پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تعلیم عقاب‌های شکاری برای مقابله با پهبادهای مزاحم + فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 354365 // // //


تعلیم عقاب‌های شکاری برای مقابله با پهبادهای مزاحم + فیلم

مربی پرنده شکاری عقاب: تربیت پرنده ها برای شکار پهباد، یک اتفاق بسیار تازه و جدید در کشور بشمار می رود و چالش های بسیاری برای تربیت پرنده پیش روی ما بود.


تعلیم عقاب‌های شکاری برای مقابله با پهبادهای مزاحم + فیلم

  امروزه با گسترش تکنولوژی، بسیاری از مردم با هزینه های چندین میلیونی میتوانند اقدام به خرید کوادکوپترهای تجاری کنند، اما در مقابل نگرانی های بسیار زیادی برای مقابله با پهبادهای مزاحم در محیط هایی نظیر فرودگاه، مراکز امنیتی و تجاری در پی داشته است.

در چند سال اخیر خبرهایی مبنی تعلیم و تربیت پرنده های شکاری برای مقابله با این پهبادها توسط فرانسه و هلند منتشر شده است، اما شاید ندانید که ایران نیز حدود یکسال و نیم پیش به این حوزه ورود پیدا کرده و به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است.

در همین رابطه کاوه جوادزاده، فردی که برای اولین بار در کشور اقدام به تربیت پرنده عقاب برای شکار پهباد کرده،می‌گوید: تصمیم بنده برای تربیت پرنده شکاری برای شکار پهباد، به یکسال و نیم قبل برمی گردد؛ یکی از ارگان ها با توجه به تجربه بنده در این زمینه، پیشنهاد کرد تا به این حوزه ورود پیدا کنم.

او در ادامه ضمن تاکید بر این مسئله تربیت پرنده ها برای شکار پهباد، یک اتفاق بسیار تازه و جدید در کشور بشمار می رود، توضیح داد: چالش های بسیاری برای تربیت پرنده پیش روی ما بود. پرنده شکاری با توجه به ذاتی که دارد، زمانی به یک شی یا وسیله پرنده حمل می کند که آن را به عنوان غذا ببیند، در غیر این صورت به هیچ عنوان به آن حمله نخواهد کرد. از همین رو باید پرنده شکاری را برای حمله به پهباد تحریک کرد.

جوادزاده می گوید: این کار بسیار مشکل و سخت بود. متاسفانه در این رابطه نیز مقالات و منابع بسیار محدودی روی اینترنت وجود داشت و تنها با جستجو در فضای اینترنت شما چند فیلم کوتاه خواهید دید و اطلاعاتی در دست نیست.

وی در خصوص اینکه تاکنون چند کشور در این حوزه ورود پیدا کرده اند، بیان داشت: به طور کلی تنها دو کشور هلند و فرانسه بر روی این موضوع کار کرده اند، اما با این حال نیز شما هیچ اطلاعاتی از نحوی تربیت و اینکه این پروژه به چه میزان در این کشورها پیشرفت داشته وجود ندارد و این موضوع به صورت محرمانه باقی مانده است و همین مسئله باعث شد ما در شروع کار هیچ نوع اطلاعاتی نداشته باشیم و این کار ما را برای آغاز راه، بسیار سخت کرده بود.

بر اساس گفته وی استارت این پروژه از اردیبهشت ماه سال گذشته خورده شده است اما اکنون ما حتی از کشور فرانسه و هلند بسیار جلوتر هستیم.

وی گفت: ما اکنون به صورت خیلی حرفه ای و پیشرفته تر نسبت به دو کشور فرانسه و هلند، پرنده را در ارتفاع خیلی بالا پرواز می دهیم و پرنده شکاری می تواند کوادکوپتر را در ارتفاع 70 متر از بالا شیرجه زده و شکار کند.

مربی این پرنده شکاری تصریح کرد: ما این پروژه را به جایی رساندیم که امروز میتوانیم بگویم که این پرنده تقریبا توانایی شکار هر نوع کوادکوپتری را تا شعاع 500 متری اطرافش را دارد. ما تا این مرحله جلو رفتیم و می‌خواستیم آن را پیشرفته تر کنیم که متاسفانه به مشکلات کرونا مواجه شدیم و پروژه تا حدودی متوقف شد.

جوادزاده با اظهار به اینکه در مراحل بعدی قصد داریم به صورت پیشرفته تر و با کوادکوپترها و پرنده های متفاوت تر این پروژه را پیگیری کنیم، افزود: یک طرحی هم که بنده دارم این است که ما بتوانیم دو پرنده را در آسمان به پرواز در بیاوریم تا توانایی شکار بالاتر برود.

وی گفت: ما در این پروژه از عقاب طلایی استفاده کردیم؛ این پرنده؛ بومی ایران است و به نوعی برند کشور را روی خود دارد. درست است که سومین کشوری هستیم که روی این پروژه کار کردیم اما از نظر پیشرفت از دو کشور دیگر بسیار جلوتر هستیم و پیشرفته تر کار کرده ایم.

او در خصوص و هزینه های این پروژه میگوید: در ظرف مدت 7 ماه که به نتیجه رسیدیم حدود 27 کوادکوپتر از نوع نرمال و 6 کوادکوپتر فانتوم از بین رفت.

جوادزاده میگوید: در این پروژه موضوع رعایت حقوق حیوانات مورد توجه ما بود. همانطور که میدانید پره‌های کوادکوپتر بسیار قوی و تیز هستند و زمانی که پرنده به آن حمله می کند، احتمال آسیب پای پرنده وجود دارد اما ما این پرنده را به نحوی آموزش دادیم که از پایین به پهباد حمله می‌کند و تا کنون این پرنده در هیچ شکاری،  آسیب ندیده است.

بر اساس گفته وی، این پروژه میتواند برای حفاظت از مکان هایی که بعضی پهپادها بدون مجوز وارد حریم منطقه شده و فیلم‌برداری می کنند از عقاب به عنوان یک وسیله دفاعی و ضد پهباد استفاده و پهباد مزاحم شکار یا سرنگون کرد.

او اظهار داشت: برخی ارگان ها که وظیفه تامین حفاظت منظقه هوایی امن برای مکان های خاص و یا نظامی و پادگان ها را دارند و در مکان هایی که دستگاه های راداری و پارازیت دهنده دارای اختلال می شوند و نمی توانند پهبادهای مزاحم را رصد کنند می توان از عقاب های تعلیم دیده به عنوان دستگاه ضد پهباد استفاده شود.

منبع :  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از تین نیوز


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو