پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | برنامه ریزی برای ارتقای پوشش نظارتی با کمک سامانه های راداری نوین/ انجام نخستین پروژه پژوهشی ساخت رادار غیر نظامی با توان داخلی

تاریخ خبر: // کد خبر: 347807 // // // // //


برنامه ریزی برای ارتقای پوشش نظارتی با کمک سامانه های راداری نوین/ انجام نخستین پروژه پژوهشی ساخت رادار غیر نظامی با توان داخلی

رئیس اداره مهندسی تجهیزات و سامانه های نظارتی اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی از برنامه ریزی برای استفاده از سامانه های نوین نظارتی از جمله ADS-B خبر داد.


برنامه ریزی برای ارتقای پوشش نظارتی با کمک سامانه های راداری نوین/ انجام نخستین پروژه پژوهشی ساخت رادار غیر نظامی با توان داخلی

حسن قربانی عنوان کرد: اداره مهندسی تجهیزات و سامانه های نظارتی از اداره‌های جدید اداره کل ارتباطات و ناوبری هوایی محسوب می شود که از زمان شکل گیری آن کمتر از بیست سال می گذرد.

قربانی افزود: حوزه عملکرد و مسوولیت‌های این اداره در عرصه نصب، نگهداری و تعمیر سنسورها و سامانه های نظارتی شامل رادارهای ADS , SSR ، PSR  و سنسورهای نوین نظارتی و همچنین سامانه های اتوماسیون کنترل و مدیریت ترافیک هوایی شامل سامانه اتوماسیون رادار مرکز کنترل، اتوماسیون رادار تقرب فرودگاه ها و اتوماسیون سامانه کنترل و هدایت ترافیک زمینی به منظور ارایه سرویس نظارتی مطمئن در کنترل ترافیک هوایی است.

وی با بیان اینکه سابقه استفاده از رادار درکشور ما به پیش از انقلاب اسلامی بر می‌گردد که از دو رادار در سایت های کوشک بزم و مهرآباد تهران برای ارایه سرویس رادار استفاده می شد، توضیح داد: بعد از انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، طی قراردادی با شرکت ریتیون کانادا، در سال 1373 دو دستگاه سامانه رادار PSR- SSR خریداری و در سال 1375 بهره برداری از آنها در فرودگاه های مهرآباد و شیراز آغاز شد و طی پروژه سینا که فراخوان آن در سال 1376 منتشرشد، نوسازی و تامین تجهیزات و سامانه های راداری، ارتباطی و ناوبری در قالب عقد قراردادی با شرکت تامسون فرانسه ادامه یافت که در این پروژه 10 رادار MSSR برای ارایه سرویس راداری در فضای En-Route به همراه دو سامانه اتوماسیون رادار مرکز کنترل در آبان ماه 1380 مورد بهره برداری قرار گرفت.

رییس اداره مهندسی تجهیزات و سامانه های نظارتی ادامه داد: با افزایش ترافیک هوایی در فرودگاه های کشور و ضرورت استفاده از اطلاعات رادارها در ارایه سرویس کنترل ترافیک تقرب(اپروچ) و همچنین برای ارتقای ایمنی پروازها، چهار سامانه راداری اپروچ(ASR) در سال 1385 در فرودگاه های امام خمینی(ره)، اصفهان، مشهد وکیش به همراه سامانه های اتوماسیون رادارتقرب مربوط راه اندازی شد.

وی عنوان کرد: در دوران پسابرجام نیز سه سامانه راداری وارد کشور شد که سامانه رادار فرودگاه بندرعباس در مجموعه قرارداد پیشین که بدلیل تحریم های ظالمانه امکان ارسال آن به کشور در سال 1386 فراهم نشده بود، سرانجام در سال 1396 وارد کشور شد و به دست متخصصان الکترونیک هواپیمایی این اداره در شهریور ماه 1397 راه اندازی شد. همچنین پیشرفته ترین رادار کشور که مجهز به مد S است، در سی ام تیرماه 1398 در سایت کوشک بزم به منظور ارتقای پوشش راداری TMA تهران به صورت رسمی افتتاح شد و مورد بهره برداری قرار گرفت.

قربانی گفت: مهم‌ترین پروژه راداریِ در دست اقدام اداره اداره مهندسی تجهیزات و سامانه های نظارتی در ارتفاعات میمند استان فارس و در منطقه تنگ ریز قرار دارد که به منظور تکمیل و ارتقای پوشش نظارتی جنوب و جنوب غرب کشور در حال اجراست.

وی افزود: همچنین از جمله پروژه های زیربنایی که با استفاده از توان و ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و مراکز علمی کشور در دست اقدام است، ساخت یک دستگاه سامانه راداری SSR مجهز به Mode S در قالب یک پروژه پژوهشی با دانشگاه صنعتی اصفهان قابل ذکر است که با نهایی شدن قرارداد مربوط، نخستین پروژه پژوهشی ساخت رادار غیر نظامی با استفاده از توان داخلی در کشور آغاز می شود.

قربانی عنوان کرد: از آنجا که رویکرد این اداره در نوسازی و تامین تجهیزات نظارتی منطبق بر سند ASBU است، استفاده از سامانه های نوین نظارتی از جمله ADS-B در دستور کار قرار دارد. در این راستا برای خرید و بهره برداری از 27 دستگاه گیرنده ADS-B به همراه نمایشگر اطلاعات نظارتی از طریق شرکت های داخلی، اقدام شده است. در این پروژه طی سه فاز، موضوع بهره برداری از سامانه اطلاعات نظارتی در فرودگاه ها، مرکز کنترل و بخش هوانوردی عمومی مورد توجه قرار گرفته که با توجه به نیازمندی های فنی و عملیاتی، موفقیت در این پروژه مسیر را برای طراحی و استفاده از سامانه اتوماسیون نظارتی بومی هموار خواهد کرد.

 وی افزود: در این پروژه نیازمندی‌های بخش هوانوردی عمومی (General Aviation)  با جامعیت مورد توجه قرار گرفته و از منظر ارایه سرویس نظارتی تلاش شده، نیازهای این بخش را فراهم کند.

رییس اداره مهندسی تجهیزات و سامانه های نظارتی عنوان کرد: نوسازی و بروز رسانی سامانه اتوماسیون کنترل ترافیک هوایی در مرکز کنترل و فرودگاه ها از طرح هایی است که به دلیل شرایط تحریم های ظالمانه تاکنون محقق نشده و کارشناسان و متخصصان الکترونیک در ستاد و فرودگاه ها تمام همت و تلاش خود را برای نگهداری از سامانه های موجود به کار بسته اند و به اذعان سازندگان و متخصصان این حوزه ، موفقیتی بزرگ محسوب می شود.

وی افزود: از سوی دیگر، ارتقا و تکمیل پوشش نظارتی با استفاده از سامانه‌های راداری و سنسورهای نظارتی نوین و همچنین بروز رسانی رادارهای موجود از جمله طرح هایی است که با اتکا به توانمندی شرکت های داخلی دنبال می شود ولی تحت شعاع شرایط اقتصادیِ نامطلوب ناشی از گسترش بیماری کرونا قرار گرفته است. در این راستا و به منظور بهره‌گیری از اطلاعات نظارتی سنسورهای ADS-B در سامانه اتوماسیون رادار مرکز کنترل و فرودگاه‌ها، پروژه ساخت مبدل اطلاعات نظارتی با همکاری پژوهشکده فاوای دانشگاه صنعتی اصفهان عملیاتی شده و آماده بهره برداری قرار گرفته است.

به گفته قربانی، پروژه نصب پلکان و بالابر در سایت‌های راداری نیز از جمله پروژه های در دست اقدام است. با توجه به اینکه سایت‌های راداری En-Route مجهز به پلکان نبود و این موضوع علاوه بر اینکه در مراجعه به قسمت آنتن و اتاقک مربوط دشواری‌هایی را برای همکاران ایجاد می کرد، در شرایط آب و هوایی نامطلوب نیز مخاطراتی را برای همکاران به همراه داشت با اجرای این طرح، شرایط بهتری را در انجام بازدیدهای فنی لازم شاهد خواهیم بود.

وی تصریح کرد: تلاش بی وقفه و مجاهدانه و همت بلند متخصصان این عرصه در اداره مهندسی تجهیزات و سامانه های نظارتی و همچنین فرودگاه های کشور با انجام صحیح و به موقع روش‌های نگهداری و تعمیر تجهیزات و اجرای ده‌ها طرح بزرگ و کوچک در راستای ارایه و تداوم سرویس مطمئن سامانه های راداری و اتوماسیون کنترل ترافیک هوایی یکبار دیگر تحقق شعار «ما می‌توانیم » را در عمل عینیت بخشیده است.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شرکت فرودگاه ها


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو