پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | جمع‌بندی نهایی قیمت بلیط هواپیما امروز اعلام می‌شود؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 347423 // // //


جمع‌بندی نهایی قیمت بلیط هواپیما امروز اعلام می‌شود؟

در حالی قرار است امروز جمع‌بندی نهایی درباره قیمت بلیط هواپیما اعلام شود که وزیر راه و شهرسازی گفت: افزایش قیمت بلیط متوقف شد.


جمع‌بندی نهایی قیمت بلیط هواپیما امروز اعلام می‌شود؟

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری دو روز قبل با اشاره به گران‌فروشی برخی ایرلاین‌های داخلی از کاهش قیمت بلیط هواپیما تا آخر هفته جاری خبر داده و گفته بود: سه شنبه هفته جاری در رابطه با بحث افزایش قیمت بلیط هواپیما جلسه‌ای برگزار و روز چهارشنبه در جلسه با نماینده کمیسیون عمران مجلس نتایج آن اعلام می شود.

ابوالقاسم جلالی افزود: تا پیش از سال 98 قیمت بلیط هواپیما افزایشی نداشت اما در اردیبهشت 99 به دلیل مسائل مربوط به شیوع ویروس کرونا 30 درصد قیمت بلیط افزایش یافت. در آن زمان برخی از شرکت‌های هواپیمایی از این امکان استفاده کردند اما برخی دیگر از آنها قیمت بلیت خود را افزایش ندادند و در دوره کرونا ترجیح دادند افزایش قیمتی نداشته باشند.

وی یادآور شد: امیر زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی کشوری دیروز دستور داد جمع بندی نهایی برای قیمت بلیط هواپیما انجام و نتایج آن اعلام شود.

معاون هوانوردی سازمان هواپیمایی کشوری با تأکید بر اینکه برخی ایرلاین‌ها بیش از  30 درصد مصوب، قیمت بلیط هواپیما را افزایش داده‌اند، تصریح کرد: قیمت کنونی بلیط هواپیما بالاست و قطعاً کاهش خواهد یافت. برنامه سازمان هواپیمایی کشوری این بوده که در همان حد 30 درصد اردیبهشت ماه قیمت‌ها افزایش یابد اما برخی شرکت‌های هواپیمایی از این قیمت ها فراتر رفته و بلیط را با قیمت بسیار بالاتر به فروش رسانده‌اند.

جلالی یادآور شد: به دلیل شیوع ویروس کرونا اردیبهشت و خرداد امسال مسافر چندانی برای حمل و نقل هوایی وجود نداشت و شرکت های هواپیمایی با یک چهارم و بعضاً یک پنجم ظرفیت ناوگان خود اقدام به جابجایی مسافران می‌کردند. این در حالی بود که در تابستان تعداد سفرها افزایش یافت و تقاضا برای حمل و نقل هوایی رو به فزونی نهاد.

وی با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشور هم به فکر مردم است و هم به فکر شرکت هواپیمایی است، اظهار کرد: قیمت بلیط پروازهای داخلی به‌گونه‌ای جمع بندی می شود که نه مردم آسیب ببینند و نه ایرلاین‌های داخلی. تمام هدف ما این است که خدمات رسانی مناسبی به مردم توسط بخش حمل و هوایی صورت گیرد و در عین حال شرکت‌های هواپیمایی نیز بتوانند در این دوران کرونا به فعالیت خود ادامه دهند.

این در حالی است که وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که برخی همواره اعلام می‌کنند قیمت بلیط هواپیما 150 درصد رشد داشته است که البته این افزایش قیمت هم اکنون متوقف شده است، گفته است: همه شرکت‌های هواپیمایی ملزم هستند یک صندلی خالی کنار هر مسافر داشته باشند و مسافران یک در میان سوار شوند چرا که باید سقف مجاز مسافرگیری 60 درصد رعایت شود.

محمد اسلامی تصریح کرد: نکته اصلی برای اجرای این طرح آن بود که بیشترین اشغال در صندلی‌ها وجود داشت و همین امر باعث شده بود که شرکت‌ها زیر کف قیمت رقابت کنند که طی تصمیمات گرفته شده این مسئله متوقف شد تا میزان مسافرگیری کنترل شود. به همین خاطر سقف قیمتی همان سقف قیمتی گذشته است.

وی با بیان اینکه تقاضایی که شرکت‌های هواپیمایی برای افزایش نرخ داشتند در این شرایط بابت اتفاقات ارزی رخ داده است، افزود: به تمامی ایرلاین‌ها اعلام کرده‌ایم که اجازه دهند شرایط متعادل و آرامی ایجاد شود تا بحث کارشناسی انجام و برای قیمت تصمیم گیری شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در این زمینه جلساتی برگزار شد اما سقف مجاز همان است که اعلام شده و تاکنون گزارش مستندی که ایرلاین‌ها از آن عدول کرده و افزایشی بیش از آن داشته باشند ارائه نشده است. نکته‌ای که سروصدا درست کرد این بود که به طور قاطع پرواز چارتری را ممنوع کردیم چرا که شکایت بسیاری از مسافران برای پرواز‌های چارتری بوده است.

اسلامی افزود: بسیاری از چارتر کنندگان اقدام به خرید سلف می‌کردند و پرواز‌های برنامه‌ای و قیمت بلیت را با شرایط زمان پرواز اعلام می‌کردند و در صورتی که پرواز لغو می‌شد مبلغ را باز نمی‌گردانند. این اقدامات غیرمجاز بوده و همواره اعلام شده که اجازه تکرار نمی‌دهیم. پرواز‌هایی که خود چارترکننده دارند مانند شرکت نفت مجاز هستند و طبق قوانین ایکائو، شرکت خود مسافر دارد و آن را به مردم نمی‌فروشد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو