پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | توسعه صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور

تاریخ خبر: // کد خبر: 348052 // // //


توسعه صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در صدد توسعه حلقه تعمیر و نگهداری هوایپما در کشور است.


توسعه صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور

ساخت هواپیما در ایران یکی از تابوهایی بود که توسط سرآمدان علمی کشور شکسته شد. هرچند که هنوز پروژه ساخت هواپیماهای بزرگ در ایران به نتیجه نرسیده است اما استارت آن زده شده و چند سالی است که دانش‌بنیان‌ها و شرکت‌های فناور به این حوزه ورود کرده‌اند. اما صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما جزء صنایعی است که با ظرفیت‌های دانش‌بنیانی تحولی اساسی را تجربه کرده است.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از اهداف مهم خود در توسعه صنعت حیاتی و شاهرگی در حمل‌ونقل را ارتقای حوزه MRO یا تعمیر و نگهداری از هواپیما قرار داده است. صنعتی که توان دانشی آن در کشور وجود دارد اما به دلیل عدم استفاده درست از آنها از این ظرفیت‌ها بی‌نصیب مانده است.

البته ایجاد یک زنجیره از سازندگان قطعات هوایی برای بومی‌سازی قطعات مورد نیاز بخش MRO یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پر کردن این خلا است. تلاشی که همه توان دانشی و علمی موجود در کشور را کنار هم جمع کرده است تا پاسخی برای نیاز این بخش صنعتی بیابند.

«عدم استفاده از توانمندی‌های داخلی برای تامین قطعات و نیازهای حوزه MRO» موضوعی است که این صنعت کاربردی در کشور از آن رنج می‌برد. نیازی که توان پاسخ‌گویی به آن در داخل کشور وجود دارد اما اراده‌ای برای اتصال این توانمندی‌ها به صنعت تعمیر و نگهداری وجود ندارد. اما با ایجاد شبکه سازندگان قطعات هوایی که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار است این توانایی‌ها به صنعت هوانوردی گره بخورد.

بالا بردن ظرفیت MRO کشور، ایجاد شبکه آزمایشگاهی و تکمیل آن برای دسترسی به استانداردهای مورد نیاز سازمان هواپیمایی کشور و ورود دانش‌بنیان‌ها به حل چالش‌های مهم صنعت هوایی از جمله برنامه‌های این ستاد برای توسعه صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور است.

 

منیع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو