پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | رونمایی از بزرگترین ناوگان پهپاد‌های بمب‌افکن تهاجمی

تاریخ خبر: // کد خبر: 347999 // // // //


رونمایی از بزرگترین ناوگان پهپاد‌های بمب‌افکن تهاجمی

به واسطه عملکرد موفق و چشمگیر این یگان در دوران دفاع مقدس، پس از جنگ نیز توسعه و تقویت توان پهپادی، هرچند با روندی کُند، اما مورد توجه قرار داشت تا آنکه از اوایل دهه ۸۰ تحول و رشد قابل توجهی با تولید پهپاد‌های خانواده مهاجر و ابابیل در دو مجموعه صنایع هوایی قدس و هسا وابسته به وزارت دفاع آغاز شد.


رونمایی از بزرگترین ناوگان پهپاد‌های بمب‌افکن تهاجمی

احتمالاً تا کنون نام نبرد نامتقارن را شنیده‌اید، درگیری یک کشور قدرتمند با امکانات نظامی وسیع و گسترده در مقابل کشوری با امکانات محدودتر! در استراتژی نبرد نامتقارن بر عنصر غافلگیری و ضربه زدن ناگهانی به حریف تاکید می‌شود؛ به این معنی که همانند نبرد‌های کلاسیک استراتژی مشخص از پیش تعیین شده برای حمله به دشمن مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

بهره‌گیری از مزایای این استراتژی در نبرد‌های احتمالی آینده با متجاوزان آمریکایی-صهیونیستی مستلزم گسترش استفاده از لوازم مرتبط با آن و آماده‌سازی یگان‌های رزمی در این جهت و پویایی راهبردی می‌باشد.

در همین راستا پهپاد‌ها می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای ایران باشند این هواپیما‌های بدون سرنشین با قابلیت مانور بالا و قدرت رزمی قابل ملاحظه تعیین کننده پیروز اصلی میادین نبرد خواهند بود. چیزی که از نظر فرمانده کل قوا، فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران پنهان نمانده است.

 

در این گزارش ضمن بررسی توانمندی‌های ایران در عرصه پهپادی به امکانات موجود برای فروش این سلاح‌های استراتژیک پس‌از رفع تحریم‌های تسلیحاتی در جهان خواهیم پرداخت.

روزنامه جروزالم پست، چاپ سرزمین‌های اشغالی در رابطه با توانمندی‌های ایران می‌نویسد: «ایران در زمینه پهپاد‌ها انقلابی را پشت سر گذاشته است و اکنون بیشترین پهپاد‌های جنگی را در خاور میانه دارد. ایران مدعی است تاریخچه ناوگان پهپاد‌ی این کشور به زمان انقلاب باز می‌گردد و فن آوری‌های نیروی هوایی قبل از انقلاب را در برمی گیرد. صنعت پهپاد ایران اکنون یکی از صنایع نظامی است که تحولات آن اغلب در خبر‌ها دیده می‌شود. تعداد پهپادها، افزایش برد آن‌ها و آزمایش‌های اخیر با انواع مهمات نشان می‌دهد ایران تصمیم دارد از آن‌ها برای حملات گسترده در آینده استفاده کند.»

اما نقطه آغازین خودکفایی ایران در این عرصه از کجا آغاز شد؟

پس از انقلاب و آغاز جنگ تحمیلی نیاز مبرم جبهه‌های جنگ به تصاویر هوایی از مواضع بعثی‌ها به وسیله شناسایی و عکسبرداری به وسیله پهپاد‌های مناسب رزمی- شناسایی باعث شد تا رفته رفته از سال ۱۳۶۲ ایده استفاده از هواپیما‌های مدل به ذهن رزمندگان یگان هوایی سپاه رسیده و بنا بر آن شد تا باشگاه هوایی کشور در این زمینه نیرو‌های سپاه را آموزش دهند.

نخستین تجربه استفاده از پهپاد چند منظوره ایرانی در منطقه عملیاتی کانال پرورش ماهی رقم خورد و پس از آن «گردان رعد» هواپیما‌های بدون سرنشین سپاه در اهواز و در پادگانی در نزدیکی جبهه‌ها با هدف تامین تصاویر شناسایی سپاه مستقر شد.

 

یگان پهپاد سپاه تا پایان جنگ با انجام ۹۴۰ ماموریت شناسایی هوایی و ثبت ۵۴ هزار قطعه عکس، موفق به شناسایی ۱۸۵۷۰ کیلومتر مربع از مناطق عملیاتی و مواضع بعثی‌ها شد که از حیث حجم کار انجام شده در مقایسه با امکانات ابتدایی، یکی از اقدامات شگفت انگیز دوران دفاع مقدس به شمار می‌رود.

به واسطه عملکرد موفق و چشمگیر این یگان در دوران دفاع مقدس، پس از جنگ نیز توسعه و تقویت توان پهپادی، هرچند با روندی کُند، اما مورد توجه قرار داشت تا آنکه از اوایل دهه ۸۰ تحول و رشد قابل توجهی با تولید پهپاد‌های خانواده مهاجر و ابابیل در دو مجموعه صنایع هوایی قدس و هسا وابسته به وزارت دفاع آغاز شد.

به موازات این اقدامات، در سال‌های آغازین دهه ۸۰ نیز در مرکز تحقیقات و جهاد خودکفایی نیروی هوایی سپاه (هوافضای فعلی) تحقیقات و کار‌های پژوهشی به منظور تولید پهپاد‌های شناسایی، مراقبتی و رزمی آغاز، که منتهی به تولد خانواده پهپاد‌های «شاهد» شد؛ خانواده پهپاد‌هایی که طی سال‌های گذشته عمده مأموریت‌های شناسایی و رزمی نیرو‌های مسلح را چه در حوزه سرزمینی و چه در جبهه‌های مقاومت بر عهده داشته و از آن می‌توان بعنوان پرافتخارترین خانواده پهپاد‌های ایرانی یاد کرد.

پهپادهایی، چون شاهد ۱۲۱، شاهد ۱۲۹، شاهد ۱۳۳، شاهد ۱۹۱ و مدل شناسایی آن پهپاد صاعقه تنها گوشه‌هایی از توانمندی‌های دفاعی و اقتدار هوایی است که قابلیت پرواز در ساعات طولانی، امکان حمل موشک‌های سدید، طی مسافت‌هایی طولانی و در نمونه شاهد ۱۹۱ پرواز آسان از روی خودرو را دارا می‌باشند. همچنین هزینه پایین تولید به همراه قطعات تماما بومی این پهپاد‌ها قابل توجه می‌باشد.

پهپادهای حمل‌کننده موشک‌های سدید/ رونمایی از بزرگترین ناوگان پهپاد‌های بمب‌افکن تهاجمی

 

نمایش قدرتمند پهپادی ایران در رزمایش «الی بیت المقدس-۱» نیروی هوافضای سپاه و رونمایی از بزرگترین ناوگان پهپاد‌های بمب افکن تهاجمی در منطقه آنچنان اهمیت استراتژیکی داشت که از چشم رسانه‌های خارجی نیز دور نماند. روزنامه صهیونیستی «جورزالم پُست» در مطلبی، از این رزمایش تحت عنوان قدرت نمایی ایران در خلیج فارس یاد کرد که در ابتدای گزارش به گوشه‌هایی از آن اشاره کردیم.

وبگاه صهیونیستی «اسرائیل دیفنس» نیز با اشاره به برگزاری این رزمایش، نوشت: نیروی هوافضای سپاه ایران ۵۰ فروند پهپاد رزمی از جمله «صاعقه» را به سوی جزیره‌ای در خلیج فارس و نزدیک تنگه هرمز اعزام کرد. این پهپاد‌ها از پایگاه‌های مختلف در فاصله صد‌ها تا هزار کیلومتری منطقه عملیاتی برای حمله به اهدف مورد نظر به پرواز درآمدند و با موفقیت بمب‌های خود را علیه اهداف پرتاب کردند. این نخستین بار بود که این تعداد پهپاد تهاجمی از سوی ایران در یک رزمایش شرکت کردند.

 

 

 

پس از این لفاظی‌ها در روز‌های گذشته نیکولاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، با استقبال از پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران برای استفاده از تجربیات کشور در عرصه خودکفایی دفاعی پیشنهاد تشکیل یک شورای تخصصی در این رابطه را مطرح کرد که این امر باعث قدرت یابی ونزوئلا در آمریکای لاتین و افزایش ضریب نفوذ ایران خواهد شد.

حال باید دید قرارداد‌های تسلیحاتی برای خرید سلاح‌های ایرانی چه مراحلی را خواهد پیمود و تا چه میزان اجرایی خواهد شد، اما آنچه که مسلم است کشور‌های محور مقاومت علیه امپریالیسم آمریکا بی‌اعتنا به این تهدیدات مبادلات خود را انجام خواهند داد.

 

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرنامه دانشجویان


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو