پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پرداخت غرامت هواپیمای اوکراین از منابع صندوق توسعه ملی خلاف اهداف صندوق می باشد

تاریخ خبر: // کد خبر: 351200 // // //


پرداخت غرامت هواپیمای اوکراین از منابع صندوق توسعه ملی خلاف اهداف صندوق می باشد

عضو سابق هیات عامل صندوق توسعه ملی اظهار داشت: تمام برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی باید در راستای تحقق اهداف صندوق باشد. جبران خسارت‌های ناشی از سیل، زلزله و سقوط هواپیما ممکن است یکی از نیازمندی‌های کشور باشد اما آیا ضرورت دارد این هزینه‌ها را از صندوق توسعه ملی که اهداف آن دقیقا مشخص است، بپردازیم؟


پرداخت غرامت هواپیمای اوکراین از منابع صندوق توسعه ملی خلاف اهداف صندوق می باشد

محمود دودانگه  درباره برداشت از صندوق توسعه ملی برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی اظهار داشت: اساسنامه صندوق توسعه ملی ماده 184 قانون برنامه پنجم بوده که با اصلاحاتی در قانون برنامه ششم به حکم و قانون دائمی تبدیل شد. طبق اساسنامه دائمی، مبنای تمام فعالیت‌های صندوق توسعه ملی مشخص شده و ساز و کار آن روشن است و مصارف و منابع صندوق به صورت کامل توضیح داده شده است.

وی با بیان اینکه بر اساس سرفصل‌های ذکر شده منابع صندوق باید به اجرا برسد، گفت: صندوق توسعه ملی هیات امنا و هیات عامل دارد که وظیفه این هیات نظارت بر فعالیت و نحوه هزینه‌کرد منابع صندوق است که تمام این فعالیت‌ها در قالب ساز و کاری به طور مشخص و روشن تعریف شده است.

دودانگه تاکید کرد: در قانون به صراحت ذکر شده که هدف از ایجاد این صندوق تبدیل پول نفت به سرمایه‌های زاینده و ماندگار برای نسل‌های بعدی است تا بتوانند از این ثروت استفاده کنند و منابع صندوق باید در قالب تسهیلات به بنگاه‌های بخش خصوصی پرداخت شود.

وی ادامه داد: انواع مصارف سرمایه‌گذاری مانند سرمایه‌گذاری در بازارهای پولی و مالی خارجی از دیگر فعالیت‌های صندوق است که بازپرداخت این تسهیلات هم باید ارزی باشد.

عضو سابق هیات مدیره صندوق توسعه ملی گفت: اینکه به روش‌های مختلف و در قالب‌های گوناگون، توجیهات خاص برای برداشت از صندوق توسعه ملی داشته باشیم با فلسفه ایجادی و ساز و کار قانونی صندوق هماهنگی ندارد و مغایر اساسنامه صندوق است و خلاف قانون ایجاد صندوق خواهد بود.

دودانگه تاکید کرد: برای برداشت‌های خاص می‌توانند از مجلس مصوبه بگیرند و وقتی بیش از دو‌سوم نمایندگان مجلس به این موضوع رأی مثبت بدهند، هرچند می‌توانند وجه قانونی به این برداشت بدهند اما به هر حال این برداشت‌ها برخلاف فلسفه وجودی صندوق توسعه ملی خواهد بود.

وی با بیان اینکه برای جبران خسارت‌ها باید در ابتدا به سراغ سایر ظرفیت‌های قانونی کشور برویم، تصریح کرد: تمام برداشت‌ها از صندوق توسعه ملی باید در راستای تحقق اهداف صندوق باشد. جبران خسارت‌های ناشی از سیل، زلزله و سقوط هواپیما ممکن است یکی از نیازمندی‌های کشور باشد اما آیا ضرورت دارد این هزینه‌ها را از صندوق توسعه ملی که اهداف آن دقیقا مشخص است، بپردازیم؟

عضو سابق هیات مدیره صندوق توسعه ملی ادامه داد: اگر ما به عنوان دولت، مجلس و حاکمیت می‌خواهیم از ظرفیت صندوق استفاده کنیم، باید در چارچوب ساز و کار صندوق پیشنهادات مشخصی از هیات عامل دریافت کنیم و این اراده را داشته باشیم که صندوق توسعه ملی را از حاشیه به متن بیاوریم.

دودانگه افزود: در این صورت نه تنها بسیاری از مشکلات دولت و اقتصاد حل می‌شود بلکه صندوق می‌تواند نقش‌آفرینی بیشتری از این برداشت‌های متعددی که دولت می‌کند، داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا راهکاری وجود دارد که در یک شرایط قانونی، دولت غرامت هواپیمای اوکراین را از صندوق توسعه ملی برداشت کند یعنی اقساط را آن هم به ارز برگرداند می‌تواند این برداشت خاص را انجام دهند؟ اظهار داشت: در قالب اساسنامه هیچ راهکاری برای این برداشت وجود ندارد. شاید بگویند با مجوز خاص می‌توانیم این برداشت را انجام دهیم اما این مجوزها هم نمی‌تواند برداشت صندوق را جبران کند هرچند می‌توانند مجوز خاص بگیرند اما باز هم با این مجوز، صندوق نمی‌تواند در مسیر درست خود حرکت کند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایلنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو