پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ایلان ماسک SN8 را آماده پرتاب کرد

تاریخ خبر: // کد خبر: 350343 // // //


ایلان ماسک SN8 را آماده پرتاب کرد

نمونه اولیه راکت استارشیپ که SN8 نام دارد، چهارمین آزمایش روشن کردن موتور در سکوی پرتاب را پشت سر گذاشت تا برای پرواز هفته آینده تا ارتفاع ۵۰ هزار پا (۱۵ کیلومتر) آماده باشد.


ایلان ماسک SN8 را آماده پرتاب کرد

ایلان ماسک، دومین فرد ثروتمند جهان و مدیرعامل شرکت‌های اسپیس ایکس و تسلا اعلام کرد که امیدوار است شرکت آژانس فضایی او بتواند طی شش ماه سفینه‌ای را برای آزمایش به دور مدار زمین بفرستد. با وجود آن که ایلان ماسک نتوانست هدف خود را طی شش ماه عملی کند اما به نظر می‌آید شرکت اسپیس ایکس پس از یک سال آماده انجام آزمایشی فوق‌العاده و پیشرفته است.اسپیس ایکس در حال آماده‌سازی نمونه اولیه راکت استارشیپ برای آزمایش مهم هفته آینده است. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این راکت تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری زمین اوج خواهد گرفت.
نمونه اولیه راکت استارشیپ که SN8 نام دارد، چهارمین آزمایش روشن کردن موتور در سکوی پرتاب را پشت سر گذاشت تا برای پرواز هفته آینده تا ارتفاع ۵۰ هزار پا (۱۵ کیلومتر) آماده باشد. ایلان ماسک مدیرعامل اسپیس اکس گفت که در این آزمایش عملکرد موتورها و فلاپ‌ها، وضعیت تانکرهای سوخت و توانایی راکت در تغییر موقعیت برای فرود آزمایش خواهند شد.
اسپیس اکس هفته آینده راکت استارشیپ را تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری پرتاب می‌کند+عکس
نمونه اولیه راکت استارشیپ به نام SN8 حین انجام آزمایش روشن کردن موتور روی زمین در پایگاه اسپیس ایکس در جنوب تگزاس

اخیرا محققان این شرکت طی انتشار پستی در حساب کاربری توئیتر خود اظهار داشته‌اند که سفینه جدید آن‌ها با نام SN8 از قدرت و مشخصات فنی فوق‌العاده‌ای برخوردار است و آزمایش‌های اولیه موتور را به خوبی پشت سر گذاشته است. بر اساس گفته‌های این محققان اولین آزمایش‌های پیشرفته و ارسال سفینه مذکور به دور مدار زمین حدودا تا یک هفته آینده صورت خواهد گرفت.

در ادامه یکی از کارمندان سازمان فضایی ناسا بخشی از آزمایش‌های سفینه جدید اسپیس ایکس را در حساب کاربری خود قرار داد و اظهار داشت با توجه به اقدامات این مجموعه، ایلان ماسک احتمالا سفینه SN8 خود را در تاریخ ۳۰ نوامبر یعنی کمتر از یک هفته دیگر به مدار زمین می‌فرستد.

 

توئیت ایلان ماسک درباره سفینه SN8

توئیت ایلان ماسک درباره سفینه SN8

به دنبال خبرهای منتشر شده و واکنش محققان و کارمندان سازمان‌های فضایی، ایلان ماسک نیز تصمیم گرفت با انتشار پستی در توئیتر خود مخاطبان را در جریان جزئیات بیشتر و موثق‌تری قرار دهد. مدیرعامل شرکت تسلا و اسپیس ایکس در توئیتر خود نوشت: “سفینه SN8 نتیجه خوبی در آزمایش موتورها گرفت. ما برای اولین پرواز ۱۵ کیلومتری یا همان ۵۰ هزار پایی در هفته آینده آماده می‌شویم. هدف اصلی ما این است که سه موتور سفینه، قدرت بدنی آن، انتقال انرژی از مخزن‌های مرکزی تا مخزن بالایی و قدرت فرود آمدن SN8 را بررسی کنیم”.

با وجود آن که ایلان ماسک اظهار داشت که سفینه آن‌ها احتمالاً تا هفته آینده آزمایش خود را آغاز می‌کند اما همچنان تاریخ دقیقی برای آن مشخص نشده است. بر اساس ادعای محققان و کارمندان سازمان ناسا انتظار می‌رود این سفینه در ۳۰ نوامبر پرواز خود را آغاز کند.

استارشیپ، نسل بعدی سیستم حمل و نقل فضایی شرکت اسپیس ایکس است و این شرکت می‌خواهد از آن برای انواع مأموریت‌ها از جمله ارسال محموله و سرنشین به مریخ و ماه و همچنین ارسال ماهواره‌ها به مدار زمین استفاده کند. نسخه نهایی این راکت تقریباً ۵۰ متر ارتفاع خواهد داشت و به یک راکت غول پیکر دیگر به نام «سوپر هوی» متصل خواهد شد.
نمونه اولیه راکت سوپر هوی هنوز ساخته نشده، اما اسپیس ایکس تاکنون چند نمونه اولیه از راکت استارشیپ را ساخته و آزمایش کرده که سه مدل از آن‌ها تاکنون پرواز کرده‌اند؛ یکی از نمونه‌های اولیه این راکت به نام «استارهاپر» تابستان سال ۹۸ پرواز کرد. دو راکت آزمایشی دیگر به نام‌های SN5 و SN6 نیز به ترتیب مرداد ماه و شهریور ماه امسال با موفقیت پرواز کردند.
اسپیس اکس هفته آینده راکت استارشیپ را تا ارتفاع ۱۵ کیلومتری پرتاب می‌کند+عکس
هر سه راکت یاد شده یک موتوره بودند و حداکثر تا ارتفاع ۱۵۰ متری اوج گرفتند، SN8 اما از سه موتور نیرو گرفته و قرار است تا ارتفاع بسیار بیشتری اوج بگیرد. استارهاپر، SN5 و SN6 هر سه از آزمایش پرواز سربلند بیرون آمدند، اما آنطور که ماسک می‌گوید شانس پرواز موفق SN8 کم است و از حالا در مورد آزمایش SN9 و SN10 سخن می‌گوید.
راکت SN8 دو آزمایش روشن کردن موتور در سکوی پرتاب را با موفقیت انجام داد، اما سومین آزمایش به خاطر نشت مواد شیمیایی طبق برنامه پیش نرفت. همانطور که پیشتر ذکر شد، این راکت چهارمین آزمایش روشن کردن موتور را با موفقیت پشت سر گذاشته و باید دید در آزمایش پرواز چه عملکردی از خود نشان می‌دهد.
منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت جام جم / باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو