پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اجباری شدن استعلام کرونای رانندگان و مسافران

تاریخ خبر: // کد خبر: 349460 // // // //


اجباری شدن استعلام کرونای رانندگان و مسافران

استعلام الکترونیکی وضعیت مبتلایان به کرونا برای مسافران هوایی، ریلی و زمینی داخل کشور و رانندگان تاکسی‌های اینترنتی اجباری شد.


اجباری شدن استعلام کرونای رانندگان و مسافران

«محمدجواد آذری جهرمی» روز جمعه در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: با همکاری خوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت راه و شهرسازی بر بستر ‎دولت الکترونیکی، از امروز (جمعه) تمامی مسافران هواپیما و قطار بین شهری با بانک اطلاعاتی مبتلایان به ‎کرونا تطابق داده می‌شوند و از جابجایی افرادی که مبتلا هستند، جلوگیری می‌شود. چند مبتلا نیز امروز از فرودگاه بازگردانده شدند.
وی با بیان این که این اتفاق برای اتوبوس‌ها روز سه‌شنبه اجرایی می‌شود، خاطرنشان کرد: تپسی و اسنپ نیز با اتصال به ‎دولت الکترونیکی، بررسی رانندگان خود با بانک اطلاعاتی مبتلایان به کرونا را آغاز کرده‌اند.
به نوشته جهرمی، اکنون حساب کاربری چند صد راننده مبتلا معلق شد.

وی خاطرنشان کرد: سایر تاکسی‌های اینترنتی نیز در این هفته موظفند به دولت الکترونیکی متصل شوند. برای رانندگان مبتلا هم بسته‌ حمایتی خواهیم داشت.

بهنام ولی‌زاده سرپرست معاونت دولت الکترونیکی در این خصوص با اشاره به ضرورت اجرای بند (۷) مصوبه جلسه چهل و دوم ستاد ملی مدیریت کرونا در خصوص عدم جابجایی مسافران دارای تست کرونای مثبت و لزوم تسریع در قطع زنجیره انتقال کرونا اظهار داشت: از این پس کلیه شرکت‌های هواپیمایی و نیز «ارائه‌دهنده سامانه‌های فروش بلیت مسافری به صورت انفرادی و چارتری» که در حال حاضر سامانه‌های آن‌ها در دفاتر خدمات مسافربری و گردشگری کشور در حال استفاده است، ملزم هستند ضمن انجام تنظیمات فنی لازم از طریق گذرگاه خدمات الکترونیکی سروا (PGSB) که در سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد و راه‌اندازی شده است، از امکان «استعلام الکترونیکی و ممانعت فروش بلیت» استفاده کنند.

سرپرست معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، علت ایجاد این قابلیت را استعلام از افرادی عنوان کرد که با وجود آگاهی از بیماری اقدام به مسافرت با استفاده از وسایل حمل و نقل مسافربری می‌کنند.

وی گفت: در این شیوه استعلام بر اساس پارامترهای ورودی از جمله کد ملی و تاریخ سفر، نتیجه وضعیت ابتلای فرد به کرونا در تاریخ ارسال شده، مشخص می‌شود. چنانچه نتیجه استعلام الکترونیکی براساس تاریخ سفر وی ممنوع باشد از فروش بلیت تا زمانیکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دهد، ممانعت خواهد شد.

ولی زاده تصریح کرد: با اجرایی شدن این مصوبه، کلیه شرکت‌های ارائه دهنده خدمات تاکسی اینترنتی نیز ملزم به استعلام الکترونیکی روزانه وضعیت ابتلاء به بیماری رانندگان خود هستند و شرکت موظف است در صورت مثبت بودن پاسخ در تاریخ آن روز، اپلیکیشن راننده مبتلا را غیرفعال و مسدود کند.

وی در خصوص مسافران اتوبوس‌های بین‌شهری گفت: شرکت‌های مذکور موظف هستند که نسبت به اصلاح فرمت صدور بلیت برای مسافران، ثبت و استعلام کدملی مسافران خود با سامانه مذکور اقدام کنند.

لازم به ذکر است از زمان راه‌اندازی آزمایشی این سرویس از هفته گذشته تاکنون بیش از ۷۵۰ هزار استعلام از سوی شرکت‌های هواپیمایی، شرکت رجا، شرکت‌های تاکسی اینترنتی و شرکت‌های فروش بلیت انجام شده است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر / خبرگزاری ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین