پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | استفاده از پهپادهای خودران تقویت شده با هوش مصنوعی برای یافتن گمشدگان در جنگل‌ها

تاریخ خبر: // کد خبر: 351397 // // //


استفاده از پهپادهای خودران تقویت شده با هوش مصنوعی برای یافتن گمشدگان در جنگل‌ها

پهپادهای خودران تقویت شده با هوش مصنوعی با دقت ۹۶ درصدی در مقایسه با تصویربرداری حرارتی سنتی برای یافتن افراد گمشده در جنگل‌ها بهتر عمل می‌کنند.


استفاده از پهپادهای خودران تقویت شده با هوش مصنوعی برای یافتن گمشدگان در جنگل‌ها

وقتی افراد در جنگل گم می‌شوند، زمان مهمترین مورد در نجات آنهاست، زیرا هرچه بیشتر در آنجا بمانند، مسائل خطرناک‌تری آنها را تهدید می‌کند. اما آیا ما ابزاری برای سازماندهی چنین عملیات‌های جستجو و نجات به طور کارآمد و با سرعت زیاد در اختیار داریم؟

امروزه بیشتر عملیات‌های جستجو و نجات در جنگل با هلی‌کوپتر انجام می‌شود. پرسنل این هلیکوپترها در مناطقی پرواز می‌کنند که احتمال می‌دهند افراد گمشده در آنجا باشند و به دنبال آنها می گردند و برای کمک نیز از دوربین‌های تصویربرداری حرارتی استفاده می‌کنند.

این دوربین‌ها به منظور برجسته کردن تفاوت دمای بدن با محیط به کار گرفته می‌شود و نیروهای امدادی را قادر می‌سازد تا افراد گمشده را در جنگل‌ها بیابند. با این حال، این دوربین‌ها گاهی اوقات به خصوص هنگامی که هوا گرم است و درختان و شاخ و برگ‌های اطراف آنها درجه حرارت بالایی دارد، گیج می‌شوند.

محققان با در نظر گرفتن این حقایق، تصمیم گرفتند پهپادهایی را مهندسی کنند که به طور ویژه در تشخیص انسان از هر چیزی که اطرافش است، مهارت داشته باشد. آنها با استفاده از یک برنامه یادگیری عمیق برای بهبود تصاویر جمع آوری شده توسط پهپادها به این مهم دست یافتند.

محققان در مطالعه خود نوشتند: در آینده، نجات افراد گمشده، بیمار یا زخمی به طور فزاینده‌ای توسط پهپادهای خودران انجام خواهد شد. یافتن انسان در جنگل‌های متراکم به دلیل عدم دید، چالش برانگیز است و برای آن به مکانیزم‌های شناسایی قوی نیاز است. ما نشان دادیم که تشخیص خودکار افراد گمشده در جنگل‌ها را می‌توان به طور چشمگیری با ترکیب تصاویر قبل از طبقه‌بندی بهبود بخشید.

وی افزود: روش ما با دقت ۹۶ درصدی بسیار بهتر از تصویربرداری حرارتی سنتی با دقت ۲۵ درصد عمل می‌کند.

از همه بهتر اینکه محققان می‌گویند این سامانه آماده استفاده است و اطمینان دارند که بسیاری از سازمان‌ها در صف انتظار خواهند بود تا از این فناوری جدید استفاده کنند.

این مطالعه در مجله Nature Machine Intelligence منتشر شده است.

 

منبع :  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو