پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پیاده سازی طرح گذرنامه ایمنی؛ مثبت یا منفی؟

تاریخ خبر: // کد خبر: 353855 // // //


پیاده سازی طرح گذرنامه ایمنی؛ مثبت یا منفی؟

در کشور انگلستان واکسیناسیون بیماری کووید- ۱۹ در حال انجام است و به‌زودی در دیگر کشورها نیز اجرا می‌شود؛ خبر خوبی است، اما شروع برنامه‌ای طولانی است که می‌تواند تا اواسط سال ۲۰۲۱ و حتی بعدازآن نیز ادامه داشته باشد. در این میان، با انجام واکسیناسیون بیشتر، تعداد افراد محافظت‌شده در برابر بیماری کووید- ۱۹ نیز افزایش می‌یابند.


پیاده سازی طرح گذرنامه ایمنی؛ مثبت یا منفی؟

به نقل از مدیکال‌اکسپرس، در هشتم دسامبر با تزریق اولین واکسن کرونا فعالیت‌های اقتصادی به‌طور ناگهانی از سر گرفته نمی‌شود، اما می‌تواند به‌تدریج بازگشایی و به افراد واکسینه امکان بازگشت به زندگی عادی داده شود.

در سال جاری موضوع گذرنامه‌های ایمنی (مدرکی که گواهی دریافت واکسن یا بهبودی از بیماری برای ورود به یک کشور یا سازمان است) موردبحث قرارگرفته است و برخی از دولت‌ها آن را پذیرفته‌اند. سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS) برای افرادی که واکسن کرونا دریافت کنند، کارتی ارائه می‌دهد که نام واکسن، سری ساخت و تاریخ تزریق در آن ذکرشده است. فضای لازم برای درج اطلاعات درباره دوز اول و دوم واکسن وجود دارد و روی کارت تأکید ‌شده است که این کارت را همیشه همراه داشته باشید.

این کارت به NHS امکان پیگیری تاریخ واکسیناسیون را می‌دهد و نباید گذرنامه ایمنی در نظر گرفته شود. مت هانکاک، وزیر بهداشت کشور انگلیس گفت: دولت برنامه‌ای برای ارائه این کارت به‌عنوان گذرنامه ندارد. اما این موضوع مانعی برای شروع کسب‌وکارها نخواهد بود.

برای اولین بار در اوایل همه‌گیری، هنگامی‌که افراد نجات‌یافته از بیماری کووید- ۱۹ حامل آنتی‌بادی یا سلول‌های تی (T) و یا هردو (مختص ویروس) بودند، موضوع  گذرنامه‌های ایمنی موردبحث قرار گرفت. برخی بر این باورند، با توجه به اینکه، علائم فوق، ایمنی محافظت‌کننده برای دیگر ویروس‌ها بوده‌اند، ممکن است در برابر سارس- کو- ۲ (ویروسی که باعث ایجاد بیماری کووید- ۱۹ می‌شود) نیز محافظت ایجاد کنند، اما در این مرحله نمی‌توان به راحتی پیش‌بینی کرد برای افرادی که برای بار دوم در معرض ویروس قرار می‌گیرند، چه اتفاقی می‌افتد، بنابراین گذرنامه‌های ایمنی ایده خوبی نیستند.

در حال حاضر می‌دانیم که واکسن‌ها می‌توانند با تحریک تولید آنتی‌بادی در بخشی از ویروس کرونا، معروف به پروتئین سنبله ایمنی محافظتی ایجاد کنند. بااین‌حال اطلاعات افراد محافظت‌شده پس از واکسیناسیون هنوز منتشرنشده و این موضوعی مهم است زیرا اگر عوامل اصلی برای محافظت را درک نکنیم، نمی‌توانیم ایمنی را به‌طور موثر نظارت کنیم.

به‌عنوان‌مثال، آیا داشتن آنتی‌بادی‌هایی که ویروس‌های کرونا را هدف قرار می‌دهند برای محافظت در برابر عفونت مجدد کافی هستند؟ همچنین، آیا آستانه ایمنی محافظتی در گروه‌های سالمند، جوان و افراد خاص (سرکوب سیستم ایمنی  ) یکسان است؟

باید بدانیم که چگونه می‌توان پس از واکسیناسیون بفهمیم چه کسی و چه مدت، ایمنی احتمالی دارد و از این طریق ایمنی را کنترل کنیم. بدون این، گذرنامه‌های ایمنی یا معادل آن فقط می‌تواند به ما بگوید که فرد، واکسینه یا آلوده‌ شده است و به معنای محافظت در هر زمانی نیست.

آیا افراد واکسینه شده مسری هستند؟

آیا می‌توانیم با فرض بر این‌که ویژگی‌های موارد ایمنی محافظت کننده را داشته باشیم، خود را ایمن بدانیم و این مورد برای دیگران چه معنایی دارد؟ گذرنامه ایمنی موثر می‌تواند برای فعالیت‌هایی مانند پرواز، رفتن به تئاتر یا رستوران‌ها و باشگاه‌ها کارایی داشته باشد.

یکی از اهداف اصلی واکسن‌ها برای افراد واکسینه شده، کاهش احتمال ابتلا به نوع شدید بیماری و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری است و این مورد امکان‌پذیر است، زیرا هنگامی‌که به ویروس آلوده می‌شویم سیستم ایمنی با دریافت واکسن واکنش سریع در سیستم ایمنی ایجاد می‌کند. پاسخ زودهنگام منجر به کاهش زمان آلوده‌شدن می‌شود و این به ‌نوبه خود  باعث کاهش زمان دفع ویروس از بدن خواهد شد.

بااین‌حال، افراد واکسینه شده ممکن است هنوز ناقل عفونت باشند و باید شواهد را پس از استفاده از واکسن‌ها جمع‌آوری کنیم تا بررسی کنیم که آیا واکسن‌ها می‌توانند ایمنی موثر ایجاد کنند و انتقال را از بین ببرند یا خیر.

تا زمانی که واکسن‌ برای همه در دسترس باشد یا اینکه بفهمیم چه کسی می‌تواند محافظت شود، باید استفاده از ماسک را برای حفاظت از اطرافیان ادامه دهیم و فاصله فیزیکی از دیگران را پس از واکسیناسیون حفظ کنیم. محافظت از دیگران به دنبال واکسیناسیون موفقیت‌آمیز، این مسئولیت اجتماعی را از ما سلب نمی‌کند.

زمانی که واکسیناسیون برای بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد جمعیت انجام شود، موارد پنهان انتشار ویروس نیز نخواهد بود و در گذشته به این صورت آبله را ریشه‌کن کردیم و به ریشه‌کن کردن فلج اطفال نزدیک شدیم، پس می‌توانیم سارس- کو- ۲(به‌عنوان تهدیدی برای بشریت) از بین ببریم.

کاهش بار ویروسی و مدت زمان عفونت در افراد واکسینه شده، حتی در صورت عدم ایمنی موثر به کاهش انتقال کمک می‌کند. برای دستیابی به این هدف، باید به ناقلین ویروسی توجه کنیم که سرعت انتقال را افزایش می‌دهند و ممکن است این افراد همان افراد گروه‌های آسیب‌پذیر نباشند که ابتدا واکسینه می‌شوند و ممکن است جوانانی باشند که خطر مرگ ناشی از این بیماری را کاهش می‌دهند اما می‌توانند آن را منتقل کنند.

وقتی همبستگی محافظتی (نشانگرهای بیولوژیکی که با محافظت در برابر بیماری ارتباط دارند)   را درک کنیم، نظارتی از نوع گذرنامه ایمنی به ما در جهت پیشگیری از واکسیناسیون‌های تقویت‌کننده برای محافظت از فرد واکسینه شده، کمک‌ خواهد کرد. اما باید برای اطمینان از حفاظت از یکدیگر همکاری کنیم. واکسیناسیون همراه با اقدامات جلوگیری از انتقال، به کنترل ویروس کمک می‌کند و ما می‌توانیم به زندگی عادی(البته این بار، بسیار عاقلانه‌تر) برگردیم.

انتهای پیام

منبع : ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو