پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | سرنگونی پهپاد ارتش عراق توسط سفارت آمریکا +بیانیه ایاد علاوی

تاریخ خبر: // کد خبر: 355470 // // // //


سرنگونی پهپاد ارتش عراق توسط سفارت آمریکا +بیانیه ایاد علاوی

سامانه پدافندی سفارت آمریکا در بغداد یک فروند پهپاد ارتش عراق را سرنگون کرد.


سرنگونی پهپاد ارتش عراق توسط سفارت آمریکا +بیانیه ایاد علاوی

خبرگزاری «العهد نیوز» عراق چهارشنبه شب به نقل از یک منبع امنیتی عراقی اعلام کرد: یک فروند پهپاد متعلق به ستاد عملیات بغداد ساعت ۲ و نیم روز دوشنبه در نزدیک ساختمان شورای عالی قضایی عراق در محله «الحارثیه» در نزدیک منطقه «سبز» در مرکز بغداد سرنگون شد.

سفارت آمریکا و شماری از ساختمان های دولتی و مهم عراق در منطقه تحت تدابیر شدید امنیتی «سبز» قرار دارد.این منبع گفت: علت سقوط پهپاد، هدف قرار گرفتن آن از سوی سامانه لیزری سفارت آمریکا بود.

وی افزود، سفارت آمریکا در توجیه سرنگون کردن پهپاد گفت، فکر کرده که این پهپاد متعلق به گروه های عراقی است.

بسیاری از مسئولان و شخصیت های سیاسی عراق تاکید می کنند که آمریکا سفارت خود در بغداد را با استقرار سامانه های موشکی و پدافندی و مستقر کردن نظامیان خود تبدیل به یک پایگاه نظامی در قلب بغداد کرده که این وضعیت خطری برای امنیت بغداد و سایر مناطق این کشور به شمار می رود.

هشتم مهرماه گذشته بود که اصابت یک راکت به خانه ای در محله «الرضوانیه» در نزدیک فرودگاه بغداد باعث کشته شدن پنج زن و کودک و زخمی شدن دو نفر دیگر شد که براساس تحقیقات، روشن شد که راکت، آمریکایی و متعلق به سامانه نظامی سفارت آمریکا بوده است

نیروهای آمریکایی از جمله سامانه موشکی پاتریوت و سامانه موشکی «سی. آر. ای. ام» (CRAM) را در سفارت این کشور مستقر کرده اند.

بیانیه نخست‌وزیر پیشین عراق :

«ایاد علاوی» رئیس ائتلاف «الوطنیه» در پارلمان عراق که زمانی نخست‌وزیر بود، در واکنش به اظهارات ضد و نقیض درخصوص نقض حریم هوایی عراق از سوی هواپیماهای نظامی و پهپادها بیانیه‌ای صادر کرد.

دفتر اطلاع‌رسانی  رئیس ائتلاف «الوطنیه» طی بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «بغداد الیوم» منتشر شد، اعلام کرد: اخیرا اظهارات متناقضی درباره مسئولیت حرکت هواپیماها و ورود و خروج آنها از آسمان عراق مطرح شده است اما واقعیت این است که ورود هواپیماهای نظامی و غیرنظامی در آسمان عراق با موافقت دولت صورت می‌گیرد. در دوره نخست‌وزیری ایاد علاوی، وی از پرواز هواپیماهای چندملیتی در آسمان عراق که قصد انجام عملیات علیه یکی از چهره‌های دینی آن زمان را داشتند، جلوگیری به عمل آورد و به ضرورت پایبندی به قوانین درگیری که بعدها به آن عمل نشد، استناد کرد.

در ادامه این بیانیه آمده است: اما حرکت پهپادها  در آسمان عراق که طی سالهای اخیر بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، با موافقت‌های رسمی صورت نمی‌گیرد زیرا با کنترل از راه دور هدایت می‌شوند. لذا باید برای جلوگیری از نقض احتمالی قانون، ورود پهپادها نیز باید به صورت شفاف و روشن در توافقات مربوط به قواعد درگیری گنجانده شود.

این در حالی است که چند روز پیش «حیدر العبادی» نخست‌وزیر پیشین عراق و رئیس ائتلاف «النصر» مدعی شده بود که هواپیمایی که شهیدان سپهبد «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه جمهوری اسلامی ایران و «ابومهدی المهندس» نائب رئیس سازمان الحشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد  هدف قرار داده، با موافقت طرف‌های عراق  وارد آسمان عراق شده است.

اما دفتر رسانه‌ای «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر سابق عراق طی بیانیه‌ای مفصل این ادعا را که طرف‌های رسمی عراق به هواپیماهای آمریکایی (پهپادها) برای این اقدام تروریستی اجازه صادر کردند را رد و اعلام کرد که ائتلاف بین‌المللی در نامه‌ای رسمی خواستار پرواز این هواپیماها شده بود اما «حکومت عراق اجازه لازم را صادر نکرد».

العبادی یک‌شنبه پیش در گفت‌وگو با شبکه سعودی «الحدث» بار دیگر این ادعای خود را تکرار کرد و خواستار تحقیق درباره طرفی که به این پهپاد‌ آمریکایی اجازه ورود به آسمان عراق و ترور سردار سلیمانی و ابومهندس را داده شد و گفت: من به کسی خیانت نمی‌کنم. اما اگر عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر سابق کسی است که بدون اطلاع از ماهیت عملیات این پهپاد آمریکایی با ورود آن به آسمان عراق موافقت کرده، این امر یک فاجعه است.

ائتلاف الفتح به ریاست «هادی العامری» نیز در واکنش به این اظهارات العبادی از طرف‌های قضایی و امنیتی ویژه خواست تا از العبادی که زمانی نخست‌وزیر عراق بوده درباره این اظهاراتش بازپرسی کنند.

«معین الکاظمی» از رهبران ائتلاف الفتح توضیح داد: دولت عراق با ورود هواپیمای آمریکایی که اقدام به ترور سلیمانی و المهندس کرده، موافقت کرده بود نه با عملیات ترور. طرف آمریکایی حاکمیت عراق و حقوق بین‌الملل را نقض کرده است.

وی افزود: «ما از طرف عراقی که با ورود این هواپیمای آمریکایی به [آسمان کشورمان] موافقت کرده است، شاهد هیچ اعتراض آشکار به نقض حاکمیت عراق نبودیم. این طرف، وزارت دفاع و فرماندهی عملیات مشترک عراق است. عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر سابق کسی است که به این دو طرف اختیار موافقت با ورود هواپیماهای خارجی به شهرهای عراقی را اعطاء کرده است.»

این رهبر ائتلاف الفتح عراق افزود: بعید نیست که طرف‌های عراقی مزدور طرف‌ آمریکایی در عملیات ترور سلیمانی و المهندس نقش داشته باشند.

وی تاکید کرد که طرف‌های قضایی، امنیتی و ذی‌ربط باید حیدرالعبادی را احضار کنند و او را به دلیل اظهاراتش درباره موافقت طرف عراقی با این حمله تروریستی و نیز کلیه اطلاعاتی که درباره این ترور در اختیار دارد، بازجویی کنند. به ویژه که خانواده شهدای این حادثه، رسما علیه طرف‌ آمریکایی به دستگاه قضایی عراق شکایت کرده‌اند و به همین دلیل دستگاه قضایی باید در این‌باره اقدامی کند زیرا شکایت رسمی وجود دارد.

نظامیان تروریست آمریکایی سیزدهم دی ماه سال گذشته در اقدامی تروریستی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و نایب رئیس سازمان الحشدالشعبی را به همراه چند نفر از رزمندگان مقاومت هنگام خروج از فرودگاه بغداد به شهادت رساندند. این اقدام آمریکا باعث شد پارلمان عراق دو روز بعد به طرح اخراج نیروهای بیگانه از جمله آمریکا از عراق رأی دهد.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا / خبرگزاری فارس


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو