پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تعویق پرواز آزمایشی استارشیپ

تاریخ خبر: // کد خبر: 353617 // // //


تعویق پرواز آزمایشی استارشیپ

«الون ماسک» مدیرعامل شرکت فضایی اسپیس ایکس پرواز آزمایشی یک نمونه از راکت «استارشیپ» این شرکت را که قرار بود در بالاترین ارتفاع صورت گیرد، لغو کرد.


تعویق پرواز آزمایشی استارشیپ

«الون ماسک» مدیرعامل شرکت فضایی اسپیس ایکس پرواز آزمایشی یک نمونه از راکت «استارشیپ» این شرکت را که قرار بود در بالاترین ارتفاع صورت گیرد، لغو کرد.

این شرکت تصمیم داشت این آزمایش را حدود ساعت پنج و ۴٠ دقیقه بعدازظهرگذشته – سه شنبه به وقت منطقه زمانی شرقی انجام دهد اما موتورهای راکت استارشیپ یک ثانیه قبل از بلند شدن برنامه ریزی شده، خاموش می شوند.

اکنون این شرکت ظرفیت انجام یک پرواز آزمایشی را برای امروز (چهارشنبه)  اعلام کرده است.

نمونه اولیه این موشک در سایت پرتاب و توسعه این شرکت در «بوکا چیکا» واقع در تگزاس در حدود ۱۸۰ مایلی جنوب Corpus Christi، آماده آزمایش است.

اسپیس ایکس بیش از یک سال است که نمونه هایی از این راکت را در بوکا چیکا آزمایش کرده است.

نمونه اولیه راکت استارشیپی که قرار است امروز چهارشنبه پرواز آزمایشی خود را انجام دهد SN۸ نام دارد؛ SN۸ اولین راکت استارشیپی است که دماغه و باله های پایین تر دارد. این راکت همچنین دارای سه موتور رپتور است.

راکت استارشیپ در این آزمایش در ارتفاع ۱۵ کیلومتر (۹ مایل)  در آسمان پرواز خواهد کرد اما فرود ایمن و بی خطر آن تنها یک احتمال یک در سه است. ماسک می گوید: اولین آزمایش این راکت برای پرواز در ارتفاع بالا به احتمال زیاد امروز انجام می شود.

در این پرواز موشک یاد شده در ارتفاع ۱۵ کیلومتری بر فراز آسمان تاسیسات «بوکا چیکا» در تگزاس پرواز خواهد کرد.

برای ساخت فضاپیمایی که بالقوه بتواند به طور مستقیم از زمین به ماه یا مریخ برود،  به انجام آزمایش گسترده ای از جمله بازگشت دوباره به زمین از یک ارتفاع نیاز است.

با این حال ماسک گفت که برای بازگشت موفق و بی خطر این موشک به زمین پس از این سفر ۱۵ کیلومتری، باید کارهای زیادی صورت گیرد و در این آزمایش شانس بازگشت موفق استارشیپ به زمین یک در سه است.

اگر این آزمایش اخیر که در جریان آن موتور سه گانه «رپتور» روشن می شود و این فضاپیمای  ۴۰۰ فوتی را در آسمان بالا می برد، با موفقیت انجام شود سپس آزمایش های بیشتری در ارتفاع بالاتر انجام خواهد شد. ایلان ماسک در توییت خود اعلام کرده است که این آزمایش ممکن است امروز چهارشنبه  انجام شود البته ارتفاع ۱۵ کیلومتری (۹ مایلی) برای رفتن به فضا کافی نیست، اما همان طور که تمام پرش های قبلی به جای مایل با فوت اندازه گیری شده اند، این یک گام مهم به جلو محسوب می شود.

سازمان فضایی آمریکا و دیگر سازمان های فضایی توافق کرده اند که ۵۰ مایل (حدود ۸۰ کیلومتر) بالای سطح دریا را لبه فضا در نظر گرفته شود، اما برای وارد شدن به مدار زمین تنها کافی است که ۱۰۰ مایل (حدود ۱۶۰ کیلومتر) از سطح دریا بالا رفت.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایرنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو