پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | پیشنهاد راه اندازی خط پرواز مستقیم نجف – شیراز برای افزایش تعاملات دو منطقه

تاریخ خبر: // کد خبر: 357103 // // //


پیشنهاد راه اندازی خط پرواز مستقیم نجف – شیراز برای افزایش تعاملات دو منطقه

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: با توجه به اینکه عراق یکی از مقاصد مهم صادراتی کشور ایران است باید ساز و کاری فراهم شود که سهم کالاها و تجارت خارجی استان فارس در اقتصاد این کشور افزایش یابد.


پیشنهاد راه اندازی خط پرواز مستقیم نجف – شیراز برای افزایش تعاملات دو منطقه

جمال رازقی در نشست میز تخصصی عراق که با حضور سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف به صورت وبینار برگزار شد، بیان کرد: توسعه روابط تجاری استان فارس با کشور عراق می تواند تاثیر بسیاری بر اقتصاد استان داشته باشند لذا باید زیر ساخت های افزایش مناسبات اقتصادی دو طرف فراهم و شرایط تسهیل شود.

در ادامه این جلسه سید مجتبی علوی نماینده معاونت گردشگری، هماهنگی و مدیریت امور زائرین استانداری فارس نیز گفت: کشور ایران و استان فارس با کشور عراق و شهر نجف از دیرباز ارتباط ویژه ای داشته اند و امروز دو شهر نجف و شیراز در ابعاد مادی و معنوی می توانند ارتباط قوی تری داشته باشند.

مجتبی علوی افزود: شهر شیراز به عنوان سومین حرم اهل بیت (ع) و یکی از شهرهای مقدس ایران اسلامی، می‌تواند مانند سایر شهرهای مذهبی و مقدس ایران مقصد خوبی برای شیعیان و دوستداران اهل بیت (ع) باشد، همانگونه که یکی از مقاصد اصلی دوستداران اهل بیت و شیعیان ایرانی شهرهای مقدس نجف و کربلا می‌باشد، که این موضوع می‌تواند مورد توجه بیشتر مسئولین و مردم دو کشور قرار گیرد.

او عنوان داشت: ظرفیت های فارس در بخش های مختلف پزشکی، مذهبی، گردشگری چهار فصل و تاریخی می تواند بسیار مورد استقبال مردم کشور عرق قرار گیرد.

علوی اضافه کرد: این درحالی است که تاکنون شهر شیراز از وجود گردشگران و توریست های کشور عراق در حوزه های مختلف گردشگری بهره مند نبوده است که یکی از دلایل این موضوع می تواند نبود شناخت مردم کشور عراق از شهر شیراز و استان فارس باشد که انتظار داریم سفارت و کنسولگری کشورمان در این کشور توانمندی های استان فارس و شهر شیراز را به مردم عراق معرفی کنند.

نماینده معاونت گردشگری استانداری فارس همچنین افزود: راه اندازی خط پرواز مستقیم نجف – شیراز و انعقاد تفاهم نامه مابین شهرداری های دو شهر شیراز و نجف از پیش نهادهای ما برای افزایش تعاملات دو منطقه است.

دبیر ستاد اربعین استان فارس با تاکید بر اینکه سالانه جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار نفر زائر و گردشگر مذهبی از استان فارس به کشور عراق سفر کنند، افزود: ظرفیت‌ها و قابلیت‌هایی که در شهرهای مذهبی دو کشور وجود دارد با نگاه ویژه نمایندگان و سفیران و رایزنان فرهنگی و مذهبی دو کشور می‌تواند برنامه ریزی های مناسبی را هم در موضوع گردشگری مذهبی و زیارتی و هم در انواع مختلف دیگر گردشگری نظیر، تاریخی فرهنگی، پزشکی و سلامت و گردشگری تجاری، گردشگری ورزشی و… برای مسافران تهیه و تدوین نماید.

علوی در ادامه گفت: انتظار ما از سفرا و رایزنان و نمایندگان ایران در عراق و شهرهای مقدس این کشور این است که به صورت برنامه‌ریزی شده، جایگاه و نقش و اهمیت شهر شیراز و استان فارس را در محافل و رسانه‌های مختلف آن کشور تبلیغ و ترویج نمایند و شرایط لازم را برای افزایش حضور گردشگران و زائران آن کشور به شهر شیراز را فراهم نمایند.

وی با اشاره به موانع و مشکلاتی که در این باره وجود دارد، توجه به حمل و نقل هوایی را یکی از راهکارهای دستیابی به این اهداف برشمرد و در این رابطه گفت: پرواز مستقیم بین شهرهای مذهبی ایران با کشور عراق در بعضی از شهرها نظیر مشهد و تهران برقرار است اما در شهر شیراز تاکنون این اتفاق صورت نپذیرفته که بایستی این نیاز مهم نیز پیگیری، عملیاتی و انجام شود و پروازهای مستقیم بین شهر شیراز و شهر نجف اشرف به صورت مستمر و روزانه و یا هفتگی انجام گیرد.

علوی در خصوص اهمیت گسترش روابط ایران و عراق در موضوع گردشگری بیان کرد: با توجه به اشتراکات فرهنگی و مذهبی که بین این دو کشور وجود دارد؛ شهرداری‌های نجف، کربلا و شیراز می‌توانند با عقد تفاهم نامه‌های مختلف، نظیر خواهر خواندگی، و تبادل تجاری و تبادل گردشگر، بستر روابط دو کشور را به شکل بهتری، ساماندهی و مدیریت نمایند.

وی در ادامه گفت: ساماندهی روابط و مدیریت این موضوع منجر به بهره برداری‌های بهتر و شایسته ای در بعد معنوی، زیارتی و در بعد مادی و تجاری از گردشگران و زائران خواهد شد.

علوی در پایان گفت: ایجاد این تفاهم نامه بین شهرداری‌ها و اتاق‌های بازرگانی دو شهر می‌تواند باعث ایجاد بستر لازم جهت تقویت روابط خوب و هدفمند از جانب دو دولت شود، و روابط بین دو کشور دوست و همسایه ایران و عراق را تقویت و تضمین نماید

در این وبینار سرکنسول سفارت ایران در نجف اشرف اظهار کرد: آمادگی داریم تیمی از تجار، بازرگانان و سرمایه گذاران عراق و شهر نجف را برای بازدید از ظرفیت‌های، توریست، گردشگری و کشاورزی و دامداری و تجهیزات کشاورزی و پزشکی تا با رایزنی به استان فارس اعزام کنیم تا با رایزنی با فعالان تجاری این استان و شهر شیراز بتوانند قراردادهای متقابل خوبی منعقد نمایند.

مکارم با تاکید بر اینکه تجارت با عراق از راه دور امکان پذیر نیست، ادامه داد: با توجه به مزیت‌های استانی می‌توانیم تیم‌های مناسبی از بازرگانان و سرمایه گذاران عراقی را ساماندهی و به استان فارس معرفی کنیم.

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در نجف اضافه کرد: تاکید ما در توسعه مناسبات اقتصادی دو منطقه بر پایه همکاری‌های دو جانبه است که باید در این زمینه برنامه‌های دقیق و منظمی با همکاری دو طرف تدوین شود.

مکارم با بیان اینکه ما در کنسولگری خدمات وکیل و مشاوره حقوقی ارائه می‌دهیم، اضافه کرد: تبلیغات یکی از ارکان مهم در ارتباط بین کشورهاست و بدون توجه به تبلیغات نمی‌توان انتظار داشت مردم کشورهای دیگر از ظرفیت‌های ما مطلع باشند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: با توجه به اینکه عراق یکی از مقاصد مهم صادراتی کشور ایران است باید ساز و کاری فراهم شود که سهم کالاها و تجارت خارجی استان فارس در اقتصاد این کشور افزایش یابد.

منبع: با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از ایلنا / خبرگزاری مهر


دیدگاه خود را بنویسید
برچسب های خبر: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو