پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | تصویب طرح جامع منطقه ویژه لامرد در آینده نزدیک

تاریخ خبر: // کد خبر: 356765 // // //


تصویب طرح جامع منطقه ویژه لامرد در آینده نزدیک

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد از تصویب طرح جامع برای این منطقه ویژه در آینده نزدیک خبر داد و الحاق فرودگاه به آن منطقه را از مزایای این مصوبه دانست و خاطرنشان کرد که رشد اقتصادی شهرستان و جنوب استان فارس، از اثرات این طرح خواهد بود.


تصویب طرح جامع منطقه ویژه لامرد در آینده نزدیک

فریدون فدایی دولت یکشنبه 30 آذر در جمع خبرنگاران، گفت: طرح جامع منطقه ویژه لامرد شامل کاربری ها و معرفی اراضی و سایت های صنعتی، مساحت و ظرفیت‌های صنایع، بررسی زیرساخت‌های آب، برق گاز و سایر محدودیت‌های طراحی و مطالعات در حوزه طرح های سرمایه گذاری با عملکرد صنعتی و تجاری بوده و مهمترین سند توسعه آتی این منطقه ویژه است.

وی افزود: منطقه ویژه اقتصادی لامرد پیش از این طرح جامع نداشت و این طرح به تازگی در جلسه شورای پژوهشی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.

فدایی دولت، الحاق فرودگاه لامرد به منطقه ویژه را از مزایای این طرح جامع دانست و گفت: الحاق محدوده فرودگاهی به سایت منطقه ویژه اقتصادی، گامی ارزشمند در افزایش سبد خدمات ارائه شده به سرمایه گذاران محسوب می‌شود که علاوه بر هدف توسعه سرمایه گذاری و اعمال معافیت‌های مالیاتی و گمرکی در بخش فرودگاهی، امکان استفاده از ظرفیت این منطقه ویژه برای توسعه زیرساخت‌هایی نظیر افزایش طول باند فرودگاه و توسعه پروازها را فراهم می‌کند.

او تاکید کرد که تکمیل و ارتقا زیرساخت‌ها و شناسایی و معرفی هرچه بیشتر فرصت‌های سرمایه گذاری به فعالان اقتصادی به عنوان راهبردهای بنیادی برای اعتلای جایگاه منطقه ویژه اقتصادی لامرد اتخاذ شد که اکنون عمده این تلاشها به ثمر نشسته است.

بازدید ۷۴ گروه سرمایه گذاری طی ۲۰ ماه گذشته

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: ۷۴ گروه سرمایه گذاری طی این ۲۰ ماه گذشته از این منطقه بازدید کرده و در جریان ظرفیت‌ها و بسته های سرمایه گذاری قرار گرفته‌اند و حدود ۴۰ گروه راغب به سرمایه گذاری بوده‌اند که پس از ارائه درخواست‌ها، روندهای واگذاری زمین به آنها آغاز شد و تعدادی نیز فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و برخی هم در مرحله انعقاد قرارداد هستند.

فدایی دولت ادامه داد: با پیگیری های انجام شده، کارخانه‌های تولید ورق آلومینیوم، تولید انواع سنگ، مونتاژ لوازم خانگی و ماشین آلات راهسازی فعالیت خود را در این منطقه آغاز کرده‌اند که با بهره‌برداری از این طرح‌ها، حدود ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار خواهند شد.

فدایی دولت از آغاز عملیات اجرایی چند طرح سرمایه گذاری در ماه‌های آینده خبر داد و گفت:  کارخانه تولید کاغذ از سنگ آهک، پایانه حمل و نقل، کارخانه سیمان، کارخانه سنگبری با هدف صادرات سنگ های تزئینی، کارخانه اکسید منیزیم و جایگاه سوخت در زمره طرح های سرمایه گذاری است که عملیات ساخت آنها به زودی در ماه های آتی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز می شود.

وی با اشاره به ایجاد اشتغال برای 1000 نفر در این منطقه ویژه، افق پیش‌بینی شده در حوزه اشتغال را حدود 30 هزار نفر اعلام و اضافه کرد: بر این باوریم در شرایط تحریم های ظالمانه آمریکا، توانستیم اعتماد سرمایه گذاران را جلب کنیم.

فدایی دولت همچنین گفت: جاده دسترسی پیرامونی سایت لامرد در محدوده صنعتی به طول ۴۴ کیلومتر و مسیر پیرامونی در محدوده توسعه به طول ۲۲ کیلومتر و جاده‌های شریانی و فرعی درون سایت به طول ۳۰ کیلومتر احداث شده است.

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد گفت: با یک تلاش مضاعف افزایش ظرفیت گاز ورودی به منطقه ویژه اقتصادی لامرد از ۱۰ به ۲۹ میلیون متر مکعب در ساعت با اجرای اتصال به شبکه گاز سراسری به پایان رسید. سیل بند ضلع غربی سایت به منظور حفاظت از صنایع، تاسیسات و امکانات زیربنایی و به طول ۸ و نیم کیلومتر با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال تکمیل و بهره‌برداری شد. یک خط برق ۴۰۰ کیلوولت با هدف تامین برق صنایع در دوران بهره برداری اجرا شد و خط دیگر این برق فشار قوی نیز در مراحل پایانی قرار دارد و بخشی از دیگ های دیگر آلومینیوم نیز به زودی وارد مدار می شوند و هم اکنون این کارخانه با ظرفیت حدود ۱۰۰ هزار تن در حال فعالیت است.

او با اشاره به اینکه احداث پست ۱۳۲ کیلوولت و نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی از دیگر طرح های زیربنایی محسوب می‌شود که قرار است ایمیدرو آن را اجرایی کند، گفت: نصب و اجرای 2 دستگاه آب شیرین کن برای تامین آب موردنیاز صنایع به ظرفیت ۶۰  لیتر در ثانیه از دیگر اقدامات اجرایی شده بود و اکنون حجم آبی معادل 20 لیتر برثانیه قابل استفاده است.

فدایی دولت همچنین از پیگیری پرداخت بخشی از مطالبات پیمانکاران و معارضین ملکی، تکمیل ساختمان اداری موقت و کمپ تعمیرات در سایت و افتتاح شعب بانک تجارت و ملی در سایت، پیاده سازی و دریافت گواهینامه‌های مختلف استاندارد، تجهیز ناوگان حمل و نقل، رفع موانع و راه اندازی نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی، استقرار و راه‌اندازی سایت بی.تی.اس (BTS)،اجرای دوربین های مداربسته حراستی، مرکز تلفن پیشرفته ۲۵۶ شماره‌ای و توسعه شبکه فیبر نوری، آغاز عملیات اجرایی ساختمان‌های درمانگاه و آتش نشانی، تامین زیرساخت‌های موردنیاز مجتمع صنایع آلومینیوم جنوب و … به عنوان دیگر اقدامات پیگیبری شده و در دست اقدام یاد کرد.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو