پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ضمانت گرفتن روسیه از کشورهای عضو معاهده آسمان باز

تاریخ خبر: // کد خبر: 349854 // // //


ضمانت گرفتن روسیه از کشورهای عضو معاهده آسمان باز

وزرات خارجه روسیه متعاقب اقدام امروز آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که در صدد است تا از کشورهای حاضر در پیمان «آسمان‌های باز» تضمین‌هائی را بگیرد.


ضمانت گرفتن روسیه از کشورهای عضو معاهده آسمان باز

وزرات خارجه روسیه امروز یکشنبه با انتشار بیانیه ای در واکنش به خروج آمریکا از پیمان آسمان های باز اعلام کرد: واشنگتن پس از خروج از معاهده، انتظار دارد متحدانش مانع پروازهای مراقبتی روسیه بر فراز تاسیسات نظامی آمریکا در اروپا شوند و نیز امیدوار است تا به تصاویری دست یابد که هواپیماهای اروپایی از قلمرو روسیه می گیرند؛ قطعاً ما این موضوع را نمی پذیریم.

در بیانیه صادره از سوی وزرات خارجه روسیه در این خصوص آمده است: طبیعتاً تلاش خواهیم کرد تا به ضمانت های قطعی از کشورهای باقیمانده در معاهده آسمان های باز دست یابیم که حتماً به تعهداتشان پیابند خواهند بود؛ اولاً برای اینکه اطمینان حاصل کنیم که می توان کل قلمرو آن‌ها را کنترل کرد و ثانیاً تضمین شود که فایل های پروازهای نظارتی به کشورهای ثالثی که در این معاهده شرکت ندارند، تحویل داده نمی شود.

این در حالیست که «رابرت اوبرایان» مشاور امنیت ملی ترامپ ساعتی پیش رسماً از خروج کشورش از پیمان «آسمان‌های باز» خبر داد.

مشاور امنیت ملی کاخ‌سفید در این باره اعلام کرد: امروز ۶ ماه از زمانی می گذرد که آمریکا اعلام کرد که از معاهده آسمان های باز خارج می شود. ما دیگر عضوی از معاهد ای نیستیم که روسیه سال ها آن را نقض می کرد!

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین پیش‌تر در پیامی توئتیری نوشته بود: از امروز ایالات متحده دیگر یکی از طرف‌های معاهده آسمان‌های باز نیست. تحول قابل توجهی است. یادمان باشد که مشارکت آمریکا پیش‌شرط اجرایی شدن این پیمان بود. حالا سوال این است که روسیه قصد انجام چه کاری را دارد. همه گزینه‌ها در این مرحله در دسترس است.

در واقع، روز ۲۱ ماه می گذشته دونالد ترامپ خروج ایالات متحده از معاهده آسمان های باز را به بهانه نقض مفاد این معاهده از سوی روسیه تأیید کرد؛ اتهامی که مسکو پیوسته آن را رد می‌کند.

از سوی دیگر، بسیاری از کشورهای اروپایی نیز با اظهار تأسف بابت این تصمیم دولت آمریکا ابراز امیدواری کردند که کاخ سفید در این تصمیم خود تجدیدنظر کند.

در مقابل، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز اوایل ماه میلادی جاری اعلام کرد که مسکو از شرکای خود در این معاهده می‌خواهد تا در خصوص عدم به اشتراک گذاردن اطلاعات پروازی با ایالات متحده، ضمانتهای قانونی ارائه کنند.

به رغم این کشمکش‌ها میان روسیه و ایالات متحده؛ سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان همچنان بر پایبندی خود به این معاهده تأکید می‌کنند. ‌

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو