پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | بیانیه خانواده شهدای اصحاب رسانه در پانزدهمین سال حادثه سقوط هواپیمای سی ۱۳۰

تاریخ خبر: // کد خبر: 352421 // // //


بیانیه خانواده شهدای اصحاب رسانه در پانزدهمین سال حادثه سقوط هواپیمای سی ۱۳۰

امروز پانزدهمین سالگرد سقوط تلخ هواپیمای C-۱۳۰ ارتش در نزدیکی فرودگاه مهرآباد با ۱۲۸ کشته و ۱۳۲ زخمی است. این هواپیما تعدادی از افسران نیروی دریایی و خبرنگاران را برای پوشش خبری رزمایش ارتش از تهران به بندرعباس می‌برد.


بیانیه خانواده شهدای اصحاب رسانه در پانزدهمین سال حادثه سقوط هواپیمای سی ۱۳۰

آن خبر دردناک بود … آن خبر بعد از این همه سال هنوز هم دردناک است … پانزدهم آذر ماه ۱۵ سال قبل، اهالی رسانه‌ پرچم‌های سیاه را به نشانه عزا برافراشتند تا آن روز را روز عزای رسانه‌ها بنامند.

در این سال‌ها، خبرهای غمگنانه بسیاری از سقوط هواپیماها که به کشته شدن جمع کثیری از هموطنانمان منجر شده، در رسانه ها مخابره شده است؛ خبرهایی که برای انتشار هر کدام، نفس‌های خبرنگاران در سینه حبس شد، اشک‌ها ریختند و دست هایشان لریزد تا در نهایت توانستند به وظیفه اطلاع رسانی خود عمل کنند؛ اما از این بین، سنگینی خبر سقوط هواپیما c ۱۳۰ هنوز بر روی دوش اهالی رسانه احساس می شود؛ برای آنها انتشار این خبر به منزله تایید از دست دادن همیشگی جمعی از دوستانِ نزدیک و همکارانشان بود.

پانزدهم آذر ماه ۸۴، صاحب‌عزای مجلس، خبرنگاران و عکاسانی بودند که هر کدامشان می‌توانستند جای مرغان مهاجری باشند که در یک ظهر پاییزی بر آسمان پر کشیدند.

یادمان شهدای ایسنا

ماجرا از این قرار است. یک فروند هواپیمای نظامی C۱۳۰ با ۹۴ سرنشین و خدمه که عمده آنها را خبرنگاران رسانه‌های گروهی تشکیل داده و از تهران برای پوشش خبری رزمایش نظامی عازم منطقه چابهار بود، پس از نقص فنی، هنگام بازگشت به فرودگاه مهرآباد و فرود اضطراری در ساعت ۱۳:۴۵ در شهرک مسکونی «توحید» واقع در حوالی سه راه آذری، دچار سانحه شد و سقوط کرد. این سقوط در حالی رخ داد که خلبان هواپیما هنگام کنترل توانسته بود از برخورد آن با بلوک مسکونی یک شهرک مسکونی جلوگیری کند؛ اما یکی از بال های هواپیما هنگام سقوط با ساختمان مذکور برخورد کرد و دچار آتش‌سوزی شد. پس از سقوط هواپیما به زمین، صدای مهیب انفجار به گوش رسید و آتشی وسیع محل حادثه را فرا گرفت؛ آتشی که مهار آن ساعت ها به طول انجامید.

«در جریان این حادثه هیچکدام از ۹۴ سرنشین هواپیما زنده نماندند.»

سقوط هواپیمای c ۱۳۰

اما برای ایسنایی ها شروع آن روز، مثل همه روزها بود و چه بسا شادتر! تا قبل از عصر حادثه، اهالی ایسنا مشغول تدارک برای جشن آغاز هفتمین سال تاسیس خود در آستانه روز دانشجو بودند. در چشمان هرکدام از بچه ها برق شادی به‌خاطر گذران شش سال پر جنب و جوش خبری و نور امید برای آغاز هفتمین سال با ایده های جدید، موج می زد. اما به ناگاه یک خبر و در نهایت تایید آن با چند تماس تلفنی، همه این شور و شوق را ربود و جای خود را به اشک و آه و فریادهای ناباورانه داد. بله؛ ایسنا خیلی زود یعنی در شب ششمین سال تولدش، به عزای دو تن از همکاران جوان خود نشست؛ محمدحسن قریب (عکاس) و اسماعیل عمرانی (خبرنگار) دو جوانی بودند که در جریان این فاجعه از میان ایسنایی‌ها پر کشیدند.

مراسم تشییع جمعی از جان‌باختگان سقوط هواپیمای C۱۳۰ در تهران

حالا با گذشت ۱۵ سال از آن حادثه تلخ، در حالی ایسنا به بیست و یک سالگی خود پا می‌گذارد که هنوز یاد و خاطره دوستان از دست رفته‌اش را فراموش نکرده است.

یاد شهید محمدحسن قریب که اگر بود، الان ۴۲ سال داشت. او اهل «نکا»ی مازندران بود و برای اخذ رتبه ۳۰ در کنکور و قبول شدن در رشته عکاسی دانشگاه هنر، راه نسبتا دشواری را گذرانده بود؛ از کار در ساختمان‌سازی تا کوره‌های آجرپزی.

شهید محمدحسن قریب

قریب فعالیت خود را در ایسنا از تیرماه سال ۱۳۸۲ آغاز کرد. او با ثبت تصاویر دیدارهای مقام معظم رهبری با مردم و مسئولان، ثبت محرومیت‌های جامعه (با محرومان) و حضور در زرند برای گرفتن تصاویر فجایع زلزله‌ی این شهر، فعالیت حرفه‌ای خود را در حوزه‌های مختلف عکاسی خبری ارتقاء داد. قریب در دوازدهمین جشنواره مطبوعات با کسب رتبه‌ی نخست در رشته‌ی «عکس خبری گروه نشریات» موفق به دریافت لوح افتخار و تندیس جشنواره شد.

اسماعیل عمرانی زمانی که شهید شد فقط ۲۵ سال داشت. او متولد «عنبرآباد» جیرفت بود و در واقعه زلزله بم تعداد زیادی از دوستان و همکلاسی‌های خود را از دست داده بود. عمرانی در سال ۸۲ با شرکت در طرح اسکان موقت زلزله‌زدگان بم، به مجموعه جهاد دانشگاهی استان کرمان پیوست و در سال ۸۳ فعالیت خود را در خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه کویر آغاز کرد. از اهم فعالیت‌های عمرانی به حضور به موقع وی در زلزله‌ی زرند می‌توان اشاره کرد که ثبت تصاویر این زلزله و ارسال آن بر خروجی ایسنا، از جمله نخستین تصاویر ثبت شده این سانحه محسوب می‌شود.

عمرانی برای گسترش فعالیت حرفه‌ای خود به دفتر مرکزی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در تهران عزیمت کرد و خیلی زود، در اعزام به مأموریت برای پوشش خبری مانور نیروی دریایی عاشقان ولایت (چابهار) در پانزدهم آذرماه ۱۳۸۴ در سانحه‌ی سقوط هواپیمای c-۱۳۰ در آسمان خاطره‌ها آرام گرفت.

یادی از شهید کهگیلویه و بویراحمدی

یکی دیگر از شهدای این پرواز  شهید خداعفو عبدیان بود، تصویربردار شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که اهل استان کهگیلویه و بویراحمد بود. شهیدی که اکنون بعد از گذشت ۱۵  سال از شهادتش، فرزندانش رشید شده اند اما پدرشان نیست که ثمره زندگی اش را ببیند.

وی در  سال ۱۳۷۸ در شبکه خبر تهران مشغول فعالیت شد و در دانشکده صدا و سیما و در رشته کارگردانی تحصیل کرد.

 شهید کربلایی خداعفو عبدیان در اول شهریور ماه ۱۳۳۷ در یک خانواده اصیل و مذهبی در یاسوج متولد شد وی در سال ۱۳۶۴ به همراه سایر رزمندگان، وظیفه خود دانست که از میهن خود در مقابل تجاوزات دشمن دفاع کند، در مناطق عملیاتی  همچون هویزه، جزیره مجنون، شادگان، گردو، پاوه، سرپل ذهاب، شط علی و عملیات های والفجر ۸، کربلای ۵ و آزاد سازی فاو حضوری پررنگ داشت. از شهید عبدیان دو پسر و یک دختر به یادگار مانده است.

همسر شهید عبدیان خاطرات شهید را اینگونه بیان می کند؛ آذر ماه سال ۸۴ به خاطر بیماری عمل کرده بودم به دلیل اینکه کسی از آشنایان نزدیک ما نبود دو هفته مرخصی گرفت که به خاطر مریضی من از بچه ها مراقبت کند. رفتن به مأموریت چابهار را با من در میان گذاشت و منتظر تأیید من بود، مثل اینکه  جواب من برایش مهم بود.

  گفتم: برو ، بعد از چند دقیقه گفت:سختت نیست که تنهایی؟  گفتم: نه، مثل همیشه که مأموریت هستی تحمل می کنم.

روز قبل از حادثه به تمام همکارانش جلوی درب سازمان صدا و سیما گفته بود بچه ها شاید من رفتم و برنگشتم، عصر همان روز کلی خرید کرده بود، گفت به خاطر اینکه هوا سرد است و نمی خواهم برای خرید کردن اذیت شوی.

شب قبل از سفر، سفره شام را پهن کردیم آن شب خیلی بی قرار بود دوباره از من پرسید فردا که می خواهم بروم سختت نیست؟ گفتم اولین بار نیست که می خواهی بروی مأموریت.

همسر شهید عبدیان روزی که خبر شهادت همسرش را شنید اینگونه بیان می کند:

آن روز تلویزیون را روشن نکردیم. عصر با ایمان پسرم  برای گرفتن دارو بیرون رفتیم ،شهید هم سفارش کرده بود که خیلی بیرون نرویم. موقع برگشتن توی تاکسی نشسته بودیم  ساعت تقریباً ۵ عصر بود رادیوی تاکسی که روشن بود مجری گفت: تسلیت به ملت شریف ایران و صدایش آنقدر کم بود که من درست متوجه نشدم ، از راننده پرسیدم که چی شده؟گفت هواپیما سقوط کرده.گفتم چه هواپیمایی؟گفت: هواپیمای ارتش و من برگشتم و ایمان را نگاه کردم و گفتم: ایمان، بابا با هواپیمای ارتش رفته؟!!!

از راننده خواستم سریع ما را پیاده کند، با این که حال خوشی نداشتم نمی دانم چطور از در تاکسی تا ساختمان را طی کردم. به خانه که رسیدم سریع با شبکه خبر تماس گرفتم. آقایی که گوشی را برداشت صدایش گرفته بود خودم را معرفی کردم پرسیدم : از خبرنگاران خبر دارید که رسیدند یا نه؟ چند لحظه مکث کرد و گفت: آره، رسیدند.
گفتم: قضیه سقوط هواپیما چیه؟ همه حرف هایش با مکث بود، ادامه داد: مگه شما اطلاع ندارید هواپیما مشکل فنی داشت و به زمین نشست ،سرنشینانش هم مشکلی ندارند.

گفتم : پس اگه بردنشون بیمارستان اسم بیمارستان را به ما بگویید. بعد از چند دقیقه در حالی که بغض گلویش را گرفته بود، گفت: طاقتش را داری؟ گوشی از دستم افتاد و  ایمان گوشی را برداشت، یادم هست که ایمان سه بار گفت: بابام ، بابام ،بابام .

آرامگاه شهید عبدیان هم اکنون در گلزار شهدای شهر یاسوج واقع شده است،
شهید عبدیان طی دوران فعالیتش در صدا و سیما برای ساخت برنامه های تلویزیونی و خبری عازم کشورهای آلمان، شیلی، تایلند، هند، عراق و سوریه شد.

فرازی از وصیت نامه شهید:
دادن صدقه، صله رحم، تقوای الهی ،سنگ قبر ساده، مهریه سبک برای دخترم، نماز اول وقت، قرائت قرآن، احترام به بزرگترها را فراموش نکنید، چرا که دنیا محل گذر است وسعی کنید دینتان رافدای دنیایتان نکنید.

بیانیه خانواده شهدای اصحاب رسانه

به مناسبت پانزدهمین سالگرد گرامیداشت شهدای اصحاب رسانه و ارتش، خانواده این شهدا بیانیه ای صادر کردند.

در این بیانیه آمده است:

۱: امروز در پانزدهمین سالگرد شهادت عزیزانمان و روزهایی که داغ شهادت دانشمند عزیز کشورمان شهید محسن فخری زاده توسط عوامل تروریستی را بر دل داریم، بار دیگر تاکید می کنیم خون شهید را مقوم ریشه های درخت پربرکت و تنومند جمهوری اسلامی ایران می دانیم و با تجدید عهد با ولایت فقیه، از هیچ تلاشی برای پاسداری از خون های ریخته شده شهدا دریغ نخواهیم کرد و دنباله رو آرمان مقدس آنها خواهیم بود ان شاءالله.

۲: همانگونه که می دانیم اصحاب رسانه و جان بر کفان ارتش در عرصه های مختلف کشور همواره مجاهدان خط مقدم رخدادها بوده اند و  هیچ تلاشی مضایقه نکردند. یک روز روایت کنندگان ایثار رزمندگان در جبهه های نبرد حق علیه باطل بودند، روزی برای به تصویر کشیدن اقتدار نیروی نظامی کشور شهید می شوند و حالا برای به تصویر کشیدن مجاهدت های تلاشگران حوزه سلامت در دوران پاندمی کرونا، جان خود را از دست می دهند. ضمن قدردانی از تلاش های بی چشمداشت کادر درمان، برای تک تک اهالی رسانه ای که در مسیر آگاه سازی جامعه درباره ویروس کرونا جان خود را از دست دادند، آرزوی مغفرت کرده و یادشان را گرامی می داریم.

۳: در سالگرد شهادت عزیزان اهل رسانه و ارتش جمهوری اسلامی در زمانه ای که در میانه جنگ رسانه ای و شناختی تمام عیاری علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی و تلاش برای انحراف افکار عمومی قرار گرفته ایم، هم عهد خواهیم شد که این سنگر صعب و مهم را خالی نگذاریم و برای حفظ و حراست از مرزهای فکری و فرهنگی جامعه از هیچ تلاشی فروگذار نکنیم. این جنگ نابرابر را با توکل به خداوند و عهد با شهدا به نبردی علیه دشمن تبدیل خواهیم کرد.

۴: در روزگاری که کشور عزیزمان تحت تحریم های بی رحمانه و ضدانسانی سران استکبار جهانی قرار گرفته است، با صدای رسا اعلام می کنیم «ما بر آن عهد که بستیم هستیم» و اقتدار و عزت نفس ملی خود را دستمایه تحقق اهداف شوم دشمنان پلید نخواهیم کرد. ما اهالی رسانه و ارتش دلاور کشورمان، امروز جریان تحریف و تحریم را باهم شکست خواهیم داد و در برابر شهدای عزیزمان سربلند خواهیم بود.

۵: همانگونه که سردار عزیزمان شهید قاسم سلیمانی گفتند، ما ملت شهداتیم و این ملت راکه در دکترین او، مرگ با عزت شهادت محسوب می شود، تهدید و زور و ارعاب نه تنها نمی ترساند بلکه او را برای نیل به آرمانی الهی علاقه مندتر می کند و این همان نکته ای است که دشمنان ما باید بدانند. این گفتمان همیشگی شهدای سرافراز ما از شهید قرنی تا صیاد شیرازی بوده است که تاکید داشتند دشمن باید بداند ما معتقدیم:  «ما شیشه عطریم بکوبید به سنگ»؛ عطر ما فضای تاریک و سراسر نیرنگ شما را پر خواهد کرد. ما تا آخر پای انقلاب ایستاده ایم تا ظهور حضرت حجت (عج) ان شاءالله

۶: و سخنی با مسوولان. ما عزیزانمان را برای حفظ و حراست از آرمانهای انقلاب و اسلام عزیز تقدیم کرده ایم و به آن افتخار می کنیم و برای نثار جان خود نیز دریغ نداریم و امیدواریم  قدر و ارزش و جایگاه  این مردم صبور و مقاوم  که تا نثار جانشان پای انقلاب و ولایت ایستاده اند بیشتر دیده شود و با تلاشی مضاعف در رفع مشکلاتشان، گام های موثرتری برداشته شود.

۱۵ سال قبل تعدادی از خبرنگاران رسانه ها و ارتش جمهوری اسلامی ایران که برای پوشش رزمایش عاشقان ولایت عازم منطقه جنوب کشور بودند در سانحه هوایی به شهادت رسیدند.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا / خبرگزاری ایرنا / خبرگزاری فارس ( لینک1 ) / (لینک2 )


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو