پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | انجام دومین پرتاب موفق موشک جدید روسیه

تاریخ خبر: // کد خبر: 354925 // // //


انجام دومین پرتاب موفق موشک جدید روسیه

روسیه دومین پرتاب موشک جدید خود موسوم به “آنگارا”(Angara) را با موفقیت به پایان رساند. “ولادیمیر پوتین” می گوید موشک‌های “آنگارا” به کاهش اتکای روسیه به دیگران کمک می‌کند.


انجام دومین پرتاب موفق موشک جدید روسیه

براساس اعلام سازمان فضایی روسیه(روسکاسموس)، روسیه دومین پرتاب موشک جدید کلاس سنگین خود موسوم به “آنگارا” را که اولین موشک سنگین از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی تاکنون است، با موفقیت پشت سر گذاشته است.

“روسکاسموس” از پرتاب موفقیت آمیز موشک نسل جدید خود به نام “آنگارا-ای۵”(Angara-A۵) در روز دوشنبه خبر داد که در ساعت ۷:۵۵ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی یک محموله ساختگی را از پلستسک در شمال روسیه به فضا برد.

این سازمان در بیانیه خود گفت: ۱۲ دقیقه و ۲۸ ثانیه پس از پرتاب، موشک به مدار رسید و محموله از مرحله سوم موشک جدا شد.

“دیمیتری روگوزین” رئیس “روسکاسموس” از این خبر در حساب توئیتر خود استقبال کرد و تصویری از این موشک را منتشر کرد و نوشت: او پرواز می‌کند، لعنتی!

موشک کلاس سنگین “آنگارا” قبل از این تنها یک بار در دسامبر ۲۰۱۴ پرتاب شده بود. ضمن اینکه نوع سبک‌تری از این نوع موشک در ژوئیه همان سال پرتاب شده است.

موشک‌های “آنگارا” که به نام یک رودخانه در سیبری که از دریاچه بایکال سرچشمه می‌گیرد، نامگذاری شده است، اولین عضو از خانواده پرتابگرهای جدید است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی ساخته شده است.

این کلاس جدید از موشک‌ها برای جایگزینی با موشک‌های کهنه “پروتون” طراحی شده است که قدمت آنها به دهه ۱۹۶۰ باز می‌گردد و در سال‌های اخیر چندین شکست شرم آور داشته است.

“ولادیمیر پوتین” رئیس جمهور روسیه امیدوار است که این پرتابگرهای جدید صنعت فضایی روسیه را احیا کنند و اتکای این کشور به سایر کشورهای مشتق شده از شوروی سابق را کاهش دهند.

موشک‌های کلاس سنگین “آنگارا” نسبت به مدل‌های قبلی با محیط زیست سازگارتر هستند، چرا که به جای “هپتیل” بسیار سمی، از اکسیژن و نفت سفید به عنوان سوخت استفاده می‌کند.

برنامه فضایی روسیه به فرستادن اولین انسان به فضا در سال ۱۹۶۱ علاوه بر پرتاب اولین ماهواره به مدار چهار سال زودتر از آن(سال ۱۹۵۷) در جهان مشهور است.

با این حال، از زمان فروپاشی کامل اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱، این کشور چندین شکست فضایی را متحمل شده است و در سال‌های اخیر فضاپیماها و ماهواره‌های گران قیمتی را از دست داده است. اکنون روسیه با موشک‌های نسل جدید خود به فکر برگشت به مسابقه فضایی با ایالات متحده است.

 

منبع :  با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو