پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ویروس کرونا با صنعت هواپیمایی چه کرد؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 348962 // // //


ویروس کرونا با صنعت هواپیمایی چه کرد؟

شیوع کرونا باعث کاهش درخواست سفر از طرف مردم تمام دنیا شده و همین ترس همه گیر در بین مردم میزان ریسک را برای سفر هوایی افزایش داده است.


ویروس کرونا با صنعت هواپیمایی چه کرد؟

افزایش شیوع کرونا و قوانین جدید قرنطینه باعث کاهش درخواست سفر از طرف مردم تمام دنیا شده است. ترس در بین مردم همه گیر شده و میزان ریسک را برای سفر هوایی افزایش داده، یک ناقل می‌تواند ویروس را از مکانی به مکان دیگر منتقل کند و از طریق مسافران آلوده در نقاط مختلف جهان شیوع پیدا کند و مهار این ویروس را دشوارتر کنند. اما هیچ گزارشی با استناد بر اینکه بیمار حین مسافرت‌های هوایی آلوده شده باشد تا به حال ارائه نشده است.

کرونا چه خساراتی را به شرکت‌های هواپیمایی تحمیل کرده است؟

میزان خسارت وارده ناشی از ویروس کرونا در خطوط هوایی جهانی مبلغی بالغ بر ۳۱۴ میلیارد دلار برآورد شده است. در آوریل ۲۰۲۰ حدود ۸۰ درصد از پروازها در تمامی مناطق جهان محدود شده است که این اتفاق بیش از یک دهه رشد هواپیمایی را کم می‌کند و آن را به سطح سال ۲۰۰۶ کشانده است.

طبق بررسی‌های یاتا (انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی) چنانچه ویروس کرونا مهار نشود و امتناع مسافرین از خرید بلیط هواپیما، شرکت‌های هواپیمایی ۱۹ درصد از مشاغل خود را از دست می‌دهند.

بررسی خسارت وارده به معروف ترین ایرلاین‌های دنیا:

شرکت هواپیمایی امارات:

این شرکت حدود ۳۰ درصد از کارکنان خود که تعداد ۴۳۰۰ خلبان و ۲۲ هزار خدمه می‌باشد را از دست داده است. تخمین خسارتی بالغ بر ۸۴ میلیارد دلاری گریبانگیر اماراتی‌ها شده که مبلغ ۱,۴۰۰ میلیون دلار از این مبلغ را برای لغو پروازها به مشتریان خود پرداخت نموده است. سهام این شرکت افت ۲۵ درصدی را تجربه کرده که در تاریخ فعالیت این شرکت بی سابقه بوده است. شرکت هواپیمایی امارات تعداد مقصدهای خود را از ۱۴۰ به ۸۰ مقصد کاهش داده است.

شرکت هواپیمایی دلتا ایرلاینز:

بزرگترین شرکت هواپیمایی آمریکا مدتی است با ورشکستی دست و پنجه نرم می‌کند، ۴۰ درصد از پروازهای خود را لغو کرده و مرخصی بدون حقوق و اجباری برای ۹۰ هزار نفر از کارمندان خود را در دستور کار قرار داده، سهام این شرکت بین ۱۳ تا ۲۱ درصد کاهش داشته و مسئولان این شرکت را بهت زده کرده است.

یونایتد ایرلاینز:

این شرکت معروف هواپیمایی نیز از قاعده کرونا ویروس جدا نبوده کاهشی بالغ بر ۸۷ درصد تقاضا را از طرف عموم مردم به ویژه در سفرهای طولانی مدت را تجربه کرده، به همین دلیل حدود ۴۰ درصد از کارمندان خود را به مرخصی فرستاده است که تعداد ۳۵ هزار نفر را شامل می‌شود و گفته‌ها حاکی از آن است که سهام این شرکت تا ۱۶ درصد سقوط داشته است.

شرکت هواپیمایی قطر:

از خسارات وارد به شرکت عدد و ارقام مستندی ارائه نشده، اما این شرکت وامی معادل ۲ میلیارد دلار از دولت قطر گرفته و در ازای آن ۵۰ درصد از سهام خود را به آنها واگذار کرده است. ناگفته نماند که دولت‌های عربی برای پشتوانه سازی شرکت‌های هواپیمایی خود وام‌هایی سنگین و مدت دار با سودهای ناچیز را به این شرکت‌ها پرداخت کرده اند.

شرکت هواپیمایی لوفت هانزا:

این شرکت خسارتی بالغ بر یک میلیون دلار در ساعت را تجربه می‌کند و ناوگان خود را به یک پنجم کاهش داده است و کمک بزرگی از دولت آلمان دریافت کرده و حدود ۹ درصد از پروازهای طولانی مدت خود را کنسل کرده است.

با توجه به شرایط پیش آمده برای تمامی شرکت‌های هواپیمایی و همچنین همه گیر شدن این ویروس ایرلاین‌ها برای خارج شدن از این شرایط برنامه ویژه ای در دستور کار خود قرار داده اند که شامل استفاده از ماسک برای کلیه خدمه و مسافران، رعایت فاصله‌ای مناسب در چیدمان مسافرین وی صندلی‌ها، ضدعفونی کردن تمامی کابین‌های هواپیما و غربالگری مسافران قبل از سوار شدن توسط تست‌های pcr می‌باشد. با رعایت کردن تمامی این موارد و پروتکل‌های در نظر گرفته شده توسط شرکت‌های هواپیمایی و همچنین بیمه کردن مسافران پروازی می‌توان احساس آرامش و امنیت بیشتری برای مسافران فراهم کرد تا به آهستگی به شرایط مساعد در این صنعت پرهزینه دست یافت.

در کشور ما نیز مانند سایر کشورها شرکت‌های هواپیمایی خسارات جبران ناپذیری را تجربه کرده اند. به طور مثال بسته شدن یا محدود شدن مرزهای هوایی در پرواز تهران استانبول، پرواز تهران نجف، پرواز تهران دبی و دیگر کشورهای همسایه که همواره از پرترددترین مسیرهای خارجی ایرلاین‌های داخلی بوده است.

از دیگر خسارات وارده شده به ایرلاین‌های داخلی می‌توان به لغو قرارداد پروازهای چارتر با چارتر کننده‌های داخلی اشاره کرد با بهبود شرایط و کنترل این ویروس امید است ایرلاین‌های داخلی نیز بتوانند به شرایط ایده آل خود باز گردند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو