پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ورود صدها مهاجر اتیوپی به فرودگاه بن گوریون

تاریخ خبر: // کد خبر: 352593 // // //


ورود صدها مهاجر اتیوپی به فرودگاه بن گوریون

صدها نفر از ساکنان یهودیان اتیوپی که در انتظار مهاجرت به اسرائیل هستند روز پنجشنبه با استقبال «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی وارد فرودگاه بین‌المللی «بن گوریون» شدند.


ورود صدها مهاجر اتیوپی به فرودگاه بن گوریون

به دنبال اعلام پایان عملیات نظامی در منطقه آشوب زده «تیگرای» و در شرایطی که درگیری‌ها به شهر «گوندار» در شمال اتیوپی – که اکثر ساکنان آن یهودی هستند – نزدیک می‌شود، صدها نفر از یهودیان اتیوپیایی روز پنجشنبه وارد سرزمین های اشغالی شدند.

سازمان ملل متحد روز چهارشنبه گذشته از امضای توافق نامه‌ای با دولت اتیوپی برای اجازه دسترسی «بلامانع» و ارسال کمک‌های اولیه بشردوستانه به منطقه تحت محاصره تیگرای یا حداقل مناطق تحت کنترل دولت فدرال خبر داد.

این توافق که بین سازمان ملل و دولت «آبی احمد» صورت گرفته، ورود سازمان ملل به منطقه ای با ۶ میلیون نفر جمعیت را میسر می کند که پس از آغاز درگیری های دولت فدرال و دولت منطقه ای تیگرای با کمبود مواد غذایی، آب غیر بهداشتی و افزایش آوارگان مواجه بوده است.

۲۴ ساعت ساعت پس از امضای این توافق‌نامه و به نوشته تارنمای پایگاه خبری «آفریکن نیوز»، صدها نفر از ساکنان یهودیان اتیوپی که در انتظار مهاجرت به اسرائیل هستند روز پنجشنبه با استقبال «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی وارد فرودگاه بین‌المللی «بن گوریون» شدند.

به نوشته رسانه‌ها، با بروز درگیری بین نیروهای دولتی اتیوپی و نیروهای محلی ایالت تیگرای اتیوپی در هفته‌های اخیر، انتقال این یهودیان به سرزمین های اشغالی فوریت بیشتری پیدا کرده است.

آفریکن نیوز می‌نویسد: نتانیاهو متعهد شده که یهودیان را از اتیوپی به اسرائیل انتقال دهد. آنها سال‌هاست در انتظار مهاجرت هستند و سرانجام روز پنجشنبه صدها نفر از این مهاجران وارد فرودگاه بن گوریون – که بزرگترین فرودگاه بین‌المللی در اسرائیل است – شدند. این تارنمای فرانسوی زبان خبری می‌نویسد: برای استقبال از آنها که از مجموع چند هزار یهودی اتیوپیایی در انتظار مهاجرت به سرزمین‌های اشغالی هستند، به «سرزمین مقدس» فرش قرمز پهن شده بود.

نتانیاهو در توئیتی در صفحه توئیتر دفتر نخست وزیری، تلاش کرده فضایی احساسی به ورود این مهاجران و استقبال خود و همسرش از آنها بدهد.

وی در این توئیت مدعی شده «این همان جوهره تاریخ یهود، جوهره تاریخ صهیونیسم است.»

آفریکن نیوز می‌نویسد: «یهودیان اتیوپی به جامعه کوچکی موسوم به «فالاش مورا – Falash Mura» تعلق دارند که واجد شرایط بازگشت طبق قانون مصوب سال ۱۹۵۰ «کنست – Knesset» نیستند. این تارنمای خبری فرانسوی زبان می‌گوید مهاجران جدید – که روز پنجشنبه وارد فرودگاه بن گورین شده‌اند – در چارچوب برنامه پیوستن به خانواده که به تایید رژیم صهیونیستی نیاز داشت، اجازه ورود به سرزمین‌های اشغالی را پیدا کرده‌اند. »

به نوشته رسانه‌ها، مهاجرانی که وارد سرزمین‌های اشغالی شده‌اند فرزندان یهودیان ساکن اتیوپی که در اواخر قرن ۱۹ و بسیاری از آنها تحت فشار، مسیحیت را به عنوان دین خود پذیرفتند، هستند.

بنا به اعلام وزارت کشور رژیم صهیونیستی، از مجموع ۱۶ هزار و ۶۰۰ نفری که از اعضای جامعه کوچک فالاش مورا برای مهاجرت به اسرائیل درخواست داده‌اند، تنها دو هزار نفر برای ورود به سرزمین‌های اشغالی اجازه ورود دریافت کرده‌اند.

انتقال یهودیان اتیوپی به سرزمین‌های اشغالی در حالی صورت می‌گیرد که دولت اتیوپی ۲۲ سال پیش در توافقی با موساد با انتقال ۳۰۰ هزار یهودی ساکن اتیوپی به این سرزمین‌ها موافقت کرد.

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو