پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | شکایت قطر از بحرین به سازمان ملل در خصوص نقض‌های هوایی

تاریخ خبر: // کد خبر: 357872 // // //


شکایت قطر از بحرین به سازمان ملل در خصوص نقض‌های هوایی

قطر امروز (پنجشنبه) اعلام کرد، جنگنده های بحرینی حریم هوایی این کشور را نقض کرده‌اند.


شکایت قطر از بحرین به سازمان ملل در خصوص نقض‌های هوایی

خبرگزاری قطر “قنا” با انتشار بیانیه‌ای گفت: کشور قطر، شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل را در مورد نقض‌های هوایی انجام شده توسط چهار فروند هواپیمای جنگی بحرین مطلع می‌کند.

این منبع توضیح داد: جنگنده ها روز چهارشنبه (۹ دسامبر ۲۰۲۰) وارد حریم هوایی قطر شده اند.

قطر گفت، علیا احمد بن سیف آل ثانی، نماینده دائم این کشور در سازمان ملل نامه‌ای به سفیر جری ماتجلا ، نماینده دائم آفریقای جنوبی و رئیس شورای امنیت و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ارسال کرده است که شامل یک اخطار رسمی از سوی دوحه مبنی بر نقض حریم هوایی این کشور توسط هواپیماهای نظامی بحرین می شود که بر فراز آب‌های سرزمینی قطر به پرواز درآمدند.

در این نامه، قطر محکومیت شدید این نقض‌ها به عنوان نقض حاکمیت، تمامیت ارضی و امنیت این کشور را اعلام کرده و آن را نقض آشکار تعهدات بحرین بر اساس قوانین بین المللی دانسته که باعث افزایش تنشی در منطقه می‌شود که بحرین از طریق مشارکت در محاصره ناعادلانه و اقدامات غیرقانونی  علیه دولت قطر در آن نقش داشته است.

در این پیام اشاره شده است که این موارد نقض، اولین مورد توسط هواپیماهای نظامی بحرین در حریم هوایی کشور قطر نیست و تکرار این حوادث بیانگر بی‌توجهی به تعهدات بین المللی از جانب بحرین است که نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد.

​دوحه از بحرین خواست تا از این اقدامات تحریک آمیز و غیرمسئولانه خودداری کند و به منشور سازمان ملل، حقوق بین الملل، موافقتنامه های بین المللی و مفاد دیوان بین المللی دادگستری پایبند باشد.

پیشتر وزارت کشور قطر اعلام کرد، نیروی گارد ساحلی این کشور یک قایق ماهیگیری را که در حال ماهیگیری در آب‌های منطقه‌ای قطر بود توقیف کرد. اقدامی که وزیر کشور بحرین آن را “تدابیر شدید و خصمانه” از جانب دوحه خواند و محکوم کرد.

این در حالی است که صحبت‌هایی از پایان بحران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مطرح است و کویت می‌گوید مذاکرات شاهد پیشرفت قابل ملاحظه‌ای بین طرف‌های بحران در روزهای گذشته بوده است.

 

منبع :با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو