پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا ( کرو-۱) انجام شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 348580 // // //


نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا ( کرو-۱) انجام شد

ماموریت سرنشین دار “کرو-۱” امروز سوار بر موشک “فالکون ۹” شرکت “اسپیس ایکس” به سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد.


نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به فضا از خاک آمریکا ( کرو-۱) انجام شد

این ماموریت یکشنبه ۱۵ نوامبر ساعت ۷:۲۷ شب به وقت منطقه زمانی شرقی (ساعت ۳:۵۷ بامداد دوشنبه به وقت تهران) از مقر فضایی کندی در فلوریدا انجام شد. فضانوردان این ماموریت از مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین‌المللی ترک کردند. این فضانوردان که طی این ماموریت موسوم به اکسپدیشن ۶۴/۶۵ به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفتند حدود شش ماه در ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند ماند و سپس در ماه مه ۲۰۲۱ به زمین باز خواهند گشت.

این نخستین ماموریت رسمی کپسول «کرو دراگون» به حساب می آید و همچنین پس از ۱۰ سال، نخستین ماموریت ارسال فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی از خاک آمریکا است.

طی این ماموریت فضانوردان ناسا به نام‌های “مایکل هاپکینز”(Michael Hopkins) ، “ویکتور گلاور”(Victor Glover) و “شانون واکر”(Shannon Walker) و سوئیچی ناگوچی(Soichi Noguchi) فضانورد ژاپنی برای شش ماه اقامت به ایستگاه فضایی بین‌المللی اعزام شدند.

کپسول کرودراگون طی ۲۷ ساعت آینده ارتفاع مدار خود را افزایش می دهد تا به ایستگاه فضایی بین المللی در ارتفاع ۴۰۰ کیلومتری زمین برسد. در این میان فضانوردان قبل از رسیدن به مقصد می توانند شام از قبل بسته بندی شده شان را بخورند و ۸ ساعت استراحت کنند.

۲ ساعت قبل از پرواز نشتی هوا به کاهش ناگهانی فشار کپسول منجر شد اما تکنسین ها توانستند نشتی را بیابند و در نتیجه ماموریت در ساعت مقرر انجام شد.

فضانوردان طی این ماموریت، فضاپیمای کرو دراگون خود را که نام آن را “تاب آوری”(Resilience) نامیده‌اند برای شش ماه اقامت به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل می‌کنند. پس از حضور در آنجا، فضانوردان عملیات به روزرسانی ایستگاه فضایی و آزمایشات علمی بسیاری را انجام خواهند داد تا داده‌های سودمندی را جمع آوری کنند.

این کار آنها گامی مهم در جهت آماده سازی انسان‌ها برای مأموریت‌های آینده به ماه و مریخ محسوب می‌شود. پرتاب برنامه‌ریزی شده کرو-۱ چندین بار به تعویق افتاده است. اولین تاریخ پرتاب آزمایشی ۳۰ اوت بود که سپس به اواخر سپتامبر ، بعد به ۲۳ اکتبر، سپس ۳۱ اکتبر(۱۰ آبان) ، ۱۴ نوامبر و سپس به ۱۵ ماه نوامبر تغییر یافت.

این مأموریت در پی پرواز آزمایشی موفقیت آمیز “Demo-۲” انجام شد که دو فضانورد به نام “باب بهنکن” و “داگ هارلی” را به ایستگاه فضایی بین‌المللی(ISS) برد. “بهنکن” و “هارلی” پس از دو ماه اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی در ماه اوت ۲۰۲۰ به زمین بازگشتند. این پرواز اولین پرواز سرنشین دار “کرو دراگون” بود که بعد از هشت ژوئیه ۲۰۱۱ یک فضانورد را از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی برد.

رویکرد متفاوت ترامپ و بایدن

جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا پیش از دونالد ترامپ رئیس جمهوری فعلی این کشور در یادداشت توئیتری خود پیام تبریکی فرستاد و گفت: به ناسا و شرکت اسپیس ایکس به خاطر پرتاب امروز تبریک می‌گویم. این گواهی بر قدرت علم و آن چیزی است که می توانیم با نوآوری، نبوغ و عزم راسخ خود به دست آوریم. من همراه آمریکایی‌ها و مردم ژاپن آرزو می کنم فضانوردان سفر خوبی داشته باشند.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم چاشنی انتخاباتی و ضدیت با دولت سابق را در پیام توئیتری خود به کار برد و اینگونه نوشت که “یک پرتاب عالی! وقتی ما مسئولیت را به عهده گرفتیم ناسا نزدیک به یک فاجعه بود. اکنون این مرکز، “داغ‌ترین”، پیشرفته‌ترین و بزرگترین مرکز فضایی در جهان است!

گفته می‌شود پرتاب امشب ناسا، گامی دیگر به سوی عصر جدیدی در پرواز فضایی انسان است که در آن شرکت‌های خصوصی برای ساخت و طراحی فضاپیماها و موشک‌ها با دولت شریک می‌شوند.

اسپیس ایکس، شرکتی در کالیفرنیا است که ایلان ماسک(صاحب شرکت تسلا) تاسیس کرد و زمانی به عنوان یک شرکت نوپا شناخته می‌شد ، اما اکنون یکی از مهمترین صنایع فضایی و یکی از مهمترین شرکای ناسا است.

تقویت کننده موشک پس از ۱۰ دقیقه از پرتاب موشک فالکون۹ شرکت اسپیس به زمین بازگشت و روی یک کشتی در دریا فرود آمد. این نقطه علامت‌گذاری شد تا در ماموریت‌های دیگر هم استفاده شود.

در سفینه این موشک شلیک شده، سه فضانورد ناسا و یک فضانورد ژاپنی حضور دارند. هرچند گفته می‌شود این سفینه ظرفیت پرواز هشت نفر را دارا است. این افراد پس از پیوستن به ایستگاه فضایی، حدود ۶ ماه در این ایستگاه خواهند ماند.

بر اساس آنچه که اعلام شده است، اگر همه چیز طبق برنامه به پیش برود، چهار فضانورد حدود ساعت ۱۱ شب دوشنبه به ایستگاه فضایی خواهند رسید.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا / خبرگزاری مهر / خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو