پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | افتتاح و بهره برداری از طرح های فرودگاهی توسط ریاست جمهوری

تاریخ خبر: // کد خبر: 348929 // // //


افتتاح و بهره برداری از طرح های فرودگاهی توسط ریاست جمهوری

رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از افتتاح 10 پروژه به ارزش کلی هشت هزار و ۴۲۰ میلیارد ریال در فرودگاه های گرگان، اصفهان، شاهرود، تبریز و مشهد خبر داد.


افتتاح و بهره برداری از طرح های فرودگاهی توسط ریاست جمهوری

سیاوش امیرمکری با اعلام این خبر عنوان کرد: این پروژه ها 29 آبان به صورت ویدیوکنفرانس توسط رییس جمهور و با حضور محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی افتتاح می شوند.
مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران افزود: در فرودگاه گرگان طرح های ترمینال بین المللی به مساحت 8700 متر مربع، ساختمان تشریفات و سالن چندمنظوره به مساحت 2100 متر مربع، ساختمان سپاه به مساحت 800 متر مربع و توسعه اپرون و محوطه سازی به مساحت 58 هزار متر مربع افتتاح می شود.
وی ادامه داد: پروژه های افتتاحی فرودگاه اصفهان شامل توسعه و بهسازی ترمینال بین المللی، محوطه سازی و احداث موتورخانه با مساحت 9000 متر مربع و توسعه و بهسازی اپرون به مساحت 93 هزار و 200 متر مربع است.
وی در معرفی پروژه های افتتاحی فرودگاه شاهرود از توسعه و بهسازی ترمینال با مساحت 3000 متر مربع و توسعه و بهسازی سطوح پروازی با مساحت 177 هزار و 600 متر مربع نام برد و افزود: در فرودگاه تبریز پروژه توسعه و بهسازی اپرون و تاکسیوی های ارتباطی با مساحت 55 هزار و 400 متر مربع افتتاح می شود.
امیرمکری گفت: در فرودگاه مشهد نیز پروژه محوطه سازی به مساحت 170 هزار متر مربع به بهره برداری می رسد.
وی خاطرنشان کرد: با بهره برداری از پروژه های فرودگاهی فوق، ظرفیت اپرون فرودگاه ها به مساحت 178 هزار و 600 مترمربع ، ظرفیت پذیرش پرواز به تعداد 18 استند(از 19 استند به 37 استند)، ظرفیت ترمینال فرودگاه ها به مساحت 20 هزار و 700 مترمربع و ظرفیت پذیرش مسافر به میزان دو میلیون و 800 هزار نفر در سال افزایش می یابد.
مدیرعامل شرکت فرودگاه ها در پایان گفت: توسعه، نوسازی و بهسازی سطوح عوامل میدان پروازی به مساحت 177 هزار و 600 مترمربع از دیگر مباحثی است که با افتتاح پروژه های فوق اتفاق می افتد.

پروژه‌های فرودگاهی استان گلستان

علی متانت  اظهار داشت: پروژه‌های توسعه‌ای فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان با بیش از 305 میلیارد تومان اعتبار فردا ( پنج شنبه) توسط رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس و جمعی از مسئولان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی گفت: توسعه اپرون فرودگاه شهدای گرگان به مساحت 20 هزار مترمربع که زمینه افزایش پارک هواپیما از 4 فروند به 6 فروند را فراهم می‌کند؛ محوطه سازی به مساحت 38 هزار مترمربع با اعتباری افزون بر 46 میلیارد تومان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های قابل افتتاح است.

مدیرکل فرودگاه‌های استان همچنین افزود: ساختمان یگان حفاظت هواپیمایی این فرودگاه نیز به مساحت 800 مترمربع با اعتبار 15 میلیارد و 800 میلیون تومان نیز افتتاح می‌شود.

وی پروژه ترمینال جدید فرودگاه گرگان را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های فرودگاهی کشور دانست و بیان داشت: این پروژه به مساحت 8 هزار و 700 مترمربع و با اعتبار 243 میلیارد و 700 میلیون تومان به بهره‌برداری می‌رسد.

متانت خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از ترمینال جدید فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان ظرفیت مسافر از 700 هزار نفر به 2 میلیون و یکصد هزار نفر در سال خواهد رسید.

وی گفت: افتتاح ساختمان جدید پاویون به مساحت یکهزار مترمربع به ارزش 41 میلیارد و 600 میلیون تومان و ساختمان تأسیسات مرکزی و نیروگاه برق اضطراری فرودگاه گرگان از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح است.

پروژه محوطه‌سازی فرودگاه مشهد

محمود امانی بنی افزود: این پروژه با ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار ارزش به روز ۵۶٠ میلیارد ریال در حجم عملیات ١٧٠ هزار متر مربع روز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه توسط ریاست جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی بهره‌برداری می‌شود.
وی اضافه کرد: با اجرای این پروژه، دو هزار و ۳۰۰ فضای توقفگاهی خودرو ایجاد شده ‌است، همچنین در این پروژه برای اولین بار فضای توقفگاهی برای افراد معلول ایجاد شده و مسیر دسترسی این افراد به ترمینال مسافربری نیز در نزدیک ترین محل قرار گرفته ‌است.

مدیرکل فرودگاه‌های خراسان‌رضوی گفت:ایجاد مسیر عبور آزاد و خط تاکسیرانی در راستای سهولت تردد مسافران از دیگر بخش‌های این پروژه است.
امانی‌بنی افزود: فردا پنج طرح فرودگاهی در سراسر کشور توسط رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانسی افتتاح می‌شود و در جریان افتتاح این طرح‌ها، وزیر راه و شهرسازی در فرودگاه شهدای گرگان مستقر خواهد بود و با دستور رییس جمهوری این طرح‌ها وارد مرحله بهره‌بردرای خواهند شد.
قبل از شیوع کرونا روزانه ۴۰ هزار مسافر از طریق فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد جابه‌جا می‌شدند و این فرودگاه ۵۴۰ هکتاری پس از فرودگاه مهرآباد تهران دومین فرودگاه پرترافیک کشور بود که به طور میانگین روزانه ۱۸۰ پرواز و در زمان اوج مسافرت‌ها تا ۲۵۰ پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می‌شد.

پروژه بهسازی پارکینگ هواپیمای فرودگاه اصفهان

حجت الله غلامی با اشاره به افتتاح پروژه توسعه و بهسازی پارکینگ هواپیما در فرودگاه اصفهان توسط رئیس جمهور در ساعت هشت صبح فردا اظهار داشت: با افتتاح این پروژه، پارکینگی به مساحت ۹۳ هزار و ۲۰۰ مترمربع به مجموعه پارکینگ‌های هواپیما در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان افزوده می‌شود.

وی افزود: در این مراسم ۱۱۲ هزار مترمربع از پروژه بهسازی پارکینگ قدیم فرودگاه شهید بهشتی اصفهان، توسط رئیس جمهور به شکل ویدئوکنفرانس افتتاح می‌شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با اشاره به اینکه با بهره برداری از این پروژه ظرفیت پارک هواپیما در فرودگاه اصفهان به دو برابر افزایش پیدا می‌کند، تصریح کرد: با افتتاح و بهره برداری این پروژه، به افزایش ۱۰۰ درصدی پارکینگ هواپیما در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان دست خواهیم یافت.

وی اضافه کرد: اعتبار این پروژه بالغ بر ۷۷ میلیارد تومان است؛ همچنین، شاهد توسعه ترمینال پروازهای بین المللی از ۶ هزار مترمربع به ۱۵ هزار مترمربع خواهیم بد و پذیرش سالیانه مسافر در این ترمینال از دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

غلامی به توسعه تجهیزات و موتورخانه‌ها در ترمینال پروازهای بین المللی هم اشاره‌ای کرد و گفت: در مجموع هزینه‌ای که در راستای توسعه فرودگاه شهید بهشتی اصفهان انجام شده است بالغ بر ۱۸۸ میلیارد تومان بوده است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شرکت فرودگاه ها / خبرگزاری تسنیم / خبرگزاری ایرنا / خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو