پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | حکم دادگاه اداری عالی آلمان در مسئولیت نداشتن برلین در عملیاتهای پهپادی آمریکا

تاریخ خبر: // کد خبر: 350902 // // // //


حکم دادگاه اداری عالی آلمان در مسئولیت نداشتن برلین در عملیاتهای پهپادی آمریکا

دادگاه اداری عالی آلمان حکم کرد، برلین مسئولیت حقوقی برای اطمینان پیدا کردن از اینکه عملیات‌های پهپادی آمریکا از محل مبدا پایگاه هوایی رامشتاین با قوانین بین‌المللی مطابقت داشته باشند، ندارد.


حکم دادگاه اداری عالی آلمان در مسئولیت نداشتن برلین در عملیاتهای پهپادی آمریکا

این حکم دادگاهی در پی یک نزاع حقوقی شش ساله گروه‌های حقوق بشری به نمایندگی از سه تبعه یمنی که اعضای خانواده‌شان در حمله پهپادی آمریکا در سال ۲۰۲۱ کشته شدند و به نقش استفاده پنتاگون از پایگاه رامشتاین آلمان در انجام این عملیات‌های پهپادی اشاره کردند، مطرح شد. آنها استدلال کردند که به سبب استفاده شدن این پایگاه برای این حملات، آلمان نیز تا حدی در این جنایات از بابت مسئولیت اطمینان حاصل کردن از مطابقت این عملیات‌های پهپادی با قوانین بین‌المللی شریک است.

این دادگاه اداری عالی آلمان حکمش را در لغو یک تصمیم سال ۲۰۱۹ دادگاهی رده پایین‌تر که دولت آلمان را تا حدی از بابت شفاف نبودن این عملیات‌های پهپادی آمریکا مسئول دانسته بود، مطرح کرد. خود آن حکم هم در رد یک حکم قبلی مربوط به سال ۲۰۱۵ مبنی بر این که دولت آلمان نمی‌تواند از بابت جنایات جنگی بالقوه پهپادهای آمریکایی فراتر از مطلع ساختن واشنگتن از الزام قانونی‌اش به تبعیت از قوانین مسئول باشد، مطرح شده بود.

فیصل بن علی جابر، یکی از شکات یمنی این پرونده این حکم دادگاه عالی اداری آلمان را یک “ضربه شدید” خوانده و گفت، خانواده او در حالی که “این پهپادهای به پرواز در آمده با کمک آلمان، روی جامعه ما در یمن پرواز کرده و تهدید به مرگ و نابودی می‌کنند نمی‌توانند رها از ترس زندگی کنند.”

جنیفر گیبسون از گروه حقوق بشری Reprieve، یکی از گروه‌های دخیل در این پرونده این حکم را “به روشنی غیرقانونی” خوانده و گفت که کمپین آنها ادامه خواهد یافت.

منبع :  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو