پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پشت پرده افزایش نرخ بلیط هوایپما/باز هم ردپای آقازاده ها در گران فروشی

تاریخ خبر: // کد خبر: 349046 // // //


پشت پرده افزایش نرخ بلیط هوایپما/باز هم ردپای آقازاده ها در گران فروشی

حمید اکبریان، کارشناسان بازرگانی صنعت هوایی در گفتگو با خط بازار: متاسفانه در پشت پرده افزایش نرخ بلیط هواپیما رد پای برخی از آژانس ها برای فرار از مالیات و آقازاده ها وجود دارد.


پشت پرده افزایش نرخ بلیط هوایپما/باز هم ردپای آقازاده ها در گران فروشی

چند ماهی است که نرخ بلیط هواپیما سر به فلک کشیده است. متاسفانه یا کسی بر آن نظارت ندارد و یا اگر نظارتی هم وجود دارد در عمل نتوانسته قیمت ها را کنترل کند. حمید اکبریان، کارشناسان بازرگانی صنعت هوایی و از مدیران سابق خطوط هواپیمایی کشور با بیان اینکه برای بررسی علت افزایش نرخ بلیط ها بایستی زنجیره خدمات در صنعت هواپیمایی مورد ارزیابی دقیق تر قرار گیرد گفت: نرخ بلیط از زمان قیمت گذاری تا اعلام به مصرف کننده نهایی در سه مرحله تعیین می شود.

پشت پرده افزایش نرخ بلیط هوایپما/باز هم ردپای آقازاده ها در گران فروشی

وی  با اشاره به اینکه اولین نهادی که نرخ بلیط را تعیین می کند، ایرلاین ها هستند، گفت: قطعا به دلیل شرایط کنونی و مشکلات مالی و افزایش هزینه ها که برای ایرلاین ها به وجود آمده، افزایش منطقی توسط ایرلاین ها طبیعی و قابل دفاع است.

اکبریان در ادامه به آژانس های مسافرتی به عنوان دومین حلقه تعیین نرخ بلیط هواپیما در بازار اشاره کرد و گفت: این آژانس های طبق قانون و مقررات از یک حدودی بیشتر نمی توانند نرخ را افزایش دهند. در واقع تعرفه این آژانس ها مشخص است و احتمال تخلف از آن بسیار کم است.

وی با بیان اینکه نقطه اصلی تنش ها در بازار در حلقه سوم است، گفت: شرکت هایی که بلیط را به صورت چارتری می فروشند، محور اصلی افزایش سرسام آور نرخ بلیط در بازار هستند.

اکبریان با تاکید بر این نکته که بر این شرکت های چارتری هیچ نظارتی وجود ندارد، گفت: جالب اینجا است که اصلا مشخص نیست این شرکت ها توسط چه کسانی اداره می شوند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا بر این شرکت ها نظارتی وجود ندارد گفت: متاسفانه در پشت پرده رد پای برخی از آژانس ها برای فرار از مالیات و مدیران و آقازاده ها وجود دارد. از این رو نظارتی بر این شرکت ها وجود ندارد.

اکبریان، سازمان هواپیمایی را مقصر اصلی نابسامانی در نرخ بلیط هواپیما دانست و گفت: اراده ی در نظارت موثر و کارآمد بر شرکت های چارتری وجود ندارد.

این مدیر با سابقه صنعت هوانوردی گفت: در هیچ جای دنیا چارتر به این گونه که در کشور ما اجرا می شود، وجود ندارد. متاسفانه شرکت های چارتری راه فراری برای سودجویی برخی آژانس های هواپیمایی و افراد پرنفوذ است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل دستان پشت پرده و عدم نظارت درست، سود سرسام آوری در فروش بلیط های چارتری وجود دارد.

این فعال صنعت هوایی در پایان تصریح کرد: اگر نهادهای نظارتی در مقابل شرکت های چارتری ایستادگی نکنند، فشار غیرمنطقی بر ایرلاین ها برای کاهش نرخ بلیط باعث افت خدمات ارائه شده خواهد شد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از بولتن نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو