پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رئیس آموزش و تحقیقات اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی : روش های آموزشی فعلی نیازمند پوست اندازی هستند

تاریخ خبر: // کد خبر: 347805 // // //


رئیس آموزش و تحقیقات اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی : روش های آموزشی فعلی نیازمند پوست اندازی هستند

محمدرضا باقری سنجری رئیس اداره آموزش و تحقیقات که 27 سال که در اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی تجربه دارد، با عنوان اینکه آموزش در هر جامعه ای نقش بسزائی در افزایش بهره وری نیروی انسانی و نقطه پیشرفت آن مجموعه دارد ، بیان داشت: چنانچه به آموزش اهمیت داده شود، شاهد رشد آن جامعه خواهیم بود و این نکته را فراموش نکنیم که آموزش هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است که البته در این راه می بایست کمی هم صبور بود.


رئیس آموزش و تحقیقات اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی : روش های آموزشی فعلی نیازمند پوست اندازی هستند

مهم‌ترین کلید واژه در صنعت حمل و نقل هوایی در سراسر جهان ” ایمنی” است که با زنجیره ای از اقدامات و فعالیت‌ها در حوزه های مختلف این صنعت محقق می‌شود. یکی از فاکتورهای اساسی برای حفظ ایمنی و سلامت پروازها، فعالیت دقیق، مستمر و بی وقفه سامانه‌های پیچیده ناوبری هوایی و ارتباطی است. متخصصان الکترونیک هواپیمایی در دوران کنونی که دشمنان این مرز و بوم با تحریم های ظالمانه درصدد به زانو درآوردن اراده پولادین ملت غیور ایران اسلامی در راه پیشرفت و توسعه هستند، دست به دست یکدیگر داده اند و با اقداماتی بی نظیر و با تکیه بر دانش بومی و منابع داخلی کلیه سامانه های ناوبری هوایی کشور را مطابق با استانداردهای بین المللی عملیاتی نگه داشتند.یکی از فاکتورهای اساسی برای حفظ ایمنی و سلامت پروازها، فعالیت دقیق ، مستمر و بی وقفه سامانه‌های پیچیده ناوبری هوایی و ارتباطی می باشد. متخصصان الکترونیک هواپیمایی در دوران کنونی که دشمنان این مرز و بوم با تحریم های ظالمانه در صدد به زانو درآوردن اراده پولادین ملت غیور ایران اسلامی در راه پیشرفت و توسعه هستند، دست به دست یکدیگر داده اند و با اقداماتی بی نظیر و با تکیه بر دانش بومی و منابع داخلی کلیه سامانه های ناوبری هوایی کشور را مطابق با استانداردهای بین المللی عملیاتی نگه داشتند.

 این اقدامات با توجه به پیچیدگی های که برای عملیاتی نگهداشتن این سامانه‌ها در سراسر فرودگاه های کشور( نقاط صعب العبور و بالای کوهستان، نقاط کویری و مناطق مرزی) وجود دارد، جلوه‌ای افتخار آمیز از توان متخصصان ایرانی در صنعت حمل و نقل هوایی را به نمایش گذاشته و موجب سربلندی کشورمان در ارائه خدمات ناوبری به صدها پروازی است که در شبانه روز از آسمان امن ایران اسلامی عبور می‌کنند.

محمدرضا باقری سنجری رئیس اداره آموزش و تحقیقات که 27 سال که در اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی تجربه دارد، با عنوان اینکه آموزش در هر جامعه ای نقش بسزائی در افزایش بهره وری نیروی انسانی و نقطه پیشرفت آن مجموعه دارد ، بیان داشت: چنانچه به آموزش اهمیت داده شود، شاهد رشد آن جامعه خواهیم بود و این نکته را فراموش نکنیم که آموزش هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری است که البته در این راه می بایست کمی هم صبور بود.

وی با اشاره به این موضوع که شرکت فرودگاه ها در بخش آموزش نسبت به دیگر ارگان ها و دستگاه های اجرایی کشور، قدرتمندتر بوده و نتایج خوبی را هم در زمینه های مختلف آموزشی بدست آورده است، گفت: به عنوان یک عضو کوچک این مجموعه تنومند که در کنار انجام شرح وظایف سازمانی محوله، علاقمند به تدریس و انتقال مطالب علمی مرتبط حوزه کاری با دیگر همکاران بوده، صادقانه عرض کنم در این مدت از نزدیک شاهد تلاش تمامی همکاران بخش آموزشی شرکت فرودگاه ها در کنار دیگر بخش ها بوده و اهمیت موضوع آموزش بین بدنه شرکت و اثرگذاری آن در بین متخصصان را تجربه کرده ایم.

باقری سنجری در ادامه به واژه پوست اندازی روش آموزشی اشاره کرد و افزود: آن چیزی که بیش از گذشته با توجه وضعیت فعلی و این مهمان ناخواسته – کرونا – به آن احتیاج داریم، پوست اندازی روش آموزشی است. بدین شکل که الان زمان آن رسیده که باید به سمت و سوی روش های نوین، استفاده از تجهیزات کمک آموزشی مناسب و بکارگیری بسترهای مطمئن بومی حرکت کنیم و البته نباید از تجربیات دانشگاه های معتبر کشور و یا دیگر مجامع پیشرفته غافل بمانیم از این رو برای رسیدن به این مهم ، بایستی ضمن برنامه ریزی و اصلاح دستورالعمل ها، اعتماد و توجه ویژه به نیروی انسانی متخصص و جوان شرکت داشته باشیم.

رئیس اداره آموزش و تحقیقات اظهار داشت: هم اکنون با وجود تمامی بدرفتاری های کشورهای صاحب صنعت هوانوردی که تامین دستگاه ها و قطعات یدکی سامانه های کمک ناوبری، ارتباطی و راداری را برای ما با مشکلات اساسی مواجه ساخته، یکی از راه های برون رفت و کم رنگتر شدن این حلقه فشارها، استفاده از تجربیات با ارزش متخصصان شرکت فرودگاهها و فراهم کردن شرایط آموزش های مستمر و انتقال تجربیات آنان و نخبگان خانواده بزرگ شرکت فرودگاه  ها و ناوبری هوایی است که به نظر بنده ایجاد محیطی جهت تعامل و تبادل اطلاعات و استفاده از ظرفیت های یکدیگر، گام های مهمی جهت خودباوری در زمان تحریم است.

به گفته سنجری، تحریم ها موجب شد تا با کمک گرفتن تمامی داشته هایمان که همان متخصصان و نیروی انسانی پروش یافته در شرکت هستند به سمتی برویم که با انتقال معلومات همکاران و هم افزایی دانش و اطلاعاتمان، انجام کارهای سخت و دشوار را تجربه کنیم که البته رسیدن به نتیجه مورد نظر نیز دلچسب و گوارا است.

وی با بیان اینکه آموزش در زمان تحریم یک فرصت است، عنوان داشت: این ارتباط باید فراسازمانی و با دیگر دانشگاه های معتبر و یا شرکت های دانش بنیان بوده، این ارتباطات بایستی بیش از گذشته افزایش یافته و تبادلات اطلاعاتی نیز با مراکز علمی گسترش یابد.

سنجری یادآور شد؛ ما ناچار به حرکت رو به جلو و هم گام با تغییرات سریع تکنولوژی هستیم، ما نیازمند روش های نوین هستیم و باید از ابزارهای کمک آموزشی جدید استفاده کنیم و در همین راستا برای رسیدن به نرم افزار جامع آموزشی اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی، همکارانم طی یک برنامه مدون مطالعه و بررسی خود را از ابتدای سال بر مبنای نیاز سازمانی خود معطوف داشته اند که پس از اتمام نتایج آن به همکاران اطلاع رسانی می شود.

وی بر تکمیل دیتابیس ها و بومی سازی نرم افزارها ی موجود تاکید کرد و افزود: نظام جامع آموزشی نیازمند اصلاح در شرایط فعلی است.

باقری سنجری اضافه کرد: همکاران و متخصصان ATSEP در شرکت توانسته اند نصب پیچیده ترین و مدرن ترین سامانه های راداری، کمک ناوبری و ارتباطی را انجام داده و این مهم با آموزش های انجام شده، اجرای طرح های تحقیقاتی و پژوهشی در معاونت عملیات هوانوردی و همیت یکپارچه سازمانی در سطح اداره کل ارتباطات و ناوبری محقق شده است و ما به ادامه راهمان ایمان داریم.

وی یادآور شد؛ طی برنامه ریزی هایی که برای مدرسان داشتیم، آنان پس از آموزش و تشکیل کمیته ها و جلسات داخلی، آخرین دستاوردهای علمی دنیا را با یکدیگر تبادل نظر می کنند و در ادامه آموزش و بازدیدهایی که از شرکت های سازنده تجهیزات CNS و کمک بازرسی فرودگاهی داشته، تجربیات حاصل از این بازدیدها و ماموریت های آموزشی و علمی را در کارهای خود پیاده سازی می کنند.

باقری سنجری اعلام کرد: با توجه به اینکه بخشی از آموزش ها تئوری و بخشی دیگر عملی است، با مشکلات زیادی مواجه هستیم که برای این موضوع با روش های آنلاین تصویری، سعی داریم مسائل فوق را به حداقل رسانیم.

وی به استفاده از تولید محتوا و ضبط فیلم جهت برخی موانع و محدودیت های آموزشی اشاره کرد و گفت: آموزش بر روی دستگاه های کمک ناوبری و راداری و یا ارتباطی که عملیاتی هستند، دارای محدودیت است، لذا در شرایط کنونی تولید محتوا و ضبط فیلم در جهت رفع مشکل کمک خواهد کرد.

وی افزود: در این زمینه همکاران ما به صورت خودجوش از دستگاه های رده خارج شده که تعمیرات اساسی روی آنها انجام شده، جهت آموزش ها و تست عملیاتی ماژول های اورهال شده استفاده می کنند.

رییس اداره آموزش و تحقیقات به برنامه ریزی جهت تدریس زبان انگلیسی طبق دستورالعمل سازمان هواپیمایی کشوری به شیوه مجازی اشاره کرد و گفت: امسال سال اهمیت به کیفیت آموزش ها است بطوریکه کیفیت جزوه ها و تولید محتوا، اساتید، اصلاح دستورالعمل ها، ایجاد کمیته انضباطی آموزشی، نظارت مستمر بر اجرای دوره ها و برقراری سمینارها به صورت مجازی در دستور کارها قرار گرفته است.

سنجری با اشاره به آمار عملکرد مجموعه خود در سال گذشته و جاری افزود؛ در سال 1398 تعداد 71 دوره مصوب پودمان معادل 2492 ساعت برای 942 نفر و جمعا به میزان 33.394 نفر/ساعت و تعداد 15 دوره تخصصی دستگاههای کمک بازرسی فرودگاهی برای 255 نفر از پرسنل محترم سپاه و پلیس فرودگاه، به میزان 1050 نفر/ساعت در سراسر کشور برگزار شده است. همچنین تعداد 10 دوره حین خدمت یا OJT  برای 28 نفر از متخصصین ATSEP ، به میزان  526 نفر/ساعت در سراسر کشور برگزار شده است.

به گفته وی در سال1399 تا کنون و با توجه مشکلات چند ماه اول سال تعداد 25 دوره مصوب پودمان بصورت آموزش مجازی معادل 780 ساعت برای 392 نفر و جمعا به میزان 10.398 نفر/ساعت برگزار شده است. تعداد 15 دوره حین خدمت یا OJT برای متخصصین ATSEP ، در سراسر کشور برنامه ریزی شده که در حال برگزاری است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو