پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | گزارش کامل بهره برداری از 10 طرح فرودگاهی توسط رئیس جمهور + تصاویر

تاریخ خبر: // کد خبر: 349065 // // // // // // خبر مهم


گزارش کامل بهره برداری از 10 طرح فرودگاهی توسط رئیس جمهور + تصاویر

در سی و سومین هفته از افتتاح طرح‌های ملی با عنوان تدبیر و امید برای جهش تولید، ابتدا وزیر راه و شهرسازی گزارشی از این طرح‌ها ارائه داد و در ارتباط تصویری با استان‌های اصفهان، هرمزگان و گلستان، مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور همراه با معاون ساخت راه‌های این شرکت، مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی این شرکت جزئیات طرح‌های آزادراهی و فرودگاهی را تشریح کرده و پس از پاسخ به سوالات روحانی این طرح‌ها افتتاح شدند. در پایان این مراسم رئیس جمهور سخنرانی کرد.


گزارش کامل بهره برداری از 10 طرح فرودگاهی توسط رئیس جمهور + تصاویر

در سی و سومین هفته از افتتاح طرح‌های ملی با عنوان تدبیر و امید برای جهش تولید، ابتدا وزیر راه و شهرسازی گزارشی از این طرح‌ها ارائه داد و در ارتباط تصویری با استان‌های اصفهان، هرمزگان و گلستان، مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور همراه با معاون ساخت راه‌های این شرکت، مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران و معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی این شرکت جزئیات طرح‌های آزادراهی و فرودگاهی را تشریح کرده و پس از پاسخ به سوالات روحانی این طرح‌ها افتتاح شدند. در پایان این مراسم رئیس جمهور سخنرانی کرد.

تصویر اینفوگرافیک بهره‌برداری از پروژه‌های فرودگاهی و بزرگراه‌ها

توجه خاص دولت دوازدهم به ایمنی و امنیت پروازها / توجه به هوشمندسازی فرودگاه ها در دولت الکترونیک

حجت الاسلام حسن روحانی، رییس جمهور کشورمان در مراسم افتتاح چندین طرح حمل و نقل از جمله 10 پروژه فرودگاهی تاکید کرد که ایمنی و امنیت پروازی دارای اهمیت بالایی است و در کنار تامین سلامت مسافران مورد توجه دولت قرار دارد.

رییس جمهور عنوان کرد: دولت اهمیت زیادی را برای تامین ایمنی و امنیت پروازی قایل است. همچنین در شرایط فعلی بحران کرونا سلامت مسافران بسیار مهم است و برای تضمین سلامت به مدیریت قوی برای کوتاه کردن زمان تشریفات سوار شدن به هواپیما و استقرار و پرواز مسافران و سرعت عمل در این زمینه نیاز داریم.

رییس دولت دوازدهم با تاکید بر اهمیت اجرای طرح هوشمندسازی فرودگاه ها نیز گفت: در دولت الکترونیک به هوشمندسازی شهرهای بزرگ از جمله در حوزه فرودگاهی برای رفاه بیشتر و افزایش سرعت عمل و دقت در فعالیت ها توجه خاص می شود.

وی همچنین از اجرای طرح های مهم فرودگاهی از جمله توجه به معماری ایرانی و اسلامی در سقف ترمینال و ستون های فرودگاه اصفهان و نیز توسعه ترمینال این فرودگاه از 6000 به 15 هزار متر مربع و افزایش دو برابری اپرون ابراز رضایت کرد و گفت: اصفهان به عنوان شهر گردشگری که به اذعان بسیاری از سران دنیا زیباترین شهر است باید دارای فرودگاهی زیبا و در شان باشد.

رییس جمهور با تاکید بر اهمیت صنعت حمل و نقل افزود: در سال جهش تولید قرار داریم و یکی از پایه های اصلی تولید، حمل و نقل است که بدون آن در تولید، توزیع کالاها و صادرات و واردات دچار مشکل می شویم. تمام شقوق حمل و نقل شامل هوایی، دریایی و جاده ای و ریلی دارای اهمیت هستند و حمل و نقل از ارکان اصلی توسعه کشور است.

وی با تاکید بر اهمیت حمل و نقل در صنعت گردشگری و ارتباط با دنیا گفت: حمل و نقل در روابط خارجی و ترانزیت کشور با توجه به جایگاه ژئوپلتیکی ایران دارای اهمیت بسیار است و می تواند در اتصال شمال به جنوب از کشورهای حاشیه خلیج فارس تا روسیه و کشورهای اروپای شمالی و از شرق به غرب آسیا موثر باشد.

حجت الاسلام روحانی با اشاره به افتتاح راه آهن خواف- هرات در آینده نزدیک اظهار امیدواری کرد که تا پایان دولت دوازدهم تعدادی از طرح های مهم ریلی بهره برداری شود.

وی تاکید کرد: با وجود توطئه های دولت اخیر آمریکا برای عدم عبور راه های اصلی ترانزیتی از ایران اکنون روزانه 1400 پرواز از آسمان ایران انجام می شود که نشانه اهمیت کشور ماست.

رییس جمهور همچنین بر تلاش دولت یازده و دوازده برای توسعه فناوری های جدید در حوزه حمل و نقل و گسترش شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها در این حوزه تاکید کرد و گفت: در حوزه نوسازی ناوگان حمل و نقل نیز حرکت های خوبی انجام شده است و اوایل توافق های برجام توانستیم 16 هواپیما را وارد کشور کنیم و اگر توطئه های دولت اخیر آمریکا نبود ده ها هواپیمای دیگر نیز وارد کشور شده بود.

وی با اشاره به گوشه هایی از اقدامات انجام شده برای نوسازی ناوگان حمل و نقل در حوزه های مختلف اظهار امیدواری کرد که تحول در حمل و نقل موجب توسعه اقتصاد و تولید در کشور شود.

*****

تاکید وزیر راه بر ارتقای سیستم های ناوبری و افزایش ظرفیت هدایت پروازها

وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح 10 پروژه فرودگاهی توسط رییس جمهور بر ارتقای سیستم های ناوبری هوایی و نیز افزایش ظرفیت هدایت پروازها در دولت دوازدهم تاکید کرد.

محمد اسلامی در سخنانی با تاکید بر ارتقای زیرساخت های حمل و نقل در دولت یازدهم و دوازدهم به افزایش ظرفیت جابه جایی مسافر در فرودگاه ها از 57 میلیون مسافر سالانه به 75 میلیون مسافر اشاره کرد و گفت: با درنظر گرفتن ظرفیت 30 میلیون مسافری ترمینال فرودگاه امام خمینی (ره) ظرفیت مسافری فرودگاه ها به 100 میلیون نفر می رسد.

اسلامی به ارتقای سیستم های ناوبری هوایی نیز اشاره کرد و افزود: با تحقق این امر حجم روت های پروازی 40 درصد و قدرت پذیرش پروازها نیز از 900 به 1800 فروند رسیده و با توسعه زیرساخت های فرودگاهی، فضاهای ترمینالی و جانبی افزایش یافته است.

*****

سیاوش امیرمکری، رییس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران در سخنانی گفت: با افتتاح 10 پروژه در پنج استان کشور به ارزش 842 میلیارد تومان، دو میلیون و 800 هزار نفر ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاهها افزوده میشود.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای ارتقای ایمنی و امنیت پروازها و ارتقای سکتورهای مراقبت پرواز از هفت به 14 سکتور و راه اندازی مسیرهای هوایی موازی، کوتاه و یک طرفه عنوان کرد:  پس از اتفاقات آسمان قطر و اوکراین، ما با افزایش تقاضای شرکتهای هواپیمایی بینالمللی برای استفاده و عبور از فضای کشورمان مواجه شدیم و در اوج بحرانها، ما روزانه تا 1400 پرواز عبوری را پشتیبانی کردیم.

وی ادامه داد: امروز علاوه بر بحث ایمنی و امنیت با توجه به شیوع کرونا در دنیا، موضوع سلامت هم در حوزه حمل و نقل هوایی دنیا مطرح شده است، در این راستا ما به مقابله با کرونا و ارائه سرویس به مردم در فرودگاههای کشور در 9 ماه گذشته پرداختیم.

امیرمکری گفت: استقرار سیستمها و امکانات پیشرفته در حوزه سنجش از راه دور دمای بدن مسافران،تبسنجی و علامتگذاری فیزیکی در حوزه رعایت فاصلهگذاری اجتماعی در فرودگاههای کشور و استقرار ناظران بهداشت، انجام شد، همه تلاش خود را برای ایجاد فضایی سلامت برای مردم در فرودگاهها انجام دادیم.

مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: یکی از اقدامات مهم فرودگاههای دنیا در این شرایط، بحث هوشمندسازی فرودگاهها است، در فرودگاههای کشورمان هم ما برای تحقق تجربه سفر سلامت از طریق به حداقل رساندن تماس فیزیکی با مسافر، نسبت به شناسایی 24 فعالیت برای هوشمندسازی در فرودگاههای کشوراقدام کردیم که امیدواریم در آیندهای نزدیک، هوشمندسازی به خوبی در کشور محقق شود.

وی بیان کرد: موضوع دیگر، بحث رضایتمندی مسافر است که در این راستا با استقرار سامانه پایش نظرسنجی از مسافران با استفاده از پنج روش، نظرات مردم را به 34 نماینده سازمانها، شرکتها و عوامل خدمترسانی فرودگاهها منتقل میکنیم.

امیرمکری توضیح داد: امروز 10 پروژه در پنج استان کشور به ارزش 842 میلیارد تومان بهرهبرداری میشود که در نتیجه این پروژهها دومیلیون و 800 هزار نفر ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر در فرودگاهها افزوده میشود.

وی ادامه داد: همچنین امروز 18 استند به فضای اپرون فرودگاههای کشور افزوده میشود و درنهایت ظرفیت ترمینالهای فرودگاهی20 هزار و 700 مترمربع افزایش مییابد و همچنین 178 هزار و 600 مترمربع توسعه سطوح پروازی داریم.

مدیرعامل شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران ادامه داد: در فرودگاه گرگان پروژه ترمینال جدید 8700 مترمربعی را به ارزش 243 میلیارد تومان داریم که یک میلیون و 400 هزار نفر به ظرفیت اعزام و پذیرش مسافر این فرودگاه در سال اضافه میکند، همچنین توسعه اپرون و محوطهسازی فرودگاه گرگان به متراژ 58 هزار مترمربع و ارزش 46 میلیارد تومان افتتاح میشود. همچنین شاهد افتتاح پروژه ساختمان تشریفات 2100 متر مربعی  مترمربع و پروژه یگان حفاظت هواپیمایی هستیم.

وی همچنین از پروژه محوطهسازی جبهه زمینی فرودگاه مشهد با مساحت  170 هزار مترمربع  و ارزش 56 میلیارد تومان و پروژه توسعه و بهسازی ترمینال و توسعه و بهسازی سطوح و عوامل پروازی فرودگاه شاهرود و نیز افتتاح توسعه اپرون و تاکسی وی های ارتباطی فرودگاه تبریز نام برد.

سیاوش امیرمکری همچنین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با شیوع کرونا با محاسبات به عمل آمده ۵۰ درصد درآمدهای بخش هوایی کاهش یافت که این میزان تقریباً در جهان همین میزان است.

وی افزود: در ایران عمده درآمدها از محل پروازهای بین‌المللی و عبور از آسمان ایران است که وضعیت کرونا این درآمدها را کاهش داده است.

مدیر عامل شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی برای شرکت‌های خسارت دیده از شرایط کرونا در مجموع ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته است.

وی به موضوع حمایت دولت از شرکت‌های هواپیمایی در ایام کرونا اشاره و تصریح کرد: بیش از دو هزار میلیارد تومان تسهیلات در اختیار شرکت‌های هواپیمایی قرار گرفته است که بتوانند مشکلات خود را پوشش دهند.

*****

افتتاح پروژه‌های فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان

ترمینال جدید، توسعه اپرون، پاویون و ساختمان یگان حفاظت هواپیمایی، پروژه‌های جدیدی هستند که در فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان افتتاح و به بهره‌برداری رسیدند.

پروژه ترمینال جدید فرودگاه بین المللی شهدای گرگان به مساحت هشت هزار و 700 متر مربع و به ارزش 243 میلیارد و 700 میلیون تومان افتتاح شد که افزایش ظرفیت مسافر از 700 هزار نفر به 2 میلیون و 100 هزار نفر در سال را به همراه خواهد داشت.

پروژه توسعه اپرون به مساحت 20 هزار متر مربع و افزایش پارک هواپیما از 4 به 6 فروند و محوطه سازی به مساحت 38 هزار متر مربع به ارزش 46 میلیارد و 400 میلیون تومان افتتاح شد.

پروژه پاویون به مساحت هزار متر مربع به ارزش 41 میلیارد و 600 میلیون تومان و ساختمان یگان حفاظت هواپیمایی به مساحت 800 متر مربع به ارزش 15 میلیارد و 800 میلیون تومان افتتاح و بهره برداری رسیدند.

 

ظرفیت جابه‌جایی مسافر در گلستان ۳ برابر شد

مدیرکل فرودگاه‌های گلستان گفت: ظرفیت جابه‌جایی مسافر از فرودگاه گرگان سه برابر شده و به دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در سال رسیده است.

 علی متانت در جمع خبرنگاران اظهار کرد: هم‌اکنون از فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان به ۹ مقصد پرواز انجام می‌شود.

وی افزود: افزایش مسیرها و خطوط پروازی یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها برای خدمات رسانی به مردم است و هم‌اکنون با انجام حدود ۸۲ سورتی پرواز در هفته از فرودگاه بین‌المللی شهدای گرگان، شاهد رونق بیشتر اقتصادی و توسعه استان هستیم.

مدیرکل فرودگاه‌های گلستان با اشاره به اینکه تعداد پروازها و جابجایی مسافر از فرودگاه گرگان به ترتیب ۴۱ و ۵۱ درصد رشد داشته است، تصریح کرد: ظرفیت جابجایی مسافر در این خطه شمالی سالیانه سه برابر افزایش یافته است.

وی ادامه داد: ظرفیت سالانه جابه‌جایی مسافر از فرودگاه گرگان ۷۰۰ هزار نفر بود که با افتتاح طرح‌های عمرانی جدید با یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر افزایش به دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر رسید.

به گفته متانت پروژه‌های عمرانی اخیر فرودگاه گرگان با اعتبار سه هزار و ۴۷۵ میلیارد ریال به بهره برداری رسیده است.

*********

افزایش ۴۰ درصدی پذیرش مسافر و پرواز از فرودگاه گرگان

استاندار گلستان از افزایش ۴۰ درصدی پذیرش مسافر و پرواز از فرودگاه  شهدای گرگان طی هفت ماه گذشته خبر داد و گفت: هم‌اکنون هفته‌ای ۸۲ سورتی پرواز از این فرودگاه انجام می‌شود.

هادی حق شناس اظهار کرد: در شرایطی که گلستان حدود دو میلیون نفر جمعیت دارد با بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی جدید فرودگاه گرگان ظرفیت پذیرش مسافر سالانه این فرودگاه به دو میلیون نفر می‌رسد.

وی با یاداوری اینکه هم‌اکنون ۹ مسیر پروازی از فرودگاه گرگان انجام می‌شود، افزود: در حال حاضر هفته‌ای ۸۲ سورتی پرواز از این فرودگاه انجام می‌شود.

استاندار گلستان ادامه داد: در شرایطی که با شیوع کرونا در فروردین ماه جابه‌جایی مسافر از فرودگاه گرگان به حداقل ممکن رسیده بود اما در هفت ماه گذشته شاهد افزایش ۴۰ درصدی جابه‌جایی مسافر و پرواز هستیم.

وی بهره‌برداری از پروژه‌های عمرانی فرودگاه شهدای گرگان نخستین گام توسعه دانست و اضافه کرد: این ظرفیت توسعه‌ای زمانی تکمیل می‌شود که بتوانیم ظرفیت گردشگری و تجاری استات از جمله مرز اینچه‌برون، بندر خشک و … را هم به بهره‌برداری رسانده و بین آن ارتباط برقرار کنیم.

حق شناس تصریح کرد: با وجود تحریم‌ها و شیوع کرونا هم‌اکنون ارتباط با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا کمرنگ شده با امیدواریم به افتتاح پروژه‌های فرودگاه گرگان و بازگشت به شرایط عادی بتوانیم از این ظرفیت برای توسعه استان بهره ببریم.

تصاویری از دیدار مهندس امیر مکری با جناب آقای حق شناس :

*****

تجهیز ترمینال جدید فرودگاه گرگان به تجهیزات مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی

ترمینال جدید و ساختمان یگان حفاظت فرودگاه گرگان با اعتباری بالغ بر 14 میلیارد ریال به تجهیزات مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی مجهز شد.

مجید یارندی، مدیرکل مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی با اعلام این خبر عنوان کرد: در این راستا ترمینال فرودگاه گرگان توسط کارشناسان و متخصصان اداره مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی این فرودگاه به تجهیزات پسیو و اکتیو مجهز شد.

وی افزود: این تجهیزات شامل اجرای شبکه زیرساخت، نصب سیستم های رزبری و نمایشگرهای صنعتی و نیز UPS هاست.

یارندی گفت: این تجهیزات از محل اعتبارات اداره کل مخابرات و فناوری اطلاعات هوانوردی نصب و بهره برداری شده است.

تصاویری از مراسم بهره برداری از پروژه های فرودگاه گرگان:

*****

افتتاح پروژه‌های فرودگاه بین‌المللی شهدای شاهرود

سه پروژه شامل بهسازی ترمینال و ایرتاکسی، توسعه ترمینال و باند فرودگاه و جایگاه سوخت فرودگاه بین‌المللی شهدای شاهرود به بهره‌برداری رسید.

تجهیز و ساخت جایگاه سوخت بین‌المللی شهدای شاهرود با اعتبار چهار میلیارد تومان از طریق کمک‌های کمیته مردمی فرودگاه و اعتبارات شرکت نفت یکی از طرح‌های قابل بهره برداری است، همچنین تطویل باند فرودگاه برای نشست هواپیماهای پهن پیکر و بهسازی و توسعه ترمینال مسافر از جمله طرح‌های دیگر اجرا شده در این فرودگاه است که امروز به بهره برداری رسید.

فرودگاه بین‌المللی شهدای شاهرود ربع قرن پیش احداث و در جریان سفر سال گذشته رئیس جمهور به استان سمنان بین‌المللی شد. این فرودگاه تا کنون یک پرواز بین‌المللی نیز انجام داده اما برای تجهیز و تطویل باند برای مدتی تعطیل بود.

در این نشست مطرح شد که قرار است با رایزنی‌های صورت گرفته پروازهای این فرودگاه مجدداً از سر گرفته شود.

مجموع اعتبارات پروژه‌های انجام شده در فرودگاه شاهرود شامل تطویل باند، ترمینال، بهسازی خدمات پروازی و… به دلیل عدم همکاری روابط عمومی فرودگاه با خبرنگاران اعلام نشده است.

*****

فرودگاه بین‌المللی شاهرود آماده برای پرواز هواپیماهای پهن پیکر

معاون استاندار سمنان با اشاره به افزایش طول باند فرودگاه بین‌المللی شهدای شاهرود به بیش از سه هزار متر و تعریض آن، گفت: این فرودگاه برای پرواز هواپیماهای پهن پیکر آماده است.

منوچهر فخری بیان کرد: افتتاح فقط در راستای توسعه و بهسازی فرودگاه بود زیرا این فرودگاه آماده بهره‌برداری پرواز هواپیماهای پهن پیکر است.

وی بیان کرد: سال گذشته با حمایت‌هایی که صورت گرفت، شاهد تطویل ۲۶۰ متری طول باند و همچنین تعریض آن بودیم تا شرایط برای بهره برداری هر چه بهتر فراهم شود.

معاون عمرانی استاندار سمنان با بیان اینکه با افتتاح طرح‌های امروز فرودگاه شامل سالن ترمینال، ارتقای شرایط پروازی و … همه هواپیماها از جمله هواپیماهای ترابری و مسافربری پهن پیکر می‌توانستند از فرودگاه بین‌المللی شهدای شاهرود استفاده کنند، گفت: خوشبختانه تلاش‌ها و اعتبارات خوبی برای این فرودگاه اختصاص یافته است که در این راستا کمیته مردمی فرودگاه نیز تلاش وافری داشته‌اند که قابل تقدیر است.

فخری با بیان اینکه فرودگاه بین‌المللی شهدای شاهرود آمادگی کامل را برای بهره برداری پروازی دارد و می‌بایست از امکانات و ظرفیت‌های آن به خوبی بهره برد، گفت: باید بتوانیم که پروازهای تهران، مشهد، کیش، نجف و کربلا و… که چند بار هم انجام شده، در دستور کار قرار دارد و با صحبت‌هایی که با وزیر صورت گرفته تلاش داریم از این ظرفیت بهترین استفاده را ببریم.

تصاویری از مراسم بهره برداری از پروژه های فرودگاه شاهرود:

*****

افتتاح پروژه های فرودگاه بین المللی اصفهان

پروژه‌های توسعه ترمینال پروازهای بین‌المللی و توسعه و بهسازی پارکینگ هواپیما در فرودگاه شهید بهشتی اصفهان امروز از طریق ویدئوکنفرانس با رئیس جمهور افتتاح شد.

با اجرای پروژه توسعه ترمینال پروازهای بین‌المللی فرودگاه شهید بهشتی اصفهان مساحت ترمینال از ۶ هزار مترمربع به ۱۵ هزار مترمربع افزایش می‌یابد و فضای استاندارد برای مسافران و عوامل خدمت‌رسان فراهم خواهد شد.

این پروژه با اعتباری بالغ بر ۷۶۷ میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران اجرا شده که ارزش روز آن ۱۸۸۶ میلیارد ریال برآورد شده است؛ در نتیجه اجرای این طرح ظرفیت پذیرش در سالن‌های ترمینال از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در سال افزایش می‌یابد.

در پروژه توسعه و بهسازی پارکینگ هواپیما (APRON) که با هدف تأمین موقعیت پارک استاندارد برای انواع هواپیما اجرا شده ظرفیت پذیرش همزمان هواپیما از ۱۰ به ۲۰ موقعیت پارک افزایش یافته است.

این پروژه که با اعتبار ۵۳۶ میلیارد ریال اجرا شده امروز ارزشی معادل ۷۶۸ میلیارد ریال دارد و جایگاه فرودگاه اصفهان را به عنوان فرودگاه یاری‌رسان به فرودگاه‌های منطقه در شرایط غیرمترقبه و بحران ارتقا خواهد داد و ظرفیت برای مسیرهای جدید پروازی ایجاد خواهد کرد.

طرح توسعه فرودگاه نیاز اصفهان به عنوان مقصد گردشگری بود

حسن روحانی رئیس جمهور در خصوص پروژ] های فرودگاه اصفهان اظهار کرد: ایمنی اساس مسأله در پروازهای هوایی است و در شرایط فعلی سلامت اهمیت دارد که برای تضمین سلامت در شرایط کرونایی یک مدیریت قوی‌تر برای کوتاه کردن زمان تشریفات سوار شدن به هواپیما نیاز است.

وی عنوان کرد: باید بتوانیم این زمان را کوتاه کنیم و از جمله زمانی که مسافر در هواپیما مستقر می‌شود تا زمانی که هواپیما حرکت می‌کند، هرچه بتوانیم فاصله‌ها را کم کنیم، این که بتوانیم با سوار‌شدن آخرین مسافر به سرعت درب هواپیما را بسته و فرآیند پرواز را کوتاه کنیم بسیار مهم است.

روحانی خاطرنشان کرد: سرعت عمل در کار به خاطر سلامت مردم مهم است هرچه معطلی بیشتر شود، سلامت مردم بیشتر در خطر قرار می‌گیرد.

رئیس جمهور بیان کرد: هوشمندسازی فرودگاه‌ها بسیار مهم است و در بخش دولت الکترونیک هوشمند شدن شهرهای بزرگ و از جمله فرودگاه ها جزو برنامه‌های ماست، هوشمندسازی می‌تواند رفاه مردم، سرعت عمل و دقت بیشتر را به دنبال داشته باشد.

وی مطرح کرد: زیبایی و هنر اصفهان که در ساخت ترمینال به کار رفته را می‌بینیم؛ خوشحالیم که اصفهان هم در مرکز کشور هم برای مردم این استان و هم برای کل کشور به عنوان یک شهر سرآمد گردشگری است چنین ظرفیتی را خواهد داشت.

روحانی ادامه داد: بسیاری از سران کشورهای دنیا که چند نفر آن‌ها تاکنون به من گفته‌اند، شهری به زیبایی اصفهان ندید‌ه‌اند و این داشتن فرودگاهی در شان این شهر را بالا می‌برد؛ این که گفتید ترمینال از 6 هزار به 15 هزار متر رسیده و ظرفیت پارکینگ به 2 برابر رسیده فرصت مناسبی را برای سفرهای هوایی ایجاد می‌کند.

*****

افزایش تعداد پروازهای همزمان در فرودگاه اصفهان از 2 به 5 پرواز

علی رستمی پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح و توسعه پروژه‌های فرودگاه شهید بهشتی اصفهان اظهار داشت: شهر اصفهان از گذشته‌های دور تاکنون، قطب گردشگری کشور محسوب می‌شده و امروز نیز به دلیل وجود صنایع مختلف، به یکی از شهرهای مهم صنعتی کشور نیز تبدیل شده است.

وی افزود: برهمین اساس و با دستور وزیر راه و شهرسازی برای افزایش ظرفیت، روان‌سازی پروازها و ارتقای سطح خدمات، شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با هدف توسعه خدمات‌رسانی به آحاد مردم و آماده‌سازی فرودگاه‌ها به عنوان یکی از زیرساخت‌های مهم کشور در جذب گردشگر بین‌الملل و داخلی و همچنین اهمیت جایگاه فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان در کشور به عنوان فرودگاه جایگزین برای فرودگاه‌های پایتخت، دو پروژه تکمیل و ساخت ترمینال پروازهای بین‌المللی و موتورخانه و همچنین توسعه و بهسازی پارکینگ هواپیما امروز به بهره‌برداری می‌رسد.

عضو هیئت مدیره شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران بیان کرد: با افتتاح پروژه ترمینال پروازهای بین‌المللی، ظرفیت ترمینال فرودگاه در حوزه پروازهای بین‌المللی از 6 هزار به 15 هزار مترمربع افزایش می‌یابد. ظرفیت فرودگاه در حمل و نقل مسافران بین‌المللی و داخلی از 2.5 میلیون به 3.5 میلیون مسافر افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: پیشتر شاهد دو پرواز همزمان در حوزه بین‌المللی از فرودگاه شهید بهشتی بودیم که با گسترش ترمینال این تعداد به 5 پرواز می‌رسد. بستر ارتقای کیفیت خدمات فرودگاهی و هوشمندسازی خدمات در حال توسعه است و با تجهیز امکانات در آینده به بهره‌برداری می‌رسد. همچنین 188 میلیارد تومان به ارزش روز برای این پروژه سرمایه‌گذاری شده است.

رستمی با بیان اینکه پروژه توسعه و بهسازی پارکینگ هواپیماهای فرودگاه افزایش ظرفیت 100 درصدی را به ارمغان می‌آورد، گفت: پیش از این پارکینگ این فرودگاه ظرفیتی بالغ بر 10 فروند هواپیما داشت که امروز این تعداد به 20 فروند می‌رسد. این موضوع در سطح ملی نیز اهمیت وِیژه‌ای دارد چرا که فرودگاه مرکزی کشور بوده و فرودگاه جایگزین در هنگام بروز مشکلات و نقوص فنی لقب گرفته است. برای این پروژه نیز 77 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و در مجموع برای دو پروژه فرودگاهی اصفهان 25 میلیارد تومان هزینه پرداخت شده است.

*****

سفر ایمن در سه استان برای رونق گردشگری پیگیری می‌شود

عباس رضایی استاندار اصفهان اظهار کرد: افزایش تعداد باندهای فرودگاه شهید بهشتی ضروری است و به این منظور زمینی به وسعت ۴۰۰ هکتار در نظر گرفته‌ایم که موضوع را برای فرماندهی معظم کل قوا ارسال کرده‌اند و در آن‌جا به تأیید رسیده و به وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ شده است.

استاندار اصفهان ادامه داد: باید پیگیری می‌کنیم که این ۴۰۰ هکتار الحاق پیدا بکند و این این فرودگاه را به سومین فرودگاه بزرگ کشور و پنجمین فرودگاه از نظر حجم پروازها تبدیل خواهد کرد.

وی با اشاره به این که همه زیرساخت‌های لازم فراهم شده گفت: این فرودگاه پشتیبان فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) است به همین دلیل انتظار داریم که شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی سرمایه‌گذاری بیشتری در این فرودگاه انجام دهد.

رضایی تصریح کرد: بیشترین ضرر را در بین استان‌های کشور در حوزه گردشگری دیده‌ایم و با همراهی اتاق بازرگانی به دنبال اجرای سفر ایمن (Safety Trip) از طریق ایجاد مثلث گردشگری با استان‌های یزد و فارس هستیم که کنفرانس اول آن هفته قبل برگزار شده و در این بخش نیاز به حمایت مجمع نمایندگان استان داریم.

استاندار اصفهان خاطرنشان کرد: به دنبال ایجاد شاتل (اتوبوس هوایی) هستیم تا فاصله پروازهای اصفهان تهران به یک ساعت برسد البته ممکن است نیاز به دادن یارانه در این زمینه باشد که مذاکرات آن با دو شرکت هواپیمایی انجام شده است.

*****

تصاویری از مراسم بهره برداری پروژه های فرودگاه اصفهان:

افتتاح پروژه محوطه سازی فرودگاه بین المللی مشهد

طرح‌های فرودگاهی مشهد از جمله پروژه محوطه سازی به مساحت 170 هزار متر مربع امروز به‌صورت ویدئوکنفرانسی با حضور رئییس جمهور به بهره برداری رسید.

این پروژه  با هدف تسهیل دسترسی مسافران و با ۱۹۰ میلیارد ریال اعتبار و ارزش به روز ۵۶٠ میلیارد ریال در حجم عملیات ١٧٠ هزار متر مربع عملیاتی شد.

*****

افتتاح پروژه های فرودگاه بین المللی تبریز

طرح توسعه و بهسازی اپرون و تاکسیوی‌های ارتباطی فرودگاه بین‌المللی شهید مدنی تبریز به وسعت ۵۵ هزار و ۴۰۰ مترمربع با دستور رئیس جمهوری به بهره‌برداری رسید.

اجرای این طرح ۱۳ فروردین سال ۹۶ آغاز شده و امروز با بهره برداری از این طرح، ظرفیت پارکینگ هواپیماهای فرودگاه بین المللی تبریز ۲ برابر افزایش یافته و از ۶ پارک هواپیما به ۱۲ پارک رسیده است.

این طرح برای انجام پروازهای ایمن و خدمت رسانی مطلوب تر به مسافران این فرودگاه اجرا شده و حجم کلی بتن رویه عملیات پروژه توسعه و بهسازی اپرون بتنی و تاکسیوی های ارتباطی و ام صفر فرودگاه بین المللی شهید مدنی تبریز ۳۱ هزار مترمکعب است.

در اجرای این طرح ۱۰۲ هزار و ۳۵۶ مترمکعب خاکبرداری، ۱۶۶ هزار و ۷۸۵ مترمکعب عملیات خاکی، ۱۲ هزار و ۲۴۲ مترمکعب اجرای اساس تثبیتی و ۳۱ هزار و ۴۴ مترمکعب تهیه و اجرای بتن رویه انجام شده است.

اجرای آسفالت بیندر به میزان ۱۴ هزار و ۱۵۹ تن، اجرای ۵ هزار و ۶۵ تن آسفالت توپکا، اجرای آرماتور و آهن آلات به میزان ۶۱۸ هزار و ۸۲۸ کیلوگرم از اقدامات انجام شده در این طرح است.

منابع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر (لینک 1)، (لینک 2)، (لینک 3)، (لینک 4)، (لینک 5)، (لینک 6)، (لینک 7) / شرکت فرودگاه ها (لینک 1)، (لینک 2)، (لینک 3) ، (لینک 4) ، (لینک5) / تسنیم (لینک 1)، (لینک 2) / خبرگزاری فارس (لینک 1)، (لینک 2)، (لینک 3) / ایرنا (لینک 2)، (لینک 2)، (لینک 3) ، ( لینک4 )


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو