬ // // // //


سرنگونی بالگرد روسی در ارمنستان + عذرخواهی جمهوری آذربایجان

یک منبع امنیتی خبر داد که ‌ یک بالگرد روسی بر فراز ارمنستان سرنگون شده است.


سرنگونی بالگرد روسی در ارمنستان + عذرخواهی جمهوری آذربایجان

یک منبع امنیتی روسی گفت که یک بالگرد روسی بر فراز ارمنستان سرنگون شده است.

برخی منابع خبری مدعی شدند که جمهوری آذربایجان اقدام به سرنگون کردن این بالگرد روسی کرده است.

وزارت دفاع روسیه نیز سرنگون شدن بالگرد این کشور در ارمنستان را تایید و اعلام کرد که این بالگرد با آتش ضد هوایی سرنگون شده است.

گفته می‌شود شلیک به سوی این بالگرد از سمت نخجوان بوده است.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، با سقوط این بالگرد دو سرنشین آن کشته و یک سرنشین آن مجروح شده است.

این بالگرد از نوع «ام -۲۴» (Mi-۲۴) متعلق به ارتش روسیه بوده و در اراضی ارمنستان بر اثر اصابت یک موشک دوش‌پرتاب در نزدیکی منطقه مورد مناقشه قره‌باغ سقوط کرد.

فیلم منتسب به لحظه هدف قرار گرفتن بالگرد روسی

عذرخواهی آذربایجان بابت سرنگونی بالگرد روسی

دولت جمهوری آذربایجان ضمن پذیرش مسئولیت ساقط کردن بالگرد ارتش روسیه بر فراز خاک ارمنستان، بابت این اتفاق از روسیه عذرخواهی کرد.

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد این کشور «به اشتباه» بالگرد روسیه را بر فراز ارمنستان ساقط کرده است و بالگرد روسی با فاصله بسیار نزدیک به مرز‌های ارمنستان – جمهوری آذربایجان پرواز می‌کرد.

به گفته وزارت دفاع روسیه، این بالگرد در حالی هدف قرار گرفته که بر فراز منطقه‌ای خارج از محدوده درگیری‌ها در حال پرواز بوده است.

مسکو، واکنش باکو در سرنگونی بالگرد نظامی روسیه را مثبت خواند

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای در کانال تلگرامی خود نوشت: طرف آذربایجانی به روسیه اطمینان داد که به حادثه سرنگونی هواپیمای روسی سریع رسیدگی خواهد شد و مسئولان این حادثه مجازات خواهند شد.

در ادامه بیانیه گفته شده است: این واقعیت که باکو بلافاصله مسئولیت خود در حادثه بالگرد را پذیرفت را مثبت ارزیابی می کنیم.

یک فروند بالگرد نظامی از نوع می-۲۴ روز گذشته در حالی که در نزدیکی منطقه مرزی ارمنستان با جمهوری آذربایجان پرواز می کرد مورد حمله یک سامانه پدافند هوایی دوش پرتاب قرار گرفته و سرنگون شد و دو خدمه آن کشته و یک نفر هم مجروح شد.

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه اعلام کرد بالگرد روسی Mi-۲۴ در حریم هوایی ارمنستان و از یک سامانه موشکی ضد هوایی دوش پرتاب در خارج از منطقه جنگی سرنگون شد.

جمهوری آذربایجان اعلام کرده است که خسارت این حادثه را به روسیه پرداخت خواهد کرد.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان در گفت و گوی تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، از سرنگونی بالگرد نظامی روسی عذرخواهی کرد.

***

جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان بیش از یک ماه است که در منطقه قره‌باغ کوهستانی وارد یک درگیری نظامی شده‌اند. طی این مدت سه بار بر سر توقف درگیری‌ها و آتش‌بس بشردوستانه توافق کردند که دو بار با میانجی‌گری مسکو بود و بار سوم با میانجی‌گری واشنگتن حاصل شد، اما هر بار این توافق نقض و درگیری از سر گرفته شده است.

«الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان رسما خطاب به مردم کشورش اعلام کرد، ارتش این کشور توانست شهر شوشا را از کنترل نیروهای ارمنستانی خارج و آزاد کند.

دقایقی بعد از انتشار بیانیه باکو درباره شوشا، وزارت دفاع ارمنستان خبر تسلط جمهوری آذربایجان بر این شهر را رد و اعلام کرد، درگیری‌ها در شوشا در جریان است و ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان با استناد به قطعنامه‌های بین‌المللی اعلام کرده که درصدد احیای حاکمیت خود بر قره باغ کوهستانی است؛ منطقه‌ای که کنترل آن در دست نیروهای تحت حمایت ارمنستان قرار دارد.

منابع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از مشرق نیوز / تابناک /صدا و سیما (لینک 1) و (لینک 2)


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو