پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | زمین گیری ۱۷ ساله پروازهای فرودگاه جاجرم

تاریخ خبر: // کد خبر: 353692 // // //


زمین گیری ۱۷ ساله پروازهای فرودگاه جاجرم

فرودگاه جاجرم که طی 20 سال گذشته مورد استفاده قرار می گرفت، 17 سال است که تعطیل و به حالت بلاتکلیف رها شده است، در حالی که این فرودگاه در جایگاه فرودگاه دوم استان یا فرودگاه اضطراری قطعا می تواند بهره وری مفیدی را شامل حال خراسان شمالی کند.


زمین گیری ۱۷ ساله پروازهای فرودگاه جاجرم

جهان با سرعت خارق العاده ای در حال تغییر کردن است و تکنولوژی به عنوان عامل اصلی این تحولات، مهم ترین تاثیر را در پدید آمدن عصر ارتباطات داشته است. اقتصاددانان توسعه و تنوع حمل و نقل را رمز کامیابی انسان در عصر حاضر دانسته و آن را یکی از پایه های اساسی توسعه متوازن و پایدار کشورها می دانند چرا که شبکه های حمل و نقل با مولفه های مهمی چون اقتصاد، امنیت و عدالت ارتباط تنگاتنگ پیدا کرده‌اند.

وجود حمل‌ونقل هوایی در روابط کشورهای مختلف جهان، باعث تبادل فرهنگ، نمایش قدرت‌های اقتصادی، نظامی و تسریع امور حیاتی یک کشور می شود که در این ‌بین فرودگاه‌ها بخش حیاتی و مهمی از سیستم حمل‌ونقل هوایی را تشکیل می‌دهند و درواقع زیربنایی‌ترین بخش در صنعت حمل‌ونقل هوایی محسوب می‌شوند.

با توجه به اینکه استان خراسان شمالی فرودگاه اضطراری ندارد و در طول سال به لحاظ شرایط آب و هوایی اغلب پروازها کنسل می شود نیاز است فرودگاه دومی در استان وجود داشته باشد. این در حالی است که فرودگاه جاجرم علی رغم اینکه در فاز بهره برداری قرار دارد، اما سال هاست بدون پرواز غیرفعال و بلاتکلیف رها شده است و نیاز به ورود جدی مسئولان در این حوزه را می طلبد.

فرودگاه جاجرم در سال ۱۳۷۶ شروع به فعالیت کرد و حدود 20 سال گذشته برای جابجایی متخصصان کارخانه آلومینای جاجرم که بسیاری از آنها نیروهای خارج از کشور بودند راه اندازی شد و به مرور زمان با کم شدن تعداد این افراد و نداشتن صرفه اقتصادی 17 سال است که غیرفعال شده است.

 

رها شدن فرودگاه جاجرم طی سال های گذشته 

یکی از شهروندان جاجرمی با گلایه از بی توجهی به این فرودگاه آماده بهره برداری گفت: فرودگاه جاجرم با باند فرود آماده و محوطه دیوارکشی شده در بهترین موقعیت در یک دشت باز برای فرود انواع هواپیماها از کوچک تا پهن‌پیکر و موقعیت مکانی عالی دسترسی به دیگر شهرستان‌های استان به حال خود رها شده است.

وی گفت: در ۲۰ سال گذشته پروازهایی در این فرودگاه صورت می‌گرفت اما در چند سال اخیر این فرودگاه به حال خود رها شده است.

 

 

محمدی ادامه داد: با توجه به اینکه در این شهرستان دو کارخانه بزرگ آلومینا و شمش فعالیت دارند، قطعا فعال شدن مجدد این فرودگاه می تواند جابجایی نیروهای متخصص و تردد برای پرسنلش را راحت تر کند.

یکی دیگر از شهروندان جاجرمی با بیان اینکه این فرودگاه زیرساخت‌هایش به صورت کامل آماده است،گفت: این شهرستان از لحاظ آب و هوایی این قابلیت را دارد که این فرودگاه با استانداردهای کشوری به عنوان فرودگاه دوم استان خراسان شمالی یا فرودگاه ضروری استان ارائه خدمات داشته باشد.

 

بررسی وضعیت فرودگاه جاجرم یکی از مطالبه های اصلی شورای شهر 

محمود محجوب، عضو شورای شهر جاجرم در خصوص فرودگاه اضافه کرد: فرودگاه جاجرم در حال حاضر دارای  دو هزار و 850  متر طول باند و ۵۵۰ هکتار  زمین حصار کشیده شده است.

وی با اشاره به اینکه مرکز استان بسیاری از مواقع به دلیل شرایط جوی و آب و هوایی پروازهایش کنسل می شود، گفت: همچنین شهرستان جاجرم با داشتن بیشترین ساعت آفتابی و کمترین مه گرفتگی به راحتی می تواند به عنوان فرودگاه دوم استان فعالیتش را از سر بگیرد.

این عضو شورای اسلامی شهرستان جاجرم خاطر نشان کرد: این موضوع بارها در جلسه شورا مطرح شده است که نمایندگان شورای شهر بتوانند این پروژه رها شده را احیا کنند.

 

 

جاجرم بهترین گزینه برای فرودگاه اضطراری استان است

محمد وحیدی، نماینده حوزه انتخابیه بجنورد، جاجرم، آشخانه گرمه و مانه و سملقان در گفتگو با خبرگار جاجرم در این رابطه با اشاره به اینکه موضوع فرودگاه جاجرم با مجموعه سازمان هواپیمایی کشوری در میان گذاشته شده است، گفت: تاکنون به یک نقطه نظری مبنی بر رفع ایرادات اساسی و فنی فرودگاه بجنورد نرسیده اند.وی ادامه داد: بعد از رفع ایرادات فرودگاه بجنورد، قطعا راه اندازی مجدد فرودگاه جاجرم گزینه مناسبی برای استفاده مردم در استان خواهد بود.

وحیدی با بیان اینکه در بین پنج حوزه انتخابیه، جاجرم بهترین گزینه برای فرودگاه اضطراری است، ادامه داد: در مواقع اضطرار که پرواز بجنورد کنسل می شود و یا در زمان بحران و پدافند غیرعامل قطعا می تواند بهترین بهره وری را برای استان داشته باشد.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت عصر اترک


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو