پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | اولین ماموریت ماهواره‌ای استارتاپ آمریکایی انجام شد

تاریخ خبر: // کد خبر: 357023 // // //


اولین ماموریت ماهواره‌ای استارتاپ آمریکایی انجام شد

استارتاپ “آسترا”(Astra) اولین ماموریت ماهواره‌ای خود را با جانشین موشک “Rocket ۳.۲” در اوایل سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد کرد.


اولین ماموریت ماهواره‌ای استارتاپ آمریکایی انجام شد

استارتاپ “آسترا”(Astra) اولین ماموریت ماهواره‌ای خود را با جانشین موشک “Rocket ۳.۲” در اوایل سال ۲۰۲۱ آغاز خواهد کرد.

استارتاپ آمریکایی “آسترا” پس از اولین پرواز آزمایشی مرتفع موفق خود در این هفته، با سرعت کامل به سمت انجام اولین ماموریت فضایی خود پیش می‌رود.

موشک دو مرحله‌ای این استارتاپ موسوم به “Rocket ۳.۲” در این پرواز آزمایشی در روز سه‌شنبه ۱۵ دسامبر از آلاسکا به ارتفاع هدف خود(ارتفاع ۳۸۰ کیلومتر) رسید.

مرحله فوقانی این موشک با ۱۲ متر طول در این پرواز آزمایشی به بیشینه سرعت ۲۵ هزار و ۹۲۰ کیلومتر در ساعت رسید که تنها به ۲۷ هزار و ۶۴۹ کیلومتر در ساعت از این سرعت برای حرکت در مدار زمین نیاز است.

“آسترا” می‌گوید مشکلی که در این پرواز پیش آمد این بود که سوخت مرحله فوقانی موشک به پایان رسید، بنابراین باید یک یا چند تغییر کوچک انجام شود تا جانشین این موشک بتواند به سرعت مداری برسد.

این موشک جانشین به زودی پرواز خواهد کرد و برخلاف “Rocket ۳.۲” که خالی پرواز کرد، یک ماهواره را برای یکی از مشتریان شرکت “آسترا” حمل خواهد کرد و به مدار زمین خواهد برد.

“کریس کمپ” و “آدام لاندن” بنیانگذاران “آسترا” می‌گویند: داده‌های ما نشان می‌دهد که تمام سخت افزار و نرم افزار این موشک، عملکرد فوق‌العاده خوبی داشته است و فقط یک تنظیم کوچک در نسبت مخلوط کردن سوخت و اکسید کننده باید انجام شود. مهمتر از همه، این بدان معنی است که “آسترا” می‌تواند به زودی خدمت رسانی به مشتریان خود را آغاز کند.

آنها افرودند: تا به امروز ما برای بیش از دوازده پرتاب قرارداد منعقد کرده‌ایم که شامل ارسال بیش از ۱۰۰ محموله است. ما بلافاصله برنامه خود را برای تقویت تولید موشک و عملیات‌های پرتاب اجرا می‌کنیم.

قابل توجه است که ناسا نیز یکی از این مشتریان این استارتاپ است و اخیراً ۳.۹ میلیون دلار برای پرتاب ماهواره های کوچک(تاسواره) به مدار زمین به این شرکت اعطا کرده است.

“آسترا” در حال توسعه یک مجموعه موشک انعطاف پذیر و قابل تغییر و کم هزینه است که برای هدایت تاسواره‌ها به فضا طراحی شده باشد. این استارتاپ در حال پا گذاشتن به بازاری است که در حال حاضر تحت سلطه یک شرکت کالیفرنیایی دیگر به نام “راکت لب”(Rocket Lab) است.

محموله‌های کوچک فضایی با موشک‌های بزرگتر مانند “فالکون ۹” متعلق به شرکت “اسپیس ایکس” نیز پرتاب می‌شوند، اما برای آنها در چنین مأموریت‌هایی که با چند محموله دیگر از دیگر شرکت‌ها همراه است، معمولاً تحویل دقیقی در مدار محقق نمی‌شود.

پرواز روز سه‌شنبه “آسترا” دومین پرواز آزمایشی این شرکت بود. پرواز آزمایشی اول که در سپتامبر گذشته انجام شد، توسط موشک “Rocket ۳.۱” حدود ۳۰ ثانیه پس از بلند شدن پایان یافت. این پرواز با برخی از مشکلات همراه شد و اعضای تیم ماموریت به دلایل ایمنی این پرواز را زودهنگام خاتمه دادند.

“آسترا” به یک مشکل نرم افزاری آشکار در سیستم هدایت و ناوبری “Rocket ۳.۱” پی برد و برخی تنظیمات را مجددا انجام داد تا موشک “Rocket ۳.۲” تنها سه ماه پس از پرواز ناموفق اول انجام شود. بنابراین بعید نیست که پرتاب اولین ماهواره توسط این شرکت اوایل سال آینده میلادی با موفقیت انجام شود.

 

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو