پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | لاین اختصاصی آقازاده ها در مدارس پرواز/ سرمایه سوزی در صنعت هوانوردی

تاریخ خبر: // کد خبر: 350108 // // // // //


لاین اختصاصی آقازاده ها در مدارس پرواز/ سرمایه سوزی در صنعت هوانوردی

کاپیتان خلبان محمد صادق میلی و سعید نقد علی زنجانی کارشناس صنعت هوانوردی به بررسی مشکلات موجود در مدارس پرواز پرداختند.


لاین اختصاصی آقازاده ها در مدارس پرواز/ سرمایه سوزی در صنعت هوانوردی

یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر امنیت پرواز در کشور، کیفیت آموزش و انتخاب معلم خلبان ها در مدارس پرواز می باشد. در حال حاضر در کشور حدود 20 مدرسه خصوصی پرواز وجود دارد که وظیفه آنان آموزش حرفه ای به علاقه مندان به رشته هوانوردی است. در این مدارس دانشجویان طی حداقل دو ماه ۸۰ ساعت کلاس تئوری و حداقل۴۰ ساعت پرواز با هواپیما را طی می کنند و در پایان دوره ، گواهینامه بین‌المللی خلبانی از طرف سازمان هواپیمایی کشوری صادر خواهد شد.

در همین خصوص کاپیتان خلبان محمد صادق میلی، از فرماندهان حیطه پروازی کشور در دوران جنگ و همرزم خلبان شهید بابایی،و اردستانی معتقد است کیفیت آموزش در مدارس پرواز نسبت به گذشته با تغییر همراه بوده است.

 

وی با بیان اینکه در دوران دفاع مقدس شرایط آموزش خلبانی بسیار به روز، حرفه ای و ضابطه مند بود، گفت: در آن دوران به دلیل آنکه اکثر مراکز آموزش پرواز، نظامی بود، لذا قوانین سخت گیرانه ای در آن رعایت می شد.

کاپیتان میلی افزود: همین ضابطه مند بودن، موجب تربیت خلبان های زبده و کارآمد در سطح کشور شد.

این فرمانده سابق جنگ افزود: علی رغم اینکه غالب مدارس پرواز در کشور خصوصی هستند ولی همچنان بهترین آموزش های پروازی در مراکز نظامی داده می شود.

وی تصریح کرد: به طور مثال علی رغم اینکه دانشکده خلبانی شهید ستاری شرایط متوسطی به لحاظ معیشت برای نیروهای خود تامین می کند ولی جز بهترین ها در حوزه آموزش خلبانی می باشد.

کاپیتان خلبان میلی، خصوصی شدن و عدم حمایت مالی و کمک در تهیه قطعات یدکی هواپیماها توسط دولت را در مراکز پرواز یکی از علل افت آموزش در سطح پرواز می داند و در همین باره معتقد است: نگاه منفعت طلبانه به مقوله پرواز در برخی از مدارس منجر به حاکمیت روابط به جای ضوابط شده است.

 

وی خاطر نشان کرد: متاسفانه برای تایید برخی از فارغ التحصیلان این رشته در خطوط پروازی کشوری ، روابط افراد اولویت بیشتری نسبت به تخصص و توانمندی آنان دارد.

وی معتقد است وقتی روابط به جای ضوابط حاکم باشد، به جای شایسته سالاری ، فامیل گرائی و پارتی بازی محوریت پیدا می کند.که این امر ضربه مهلکی بر جوانان داوطلب و محق خواهد زد.

این کاپیتان برجسته صنعت هوانوردی درادامه تاکید کرد: تا زمانی که آموزش در مدارس پرواز با منافع اقتصادی برخی از سودجویان قرین باشد، نمی توان انتظار تربیت نیروهای متخصص و شایسته را در ایرلاین ها داشت.

کاپیتان میلی بر این باور است کمک مسئولین و نظارت و ارزیابی دقیق با بکار گیری نیروهای متخصص در این حرفه راه گشای بیشتر مشکلات خواهد بود و در این مقوله هم به پویایی خواهیم رسید

در ادامه بحث سعید نقدعلی زنجانی، کارشناس صنعت هوانوردی ضمن تاکید بر اظهارات کاپیتان میلی گفت: آقازاده محوری در برخی مدارس پرواز، سبب ایجاد موج ناامیدی بین جوانان دانشجو در این رشته شده است.

وی گفت: وقتی رابطه جای خود را به ضابطه می دهد، دانشجویان حوزه پرواز دیگر علاقه ای به استخدام در ایرلاین های داخلی نخواهند داشت.

زنجانی با اشاره به اینکه سطح آموزش در مدارس پرواز ایران جز بهترین سطوح آموزشی در جهان است، گفت: افرادی که براساس شایستگی می‌توانند مراحل آموزش پرواز را در کشور به خوبی طی کنند، با استقبال خوبی از سوی ایرلاین های خارج از کشور می شوند. از این رو این یک سرمایه سوزی برای کشور محسوب می شود که نیروهای آموزش داده خود را با سوء مدیریت راهی شرکت های خارجی نماید.

منبع :  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از بولتن نیوز


دیدگاه خود را بنویسید

  1. مهران نوشته است:
    08:27 مورخه 06 آذر 99

    واقعا جای تاسفه
    همه جا رو به گند کشیدن.

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو