پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سقوط نمونه اولیه فالکون 9 روی پد پرتاب + عکس

تاریخ خبر: // کد خبر: 354294 // ٬ // //


سقوط نمونه اولیه فالکون 9 روی پد پرتاب + عکس

اسپیس ایکس آخرین نمونه استارشیپ را برای آزمایش به پد پرتاب منتقل کرد اما پایه نگهدارنده موشک تخریب شد و موشک روی پد سقوط کرد.


سقوط نمونه اولیه فالکون 9 روی پد پرتاب + عکس

شرکت اسپیس ایکس پرتاب یک ماهواره بزرگ پخش رادیویی برای شرکت “SiriusXM” را بر فراز موشک “فالکون ۹” لغو کرد که به عنوان یک علامت تعجب پس از یک هفته شلوغ و موفق تلقی می‌شود.

“اسپیس ایکس” طی هفته گذشته نسل بعدی فضاپیمای باری خود برای ارسال محموله به ایستگاه فضایی بین‌المللی را به اضافه پرواز آزمایشی جوی نمونه اولیه موشک مورد انتظار “استارشیپ” را از بوکا چیکای تگزاس پرتاب کرد که دومی هنگام فرود منفجر شد.

موشک “فالکون ۹” که در این پرتاب لغو شده حامل یک ماهواره برای شرکت “SiriusXM” بود، قرار بود روز جمعه ۱۱ دسامبر ساعت ۱۲:۵۵ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی پرتاب شود، اما کمتر از یک دقیقه قبل از پرتاب برای سومین بار به تأخیر افتاد تا سیستم‌های زمینی دوباره بررسی شود.

شمارش معکوس برای پرتاب این ماموریت فردا یکشنبه ۱۳ام دسامبر انجام خواهد شد.

شرکت اسپیس ایکس یک دقیقه قبل از زمان مقرر پرتاب و ۵ دقیقه پیش از بسته شدن رسمی پنجره پرتاب، به منظور بررسی سیستم‌های زمینی، پرتاب ماهواره رادیویی “SiriusXM” را به تعویق انداخت.

به نظر می رسد پس از انجام نخستین تست پرواز  نمونه اولیه استارشیپ، اسپیس ایکس به سرعت نمونه اولیه بعدی این موشک را آماده کرد اما این عملیات شروع ناخوشایندی داشت.

نمونه اولیه استارشیپ۹(SN۹) روی پد پرتاب در مقر بوکاچیکا این شرکت قرار گرفت اما کمی بعد کج شد در نهایت روی پد سقوط کرد.

طبق گزارش ها پایه نگهدارنده این موشک خراب شد اما ساختار آن پابرجا بود و اجازه نداد موشک با زمین برخورد کند. با این وجود هنوز مشخص نیست نمونه اولیه هنگام سقوط آسیب دیده است یا خیر.

SN۹ دومین نمونه اولیه مجهز به دماغه و باله است و به نظر می رسد طرح بدنه آن نسبت به SN۸ نیز تغییر نکرده است.

این اتفاق در حالی رخ می دهد چند روز قبل نمونه اولیه SN۸ نخستین پرواز در ارتفاع ۴۱ هزار فوتی را انجام داد اماپس از بازگشت به زمین منفجر شد. با وجود انفجار نمونه اولیه موشک، الون ماسک آن را یک موفقیت اعلام کرد زیرا به ارتفاع مورد نظر رسید و انبوهی از اطلاعات برای پرش SN۹ جمع آوری کرد.

این شرکت در توئیتی نوشت: منصرف شدن از پرتاب امروز برای انجام بررسی‌های اضافی سیستم‌های زمینی انجام شد. تیم ها در تلاش هستند روز یکشنبه ۱۳ دسامبر به تلاش بعدی برای پرتاب بپردازند.

این ماهواره جدید بنا به گفته “اسپیس ایکس”، خدمات داده را به هزاران مشتری در قاره آمریکای شمالی ارائه خواهد داد و به بیش از ۹۰ ماهواره دیگر که در مدار هستند، خواهد پیوست.

قرار است این ماهواره از ایستگاه نیروی فضایی “کیپ کاناورال” پرتاب شود و در مدار “زمین آهنگ” در ارتفاع نزدیک به ۳۶ هزار کیلومتری زمین بر فراز خط استوای زمین قرار بگیرد.

منابع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری مهر / ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو