پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | مأمور سابق سیا: داستان سرایی شاهد اصلی دادگاه بمب‌گذاری لاکربی

تاریخ خبر: // کد خبر: 352817 // // //


مأمور سابق سیا: داستان سرایی شاهد اصلی دادگاه بمب‌گذاری لاکربی

یک مأمور سابق سیا مدعی شده که از دادگاه اصلی بمب‌گذاری “لاکربی” محروم شده اما محققان باید توجه خود را به “مقصر واقعی” این حادثه معطوف کنند.


مأمور سابق سیا: داستان سرایی شاهد اصلی دادگاه بمب‌گذاری لاکربی

“جان هولت” ۶۸ ساله می‌گوید نویسنده متون محرمانه‌ای است که نشان می‌دهد جاسوس دوجانبه لیبیایی که توسط دادستان‌های اسکاتلندی به عنوان شاهد اصلی در دادگاه بمب‌گذاری لاکربی معرفی شد، سابقه داستان سرهم کردن داشته است.

هولت با وجود اینکه متصدی سیا برای جاسوس دوجانبه لیبیایی “عبدالمجید جایاکا” به عنوان شاهد اصلی دادگاه بود، هرگز توسط رؤسایش به دادگاه فرستاده نشد.

وی در مصاحبه اختصاصی با تلگراف گفت: دلیلی برای باور این دارم که به دلایل توجیه‌ناپذیر، تلاش مشترکی برای منحرف کردن تحقیقات اصلی از مقصر اصلی و متحد افراطی فلسطینی بمب‌ساز آن، فرماندهی کل “جبهه خلق برای آزادی فلسطین” وجود داشته است. حالا باید بر تحقیقات جدیدی درباره این بار متمرکز شویم.

هولت در حالی برای نخستین بار نظر خود را ابراز کرده که قضات دیوان عالی اسکاتلند در حال بررسی نقض محکومیت “عبدالباسط المقرحی” که به عنوان بمب‌گذار معرفی شده و در سال ۲۰۱۲ بر اثر سرطان درگذشت، هستند.

وی تنها کسی بود که در سانحه پرواز شماره ۱۰۳ پان‌آمریکن دسامبر ۱۹۸۸ و انفجار و سقوط آن در لاکربی در جنوب اسکاتلند که ۲۷۰ کشته بر جا گذاشت، مقصر شناخته شد. پسرش در تلاش است نام او را پاک کند.

جایاکا با طرح این ادعا که حین کار به عنوان دستیار مدیر ایستگاه خطوط هوایی عربی لیبی (LAA) در مالت، اطلاعاتی درباره مشارکت لیبی با تروریسم به دست آورده، به “دارایی آمریکا” تبدیل شد.

هولت ضمن توضیح اهمیت کدهای محرمانه خود، گفت: من در ۱۹۸۹ یک سال تمام مسئول مستقیم عبدالمجید جایاکا بودم و او هرگز اشاره‌ای به نقش لیبی در بمب‌گذاری لاکربی نکرد. کدهای من نشان می‌دادند او یک مکانیک ماشین بوده که توسط اطلاعات لیبی به عنوان مدیر دفتر فرودگاه مالت منصوب می‌شود و اطلاعات کمی درباره بمب‌گذاری یا لاکربی داشته است.

هولت ادامه داد: او احساس می‌کرد که از سمت مقرحی، که مقام اطلاعاتی لیبی بود تحقیر شده، بنابراین سیا می‌داند که او نسبت به مقرحی کینه به دل داشته است.

این مأمور سابق سیا خاطرنشان کرد: حالا همه ما نیاز به اعتراف نسبت به این موضوع داریم که فرد اشتباهی را محکوم کرده بودیم و باید بر مقصران واقعی متمرکز شویم.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو