پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ماجرای جنجالی اخراج کمک خلبان ایرانی

تاریخ خبر: // کد خبر: 347989 // // // //


ماجرای جنجالی اخراج کمک خلبان ایرانی

امین امیرصادقی که سال ۹۷، پست‌های اینستاگرامی و اظهاراتش درباره یک شرکت هواپیمایی جنجالی و نهایتا محکوم شده بود، می‌گوید در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شده است.


ماجرای جنجالی اخراج کمک خلبان ایرانی

امین امیرصادقی، استاد خلبان هواپیماهای سبک و فوق‌سبک در “شرکت هواپیمایی سپهران” مشغول به کار بود.

او در اردیبهشت سال 97 برای پرواز تهران به کیش به فرودگاه مهرآباد رفت و پیش از پرواز در هواپیما نقص فنی مشاهده کرد. کارخانه سازنده هواپیما (بوئینگ) برای این نقص فنی، ممنوعیت پرواز صادر کرده است. در آن پرواز 110 نفر مسافر حضور داشتند. اما شرکت اصرار داشت که پرواز حتماً انجام شود.

امیرصادقی از خاطرات آن روز می‌گوید: “به خلبان یکم پرواز که ایرانی نبود گفتم این هواپیما “no go” است و او تأیید کرد. از او خواستم به پارکینگ برگردیم و او در پاسخ به من گفت معاونت عملیات شرکت گفته با همین شرایط پرواز کنیم.”

امیرصادقی نسبت به تصمیم‌اش اصرار داشت. با احترام از خلبان یکم پرواز می‌خواهد که برگردند؛ چون او این پرواز را انجام نمی‌دهد. خلبان یکم این پیشنهاد را می‌پذیرد و خلبان امیرصادقی از هواپیما پیاده می‌شود و در نهایت پرواز با حضور کمک خلبان دیگری انجام شد.

امیرصادقی ادامه می‌دهد: “بعد از عدم پرواز با این هواپیما، کمیته انضباطی صوری را برای من در شرکت تشکیل دادند و به دلایل واهی مرا اخراج کردند. بعد از گذشت ١٧ ماه و پس از بررسی‌های سازمان هواپیمایی کشوری مشخص شد که من را بعد از انجام ندادن آن پرواز با نقص فنی اخراج کردند و دلایل اخراج واهی بوده است.”

ماجرای اخراج کمک خلبان ایرانی / او تبرئه شد

اما موضوع شکایت و دلیل اخراج چه بود؟ امین امیرصادقی بعد از امتناع از پرواز با هواپیمای دارای نقص فنی، موضوع را در برنامه صبحگاهی “حالا خورشید” شبکه سوم سیما تشریح کرد.

این اقدام تبعاتی در پی داشت و مالکین و مدیرعامل اسبق “شرکت هواپیمایی سپهران” شروع به شکایت‌های متعدد از خلبان امیرصادقی تحت عناوین نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، افترا و توهین کردند. شکایت در شعبه 1040 دادگاه کیفری 2 تهران رسیدگی شد.

امیرصادقی درباره روند دادگاه  می‌گوید: متأسفانه در دادگاه به دلایل اینجانب توجهی نشد. از قاضی درخواست کردم چون موضوع تخصصی و کارشناسی است، برای صحت ادعاهایم از سازمان هواپیمایی کشوری که مرجع قانونی رسیدگی به اعمال و تخلفات شرکت‌های هواپیمایی است استعلام شود و یا کارشناس رسمی دادگستری در امور هوانوردی راجع به موضوع اظهارنظر کند؛ اما هیچ‌یک انجام نشد. من نمی‌دانستم که بدون استعلام چه طور باید این مسئله تخصصی را برای قاضی اثبات کنم.”

در پایان دادرسی قاضی پرونده حکم به محکومیت خلبان امین امیرصادقی داد. حکم از این قرار بود؛ دو فقره 3 سال حبس و جزای نقدی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور.

امیرصادقی ادامه می‌دهد: “من برای ایمنی و جان مسافرین قدم برداشته بودم، از صدور چنین حکمی بسیار ناراحت بودم. با ارسال نامه‌ای به آیت‌الله رئیسی و استعلام صحت تخلفات آن شرکت از سازمان هواپیمایی کشور موضوع را خدمت ایشان عنوان کردم. ایشان هم پرونده را به دادسرای قضات ارسال کرد تا پرونده از جهتی دیگر بررسی شود.”

وی ادامه داد: همزمان اعتراض خود نسبت به حکم مجازات را ارائه دادم و پرونده به شعبه 67 دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارجاع ‌شد. خوشبختانه قضات این دادگاه با ملاحظه نامه سازمان هواپیمایی کشوری مبنی بر تأیید وجود نقص فنی در هواپیمای موردنظر در تاریخ مورد نظر، با توجه به آنکه شکات با تأیید گزارش سازمان هواپیمایی کشوری به تخلفات مدیران سابق خود پی برده بودند، با رضایت از شکایت خود بابت توهین و افترا در خواست مختومه کردن پرونده را کردند.

اما از نظر نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی، قاضی شعبه اعتقاد داشت که باید پرونده رسیدگی شود؛ چون جرم واجد جنبه عمومی بود و پس از رسیدگی این شعبه با توجه به گزارش رسمی سازمان هواپیمایی کشوری که وجود نقص فنی در هواپیما را تأیید کرده بود، حکم برائت صادر شد.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از رکنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو