پایگاه خبری-تحلیلی ایرلاین پرس | ساخت نخستین سمیلاتور اطفای حریق در فرودگاه طبس+فیلم

تاریخ خبر: // کد خبر: 358242 // // // //


ساخت نخستین سمیلاتور اطفای حریق در فرودگاه طبس+فیلم

پرسنل آتش نشانی و هدایت زمینی هواپیمای فرودگاه طبس موفق به طراحی و بهره برداری آزمایشی از سمیلاتور اطفای حریق و نجات سرنشینان هواپیما شدند.


ساخت نخستین سمیلاتور اطفای حریق در فرودگاه طبس+فیلم

علی‌اکبر سیدی رییس فرودگاه شهدای طبس : شبیه‌ساز یا سیمیلاتور حریق هواپیما پس از پنج سال تلاش یک تیم ۶ نفره در این شهرستان ساخته شد.

وی با بیان اینکه برای ساخت این شبیه‌ساز ۵۰ میلیون تومان هزینه شده است گفت: شبیه‌ساز حریق موتور هواپیما نیز پنج سال پیش و برای نخستین بار در کشور در فرودگاه طبس ساخته شد که پس از آن برای برخی فرودگاه‌های کشور الگوبرداری شد.

رییس فرودگاه شهدای طبس ادامه داد: از پنج سال پیش و با تلاش یک تیم ۶ نفره از پرسنل آتش‌نشانی فرودگاه، کار ساخت شبیه‌ساز یا سیمیلاتور حریق کل هواپیما پیگیری و سرانجام امروز تکمیل شد و به بهره‌برداری رسید.

وی با اشاره به مشکلات متعدد برای ساخت این شبیه‌ساز از جمله افزایش قیمت ملزومات و آهن‌آلات گفت: مشکلات پیش آمده مانع از ادامه کار این تیم نشد و پس از پنج سال تلاش و پیگیری به سرانجام رسید.

سیدی بیان کرد: در این سیمیلاتور که حریق به‌صورت سه‌بعدی شبیه‌سازی می‌شود، تمامی حالت‌های متصور برای آتش‌سوزی هواپیما از جمله ریزش سوخت از بال هواپیما قابل شبیه‌سازی است.

وی هدف از ساخت این شبیه‌ساز را افزایش آمادگی پرسنل آتش‌نشانی فرودگاه در مواجهه با حوادث احتمالی عنوان کرد و افزود: این شبیه‌ساز نیاز به سرویس مداوم ندارد و هزینه نگهداری آن بسیار کم است.

طهماسبی مدیرکل فرودگاه‌های خراسان جنوبی نیز  با بیان اینکه سمیلاتور فرودگاه طبس دارای قابلیت انجام تمرین‌هایی نظیر اطفای حریق ایجاد شده در موتور، اربه فرود، کابین هواپیما و ریزش سوخت از بال هواپیماست گفت: این سمیلاتور برای موارد نجات مسافر داخل کابین هواپیما نیز کاربرد دارد.

طهماسبی افزود: وی گفت: نمونه خارجی این سمیلاتور که در مراکز آموزشی کشور‌های خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد بیش از ۴۰ میلیارد تومان برای کشور هزینه دارد که با همت همکاران متخصص فرودگاه طبس با هزینه حدود ۵۰ میلیون تومان طراحی و ساخته شده است.

استان خراسان جنوبی ۲ فرودگاه فعال در بیرجند و طبس دارد.

مرکز شهرستان طبس در ۲۷۰ کیلومتری غرب بیرجند است.

منبع : با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا / باشگاه خبرنگاران جوان


دیدگاه خود را بنویسید
آخرین اخبار

پربازدید


آتا


آسمان


اترک


ايرتور

پويا


تابان


زاگرس


سپهران


ساها


قشم


کاسپين


کيش


ماهان


معراج


نفت


هما

رصد آب و هوا و وضعیت پروازها

رصد اطلاعات پرواز توسط مسافرین

ایران ایر تور

آرشیو

آتا

آرشیو

آسمان

آرشیو

اترک

آرشیو

نفت

آرشیو

تابان

آرشیو

زاگرس

آرشیو

ساها، سپهران

آرشیو

قشم

آرشیو

کاسپین

آرشیو

کیش ایر

آرشیو

ماهان

آرشیو

معراج

آرشیو

هما

آرشیو

سایر ایرلاین ها

آرشیو

ایرلاین های خارجی

آرشیو