پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | قرارداد ۱۰ میلیاردی آمریکا و عربستان برای توسعه ناوگان هوایی سعودی

تاریخ خبر: // کد خبر: 347560 // // //


قرارداد ۱۰ میلیاردی آمریکا و عربستان برای توسعه ناوگان هوایی سعودی

رسانه‌های رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) گزارش دادند که عربستان قرارداد کلانی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای توسعه ۱۵۰ جنگنده اف-۱۵ خود به ارزش ۱۰ میلیارد دلار بسته، جنگنده‌هایی که ریاض آن‌ها را از آمریکا خریداری کرده است.


قرارداد ۱۰ میلیاردی آمریکا و عربستان برای توسعه ناوگان هوایی سعودی

رسانه‌های رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) گزارش دادند که عربستان قرارداد کلانی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای توسعه ۱۵۰ جنگنده اف-۱۵ خود به ارزش ۱۰ میلیارد دلار بسته، جنگنده‌هایی که ریاض آن‌ها را از آمریکا خریداری کرده است، این قراداد امنیتی جدید میان ریاض و واشنگتن، تل‌آویو را نگران کرده است.

یک مقام امنیتی صهیونیستی در این ارتباط گزارش داد: همه کشورها درگیر معامله [فروش] جنگنده‌های اف-۳۵  [آمریکا به امارات] هستند، اما به صورت پنهانی معامله ۱۰ میلیارد دلاری آمریکا برای توسعه جنگنده‌های اف ۱۵ سعودی  جریان دارد، موضوعی که سازمان های امنیتی اسرائیل را نگران کرده است؛  جنگنده‌های اف-۱۵ که از فرودگاه تبوک بلند می‌شوند،  قادر هستند در عرض ۱۵ دقیقه به اسرائیل برسند.

براساس گزارش این شبکه تلویزیونی، این طرح شامل بهبود برنامه‌های راه‌اندازی، وارد کردن رایانه‌های پیشرفته مخصوص پرواز، ‌بهبود عملکرد رادارها، افزایش بُرد پروازی هواپیماها، بالا بردن توان حمل تسلیحات این جنگنده‌ها، تغییرات در کابین خلبان و سامانه‌ استارت جنگنده‌ها و همچنین بهبود توان الکترونیکی رزمی و مجهز شدن این جنگنده‌ها به تجهیزات پیشرفته خواهد بود.

این درحالی است که “مایک پمپئو” وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه از نهایی شدن فروش پنجاه فروند جنگنده اف – ۳۵ به امارات متحده عربی خبر داد.

وی گفته بود که وزارت امور خارجه آمریکا با فروش ابرازهای دفاعی پیشرفته به ارزش ۲۳ میلیارد دلار به ابوظبی موافقت کرده است.

این قراداد تسلیحاتی همچنین شامل فروش ۱۸ پهپاد MQ-۹B موشک‌های  هوا به هوا و هوا به زمین نیز است.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند،  ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.

یکی از بندهای این توافق موافقت آمریکا با فروش جنگنده‌های فوق پیشرفته اف -۳۵ به امارات اعلام شده بود، موضوعی که ابتدا با مخالفت مقام‌های صهیونیست روبرو شده بود.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو