پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تلاش برای لغو طرح فروش تسلیحات از جمله جنگنده اف-35 به امارات

تاریخ خبر: // کد خبر: 351313 // // //


تلاش برای لغو طرح فروش تسلیحات از جمله جنگنده اف-35 به امارات

سه سناتور آمریکایی در صدد ارائه طرحی هستند تا دولت ترامپ را از فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار پهپاد و دیگر سیستم‌های تسلیحاتی به امارات متحده عربی باز دارند.


تلاش برای لغو طرح فروش تسلیحات از جمله جنگنده اف-35 به امارات

تعدادی از سناتورهای آمریکایی در تلاش هستند تا طرح فورش ۲۳ میلیارد دلار سلاح از جمله جنگنده اف ۳۵ را به امارات لغو کنند. در همین رابط سناتور «کریس مورفی» با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: امارات متحد آمریکا است اما گریزی از این موضوع نیست که اماراتی ها سابقه انتقال سلاح های ایالات متحده به شبه نظامیان افراطی را داشته و قوانین بین المللی در لیبی و یمن را نقض کرده اند.

به نوشته مورفی، حداقل آمریکا نباید در روند فروش تسلیحات به این کشور با عجله اقدام کند.

روز گذشته اعلام شد که سه سناتور آمریکایی در صدد ارائه طرحی هستند تا دولت پرزیدنت ترامپ را از فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار پهپاد و دیگر سیستم‌های تسلیحاتی به امارات متحده عربی باز دارند.

«باب منندز» و «کریس مورفی» سناتورهای دموکرات، و «رند پال» سناتور جمهوریخواه، روز چهارشنبه گفتند که چهار قطعنامه جداگانه را در رد طرح پرزیدنت ترامپ برای فروش پهپادهای «ریپر»، جت های جنگی «اف -۳۵»، موشک های هوا به هوا و جنگ‌افزارها و مهمات دیگر ارائه خواهند کرد.

اعضای کنگره که هفته پیش در جریان این طرح قرار گرفته‌اند، می‌گویند که این فروش عظیم تسلیحاتی موازنه قدرت در خاورمیانه را تغییر می‌دهد.

بسیاری از نمایندگان همچنین نگران هستند که امارات از این تسلیحات علیه غیرنظامیان در یمن استفاده کند. این تسلیحات ساخت شرکت‌های «جنرال اَتُمیکز»، «لاکهید مارتین»، و «ریتیان» است.

هر چند این قطعنامه‌ها توجه قانونگذاران را جلب خواهد کرد و ممکن است تحویل این تسلیحات را به تاخیر بیندازد ولی بعید است موجب توقف آن شود.

چنین قطعنامه هایی باید مورد تائید اکثریت در سنا قرار بگیرد و سنای تحت کنترل جمهوریخواهان به ندرت از برنامه های رئیس جمهوری حمایت نمی‌کند. گذشته از آن، این قطعنامه‌ها حتی در صورت تصویب شدن در مجلس نمایندگان با وتوی ترامپ روبرو خواهند شد.

اما جو بایدن، رئیس جمهوری بعد، می تواند به دلایل امنیت ملی فروش آن را متوقف کند. سناتورها می‌گویند دولت ترامپ به دلیل توافق سازش امارات با رژیم صهیونیستی سعی در سرعت بخشیدن به این فروش تسلیحاتی دارد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از کانال تلگرامی irannewspaper / سایت تجارت آنلاین


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو