پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | وجوه فرهنگی مشترک بین ایران و ترکیه در ماندگاری گردشگر موثر واقع می‌شود

تاریخ خبر: // کد خبر: 347255 // // //


وجوه فرهنگی مشترک بین ایران و ترکیه در ماندگاری گردشگر موثر واقع می‌شود

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی گفت: جنبه‌های فرهنگی، تاریخی و مذهبی مشترک بین دو کشور ایران و ترکیه می‌تواند در افزایش ماندگاری گردشگر در استان خراسان و به خصوص مشهد موثر واقع شود.


وجوه فرهنگی مشترک بین ایران و ترکیه در ماندگاری گردشگر موثر واقع می‌شود

ابوالفضل مکرمی‌فر در خصوص دیدار با هیات ترک در کنسول‌گری کشور ترکیه در مشهد اظهار کرد: ما در زمینه‌های فرهنگی، تاریخی و مذهبی اشتراکات زیادی با کشور ترکیه داریم و توسعه روادیدمان بین خراسان رضوی به خصوص مشهد با ترکیه خوب است، قبل از شیوع گسترده کرونا هر روز پروازی از مشهد به سوی ترکیه انجام می‌گرفت که با توجه به گسترش بیماری این پروازها محدود شدند و تعداد پروازها کاهش پیدا کرده است.

وی افزود: صحبت‌هایی که در این دیدار انجام شد، بیشتر پیرامون موضوعات و فعالیت‌های پس از کرونا بود که انشالله پس از اینکه بیماری کووید-19 به پایان رسید، ما بتوانیم در چارچوب‌های تعریف شده و روادیدی که مابین دو کشور و به خصوص خراسان رضوی و ترکیه وجود دارد در قالب‌هایی از جمله فعالیت‌های فرهنگی مشترک بر اساس آیین‌ها، مراسم، میراث ملموس و ناملموس همکاری‌های  بیشتری به وجود آوریم.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: هم‌چنین برگزاری نمایشگاه‌هایی از آثار تاریخی و فرهنگی جهت جلب گردشگر از ترکیه به این استان با محوریت گردشگری مذهبی در دستور کار این برنامه گنجانده‌ شده تا بتوانیم ورود زائرین ترک که علاقه‌مند به زیارت مشهد و حرم مطهر رضوی هستند را مانند گذشته توسعه دهیم.

مکرمی‌فر خاطرنشان کرد: البته لازم به ذکر است که این امر در گذشته نیز انجام می‌شده اما در جلسه‌ای که با هیات ترک برگزار شد، هدف این بود که بتوانیم در شرایط پسا کرونا نیز به این مهم بپردازیم و در ادامه زیارت گردشگران ترک، شرایطی را فراهم کنیم که چند روزی نیز بتوانند از سایر جاذبه‌های فرهنگی، طبیعی و میراث ملموس و ناملموس بازدید کنند.

وی گفت: در ادامه این روند پیشنهاد کردیم که برخی از اشیای تاریخی و فرهنگی در شهرهای آنکارا، استانبول و وان که شهر نمایشگاهی ترکیه است به نمایش گذاشته شود که البته اجرای این مورد به صورت دو طرفه نیز امکان‌پذیر است.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تشریح کرد: با توجه به قرابت‌های فرهنگی که بین دو کشور وجود دارد در خصوص برگزاری نمایشگاهی برای معرفی گردشگری مذهبی با موضوع زیارت و برگزاری نمایشگاه‌هایی مشترک با موضوع صنایع دستی در این جلسه صحبت‌هایی مطرح و برنامه‌ریزی‌هایی نیز انجام شد.

مکرمی‌فر اضافه کرد: به هر حال محور گفت‌وگوها بیشتر توسعه روادید پس از کرونا، برپایی نمایشگاه‌ها، جشنواره‌ها و به خصوص جشنواره غذا است، البته فعالیت‌ها در آینده به گونه‌ای برنامه‌ریزی شده است که اتفاقات گفته شده در کنار گردشگری مذهبی رخ دهد و محور اصلی ما در برنامه‌ریزی‌ها توسعه گردشگری مذهبی و زیارت حضرت رضا(ع) است.

وی عنوان کرد: ما هم‌چنین برای مستند سازی پیشنهاد کردیم که عده‌ای از شبکه‌های تلویزیونی کشور ترکیه برای ساخت مستند از بحث گردشگری مذهبی مشهد، زیارت امام‌رضا(ع) و مشتاقان این حضرت به مشهد و خراسان سفر کنند تا زمانی که مشتاقان امام‌رضا(ع) به مشهد مشرف می‌شوند از این مهم برنامه‌ای داشته باشند.

مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی ادامه داد: البته در گذشته نیز فعالیت مستندسازی انجام شده است، اما ما قصد داریم این کار تکرار شود تا پس از کرونا و در دوران پسا کرونا علاقه‌مندان بتوانند به راحتی و با اطلاع کامل از حرم مطهر رضوی بازدید کنند و زیارت انجام دهند.

مکرمی‌فر یادآور شد: هدف ما از انجام اقدامات گفته شده این است که بیشتر پذیرش گردشگر مذهبی باشم و البته این اقدامات تبادل گردشگر بیشتر و توسعه روادید را به دنبال دارد و استان ما به دلیل وجوه ناشناخته‌ای که در خود دارد می‌تواند افرادی که برای زیارت امام‌رضا(ع) به مشهد مشرف می‌شوند را چند روز بیشتر برای بازدید از وجوه فرهنگی، تاریخی و طبیعی در شهر و استان نگاه دارد.

وی ابراز کرد: جنبه‌های فرهنگی مشترک بین دو کشور می‌تواند در خصوص ماندگاری گردشگر در استان خراسان و به خصوص مشهد موثر واقع شده و برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌ها در همین راستا می‌تواند این امر را تسریع بخشد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو