پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | موفقیت نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای مسافربری روسیه

تاریخ خبر: // کد خبر: 354919 // // //


موفقیت نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای مسافربری روسیه

شرکت هواپیمایی «ام. اس ایرکوتسک» از موفقیت نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای مسافربری تمام روسی خبر داد.


موفقیت نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای مسافربری روسیه

شرکت هواپیمایی «ام. اس ایرکوتسک» از موفقیت نخستین پرواز آزمایشی هواپیمای مسافربری تمام روسی خبر داد.
هواپیمای «ام. اس 130» که در شرکت هواپیماسازی شهر ایرکوتسک تولید شده است گنجایش 165 مسافر را دارد و تا 250 صندلی قابل افزایش است.این نخستین هواپیمای مسافری تمام روسی به شمار می‌رود که بدنه هواپیما، موتور‌ها، سیستم‌های الکترونیکی، ناوبری و تجهیزات ایمنی و کنترلی آن در شرکت هواپیمایی ایرکوتسک روسیه طراحی و تولید شده است.

برای نخستین بار از زمان فروپاشی شوروی، روسیه یک هواپیمای مسافربری با موتور تولید شده در داخل این کشور را تولید و به پرواز درآورده است. این هواپیمای با برد متوسط MC21 نام داشته و اخیرا از فرودگاهی در سیبری با موتور توربو فن روسی پرواز کرده است. البته این هواپیما نخستین بار در سال 2013 پرواز کرده بود اما در آن زمان پیشران آن آمریکایی بود.

این هواپیمای مسافربری که حالا موتور آن هم در داخل روسیه تولید شده، در واقع مسیر مسکو برای به چالش کشیدن شرکت‌های بزرگ هواپیماسازی نظیر بوئینگ و ایرباس در بازار جهانی است. هواپیمای MC21 توسط شرکت ویرکوت ساخته شده هم شرکت سازنده بدنه و هم شرکت سازنده موتور زیر مجموعه شرکت روس‌تک، شرکت دولتی دفاعی و هوافضای این کشور، است.

شرکت سازنده اعلام کرده که پرواز انجام شده بخشی از مراحل تست این هواپیماست.

اتحاد جماهیر شوروی زمانی خود یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان هواپیمای مسافربری در  جهان بود و از هواپیماهای تولید شده توسط این اتحاد در کشورهای عضو شوروی و متحدان آن استفاده می‌شد. اما پس از فروپاشی شوروی بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی، ناوگان هواپیماهای توپولف و ایلیوشین خود را کنار گذاشته و با هواپیماهای ایرباس و بوئینگ جایگزین کردند.

از سال 2014 و پس از اعمال تحریم از سوی آمریکا و اروپا علیه روسیه، مسکو به تکاپو افتاده تا وابستگی خود را به کشورهای غربی از جمله در حوزه هوانوردی کاهش دهد.

مسکو قصد داشت هواپیماهای MC21 را در سال 2019 به بازار عرضه کند، اما تاریخ عرضه به تعویق افتاد؛  چراکه شرکت روس‌تک گفت تحریم‌های آمریکا باعث شده تا شرکت سازنده مجبور شود برخی قطعات خارجی را با تولید داخل جایگزین کند. حالا انتظار می‌رود نخستین  فروند از این هواپیمای روسی تا پایان سال آینده میلادی به بازار عرضه شود.

این هواپیما ظرفیت حمل 130 تا 211 مسافر داشته و تاکنون سفارش ساخت 175 فروند از آنها از سوی شرکت‌های هواپیمایی ثبت شده است.

منبع :  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آریا / خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو