پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بوئینگ مشتریان بزرگ خود را از دست می‌دهد

تاریخ خبر: // کد خبر: 349915 // // //


بوئینگ مشتریان بزرگ خود را از دست می‌دهد

هواپیمای ۷۳۷ مکس شرکت هواپیماسازی بوئینگ بعد از ۲۰ ماه زمین‌گیر شدن دوباره اجازه پرواز گرفت. اما درست یک روز پس‌ از این اجازه دو شرکت از بزرگ‌ترین مشتری‌های آمریکایی و اروپایی این هواپیماساز در میانه همه‌گیری ویروس کرونا نسبت به سفارش‌های خود تجدیدنظر می‌کنند.


بوئینگ مشتریان بزرگ خود را از دست می‌دهد

شرکت هواپیمایی سوت وست ایرلاینز، بزرگ‌ترین مشتری بوئینگ در جهان، این هفته اعلام کرد به‌جای توسعه و گسترش ناوگان هواپیمایی خود فقط در صورت بازنشسته شدن هر یک از جت‌های آن، هواپیمای دیگری جایگزین خواهد کرد. سوت وست ایرلاینز در ادامه بیان کرد به دلیل افزایش شیوع همه‌گیری به‌احتمال‌زیاد ناوگان هواپیمایی خود را کوچک می‌سازد.

گری کلی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ساوت وست، به خبرنگاران گفت: «اگر تقاضا به‌طور مداوم کاهش پیدا کند، به‌ناچار هواپیمای جدیدی جایگزین هواپیماهای بازنشسته نخواهیم کرد.»

هنگامی‌ که در مارس ۲۰۱۹ پس از دو سانحه هوایی مرگبار، جت‌های ۷۳۷ مکس در جهان زمین‌گیر شدند، شرکت‌های هواپیمایی پروازهای خود را لغو کردند؛ زیرا فاقد تعداد کافی هواپیما برای پاسخگویی به تقاضای بسیار زیاد برای مسافرت بودند.

اداره حمل‌ونقل هوایی فدرال ایالات‌متحده دستور توقف عملیات تجاری بوئینگ ۷۳۷ مکس را لغو کرد. این حرکت به شرکت‌های هواپیمایی اجازه می‌دهد اقدامات لازم برای استفاده از این هواپیماها را از سر بگیرند و شرکت هواپیماسازی بوئینگ نیز ازاین‌پس اجازه دارد هواپیماهای خود را به شرکت‌های هواپیمایی تحویل دهد.

بنا بر خبری که در وب‌سایت شرکت بوئینگ منتشر شده است، دیوید کالهون، مدیرعامل این شرکت گفته است: «ما هرگز افرادی را که در آن  دو حادثه دلخراش جان خود را از دست دادند فراموش نخواهیم کرد. ما از این رویدادها درس‌های بسیاری آموختیم. به همین خاطر شرکت ما توجه بیشتری به اصل ایمنی، کیفیت و یکپارچگی خواهد کرد.»

این حوادث منجر به تصمیم به تعلیق عملیات بوئینگ شد که ۲۰ ماه به طول انجامید. طی ۲۰ ماه گذشته، بوئینگ با شرکت‌های هواپیمایی همکاری نزدیک داشته است و توصیه‌های دقیقی به آنها ارائه کرده است.

در حال حاضر به خاطر همه‌گیری و کاهش سفرهای هوایی، بسیاری از هواپیماها یا پارک شده‌اند یا سرویس‌دهی آنها متوقف‌شده است. این موضوع چالش‌هایی را برای شرکت هواپیماسازی بوئینگ به وجود آورده است؛ زیرا سعی دارد برای جت‌های ۷۳۷ مکس خود که اکنون فاقد خریدار هستند، مشتری پیدا کند.

شرکت رایان ایر بزرگ‌ترین مشتری اروپایی بوئینگ است که پروازهای ارزان‌قیمت ارائه می‌کند. به‌تازگی یکی از مدیران ارشد شرکت هواپیمایی رایان ایر گفت در حال حاضر در نظر ندارد تعداد هواپیماهای خود را افزایش دهد، اما در صورت کاهش قیمت‌ها به خاطر کووید-۱۹ ممکن است هواپیماهای بیشتری بخرد. مدیران این شرکت هواپیمایی طی سال گذشته بارها تکرار کرده‌اند که در حال مذاکره با شرکت بوئینگ در مورد غرامت برای جبران تاخیر در سفارش جت‌های ۲۱۰ مکس هستند.

رایان ایر اعلام کرده است انتظار دارد تا تابستان سال آینده نخستین ۳۰ فروند هواپیمای مکس خود را تحویل بگیرد.

شاتل هواپیمایی نروژی ایر شاتل، یکی دیگر از مشتریان جت‌های مکس شرکت بوئینگ بوده که به دنبال «دریافت وام جلوگیری از ورشکستگی» است.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از دنیای اقتصاد


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو